אושרה בטרומית: החמרת הענישה עם תושבי ישראל המסייעים בהלנת שוהים בלתי חוקיים ומסתננים

אושרה בטרומית: החמרת הענישה עם תושבי ישראל המסייעים בהלנת שוהים בלתי חוקיים ומסתננים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק שהייה שלא כדין (איסור סיוע) (תיקוני חקיקה) (תיקון – החמרת ענישה על השכרת דירה והלנה בתמורה לשוהים שלא כדין), התשע”ב-2012, של חברי הכנסת מירי רגב ואופיר אקוניס (הליכוד). 

הצעת החוק, באה להחמיר את הענישה על הלנה של שוהים בלתי חוקיים וכן להחיל את החוק על מסתננים כהגדרתם בחוק למניעת הסתננות.

בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי ”חוק שהייה שלא כדין (איסור סיוע) (הוראות שעה), התשנ”ו–1996, מתקן את חוק הכניסה לישראל, התשי”ב–1952. חוק הכניסה לישראל מסדיר את הכניסה לשטחי מדינת ישראל ומטיל עונשי מאסר או קנס על מי שהפר את החוק על ידי הלנה של תושבים זרים ששוהים בארץ שלא כחוק.

מטרת הצעת החוק היא להחמיר בענישה עם תושבי ישראל המסייעים הן בידי שוהים בלתי חוקיים תושבי האזור והן בידי מסתננים, כהגדרתם בחוק למניעת הסתננות, ללון במדינה.

תופעת השוהים הבלתי חוקיים בישראל, לרבות מסתנני עבודה, הנכנסים לישראל באופן בלתי חוקי הפכה לתופעה מסוכנת שמתפשטת במדינה ופוגעת בביטחון האישי של אזרחי המדינה במקומות שבהם שוהים המסתננים, בעיקר בשכונות המצוקה ובערי הפריפריה. המציעה סבורה כי השכרת דירות לשוהים בלתי חוקיים עשויה לסכן את הציבור ולפגוע בביטחון האישי. משכך, יש להחמיר את העונשים הקבועים כיום, כדי להגביר את ההרתעה, ועל בתי המשפט לגזור, בהתאם, עונשים וקנסות כבדים יותר”.

34 ח”כים תמכו בהצעה,12 התנגדו לה.

ההצעה תועבר לוועדת הפנים והגנת הסביבה, להכנתה לקריאה ראשונה.

במקביל, 

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – חיפוש בגוף ונטילת אמצעי זיהוי) (תיקון – איסוף נתוני זיהוי), התשע”א-2011, של ח”כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי) וקבוצת ח”כים. 

הצעת החוק שהוסרה מסדר היום, באה לאפשר למשטרה לאסוף נתוני זיהוי של הנכנסים לארץ שלא כחוק, ולהכלילם במאגר המשטרתי.

בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי ”הצעת חוק זו מוצעת בעקבות דיונים רבים בוועדה המיוחדת לבעיית העובדים הזרים, בהם עלה קושי באכיפת החוק בתוך קהילת המסתננים באופן בלתי חוקי לישראל. בשל היעדר יכולת מעקב ואי נטילת אמצעי זיהוי של המסתננים, קשה מאוד לאכוף עבירות חמורות, כדוגמת רצח ואונס.

המצב כיום אינו מאפשר למשטרה לאסוף נתוני זיהוי על עבירה של חוק הכניסה לישראל, מאחר ובמקרים רבים לא נפתחים הליכים פליליים בגין עבירה זו. לדברי קציני משטרה בכירים, הדבר מקשה את אכיפת החוק וההגנה על אזרחי ישראל.

בארצות הברית, לדוגמה, בעת כניסתו של כל תייר חוקי, נלקחים ממנו טביעות עשר אצבעות. מתבקש ומתחייב כי בעת כניסתו של אדם באופן בלתי חוקי למדינה, ניתן יהיה לזהותו במידה וייתפס בחשד לביצוע פשע”.

4 ח”כים תמכו בהצעה ו-42 התנגדו לה.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)
הוסף תגובה

תגובות (1)

  1. דרור 12/07/2012 להגיב
    ומה עד שהחוק יעבור בשלמותו נמשיך לסבול ....חייבים לאסוף את המסתננים לעיר אוהלים עד אשר ימצא פתרון דרום תל אביב נכבשה ללא מלחמה

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-W

מדור חוק ומשפט

תגובות אחרונות