דברי ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה – 15/7

דברי ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה – 15/7

בוקר טוב, אני שוחחתי הבוקר עם ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ’. הוא היה מאוד מאוד נרגש, משום שהיום אנחנו חונכים את קו הרכבת המהיר, הזירוז של הנסיעה, שמעתה זה יהיה חמישים וחמש דקות מבאר שבע לתל אביב, מתל אביב לבאר שבע. זו ירידה משבעים ושש דקות, ותוך השנה, ייתכן מאוד שאפילו תוך חצי שנה אנחנו נוריד את זה לארבעים וחמש דקות. ורוביק דנילוביץ’ אומר לי ‘זו מהפכה’. באר שבע ותל אביב, זה פתאום הופך לגוש אחד, וצעירים יכולים לבוא מהמרכז לבאר שבע לקנות דיור מוזל ולנוע בין שתי הערים האלה.

זו מהפכה שתמיד חלמנו עליה, אנחנו מבצעים אותה. נדמה לי שהרעיון הזה התחיל כשאתה שר האוצר, אני מאוד קידמתי אותו בדחיפה גדולה מאוד, ואני גאה על כך שאנחנו בממשלה הזאת, עם שר התחבורה הנמרץ שלנו, מממשים את זה הלכה למעשה, בגיבוי האוצר. זה דבר עצום.

אגב, במקביל, היום גם נחנך הקו המהיר מקריית גת לתל אביב – שלושים ושתיים דקות. אני מזכיר לכם שזה לוקח הרבה יותר זמן מרוב הערים בארה"ב ובאירופה, מהערים הגדולות להגיע מלב העיר לקצה של העיר, מאשר לוקח היום ממרכז תל אביב לקריית גת, ואפילו לבאר שבע.

זאת מהפכה כבירה – חברתית, תרבותית, לאומית, פיזור האוכלוסייה, יצירת אפשרויות חדשות, צמיחה – אני חושב שאנחנו בהחלט יכולים להתגאות כאן בזה שאנחנו מחברים סוף סוף את הפריפריה למרכז, ואת המרכז לפריפריה, ולדבר הזה יש השלכות עצומות, ולכן אנחנו שמחים לראות את הפירות של מדיניות הממשלה לחבר את המדינה ב’נתיבי ישראל’.

אני מבקש גם לעדכן את הממשלה היום שהשבוע עברו שישים וארבעה מסתננים. מתחילת החודש זה מאה שמונים ושלושה. לשם השוואה, בחודש הקודם, ביוני, עברו אלף מסתננים. בחודש שקדם לכך, במאי, עברו אלפיים מסתננים. אני מזכיר לכם גם שכל אלה שהגיעו לגבול – לא הגיעו לגבול, התיישבו וחיכו להסעה לתל אביב או ליישובים אחרים במדינת ישראל, לא זה מה שקרה – הם באים והם נלקחים מייד למעצר, ואנחנו הגדלנו מקומות שהייה, הגדלנו את זה בפעולה מאוד נמרצת של הממשלה.

במקביל, השבוע אנחנו נשלים את הקילומטר המאתיים של הגדר הנבנית והולכת. זה ייקח לנו כמה חודשים להשלים את עשרים הקילומטרים הנוספים, בשטחים ההרריים באילת ובמרכז הגבול עם מצרים, ואנחנו מפעילים, הייתי אומר, לחץ תודעתי חזק בתוך אפריקה, להסביר למסתננים שהמשחק ישתנה. כללי המשחק השתנו.

ואנחנו גם מפעילים, בהנחייתי, בישיבה הפחות או יותר שבועית שאני מקיים בעניין המסתננים – אנחנו הולכים להפעיל לחץ כבד מאוד על המעסיקים. קודם כל, דרך מס הכנסה, כדי שיידעו שאין כאן ארוחות חינם, וגם קידמנו הצעת חוק טרומית לעונשים הרבה יותר חריפים על המעסיקים.

המסתננים מגיעים הנה משום שהם רוצים עבודה. ברגע שהם יידעו שאין כאן עבודה, הם לא יבואו, ויש לנו עוד הרבה מה לעשות, ואנחנו עובדים בהרבה מישורים, חלקם גם לא הזכרתי. אבל אין ספק, אין ספק, שעם כל מה שיש לנו לעשות, אנחנו משנים את המגמה, וישראל נמצאת בכיוון הנכון בטיפול בבעיית יסוד שאיימה על צביונה היהודי והדמוקרטי.

אני מביא גם לתשומת לבכם דבר שאכן פורסם בתקשורת ויודעים עליו, וזה ניסיון פיגוע של החזבאללה ביעד ישראלי בקפריסין. הניסיון והטרור הזה, חבלה, זה נעשה בחסות איראן, זה חלק מתוכנית איראנית. איראן מפעילה טרור באסיה, היא מפעילה טרור באירופה, היא מפעילה טרור באמריקה בניסיון של הפגיעה בשגריר הסעודי בארה"ב, היא מפעילה טרור במזרח התיכון, ואנחנו כמובן קוראים לקהילה הבינלאומית לפעול בתקיפות נגד איראן שהיא יצואנית הטרור הגדולה בעולם.

לבסוף, אני רוצה להתייחס לנושא השוויון בנטל. שישים וארבע שנים הנושא זה לא טופל כראוי, וכעת אנחנו ניצבים בפני אפשרות של מהלך היסטורי שהתוצאה שלו תהיה הגדלת מספר המשרתים – הן המתגייסים לצבא והן המשרתים בשירות הלאומי – אזרחים מעל גיל שמונה עשרה, מגיל שמונה עשרה, מבלי לגרום לקרע בעם.

אני מאמין שהמהלך הזה יצליח רק אם הוא יתבצע בהדרגתיות, אבל אני רוצה להגיד שההדרגתיות שאנחנו מדברים עליה היא מאוד שאפתנית. לפני שנים אחדות מספר המתגייסים היה זעום – כמעט אפס. בשנה שעברה הוא עמד על אלפיים וארבע מאות. אנחנו מדברים… תוך ארבע שנים להגיע לששת אלפים.

ההצעות בדמות גיוס לאלתר של כל החרדים בגיל שמונה עשרה הן בבחינת ‘תפסת מרובה לא תפסת’, משום שבמקום להגדיל את מספר המתגייסים, אני חושב שמה שסביר שיקרה, זה שהציבור החרדי יתקבץ ויתקפל, ותצאנה הנחיות לבטל את הגדוד הלוחם, הנח"ל החרדי שאנחנו רוצים להרחיב אותו לעוד כמה גדודים – לבטל, ולא להרחיב תוכניות כמו שח"ר, התוכניות הטכנולוגיות בצבא שהן הולכות ומתרחבות ויוצרות שינוי מהפכני בציבור החרדי –  אחר כך גם ביציאה לעבודה, ולכן יכול להיווצר מצב שאם נעשה מהלך קיצוני מדי, מספר המתגייסים והמשרתים יקטן במקום לעלות.

הצעות כאלה אולי טובות לכותרות, אבל ספק אם ניתן ליישמן בשטח. דעתי בעניין הזה לא השתנתה. אני, הרבה לפני שבג"ץ פסל את חוק טל, אמרתי שאני אביא פתרון שיגדיל את השוויון בנטל בצורה הדרגתית, מצד חרדים וערבים כאחד, מבלי לשסות ציבור בציבור. החלוקה היותר שוויונית של הנטל היא חשובה לחוסן הלאומי שלנו, והאחדות חשובה לחוסן הלאומי שלנו, ואנחנו, אני אחראי לנסות להביא פתרון, יחד עימכם, שישיג את שני היעדים הללו גם יחד, כדי שהחוסן הלאומי שלנו יתחזק ולא יוחלש.

אני מאוד מודה לכם. תודה רבה.

15/07/2012 – יום ראשון כ"ה תמוז תשע"ב

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (לדירוג הכתבה)
הוסף תגובה

תגובות (1)

  1. קהלני דרור 15/07/2012 להגיב
    דרום תל אביב עיר למסתננים מאפריקה דרום תל אביב נכבשה ללא מלחמה דרום תל אביב צועקת הצילו חייבים לאסוף את המסתננים לעיר אוהלים עד אשר ימצא פתרון

פרסם תגובה

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

MyTama38

תגובות אחרונות