ועדת שרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק לאיסור הוצאת כספי מסתנן מישראל כחלק מהצעדים הכלכליים לטיפול בהסתננות לישראל

ועדת שרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק לאיסור הוצאת כספי מסתנן מישראל כחלק מהצעדים הכלכליים לטיפול בהסתננות לישראל

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אמש (22/7) על דעת הממשלה את טיוטת החוק למניעת הסתננות (עבירות ושיפוט) (איסור הוצאת כספי מסתנן מישראל), והיא תועלה בימים הקרובים לקריאה ראשונה בכנסת.

תיקון החוק הוא צעד אחד מתוך שורת צעדים כלכליים לטיפול בהסתננות לישראל אותם גיבש צוות בין משרדי מיוחד בראשות מזכיר הממשלה, לאחר שאסף נתונים על דפוסי התנהגותם של המסתננים מאפריקה.

לפי החוק החדש, העונש על הוצאת כספים לחו"ל ע"י מסתנן יהיה 6 חודשי מאסר, או קנס בסך 29,200 שקל; העונש למי שיסייע למסתנן חמור יותר ויעמוד על שנת מאסר, או קנס בסך 29,200 שקל, או פי שניים מגובה הסכום שיוציא, לפי הסכום הגבוה יותר. החמרת הענישה למסייע נועדה להתמודד עם מי שיוצרים את התשתית להעברת הכספים. בנוסף, בהתאם לחוק, ניתן יהיה לחלט את הכספים שיתפסו והוצאת הכספים תתאפשר רק עם עזיבתו של המסתנן את ישראל.

החוק החדש יאזן בין זכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה מפני תופעה הולכת וגוברת של הסתננות, לבין חובתה לכבד את זכויות האדם של מי שנמצא בשטחה. האיזון נעשה באמצעות איסור זמני על הוצאת הכסף מגבולות המדינה, שעה שאין הגבלה על פעולות בכסף שנעשות בארץ, ובעת היציאה מהארץ יוכל המסתנן להוציא עמו את הכסף שהרוויח בעבודתו כאן. האיסור לא יחול על מקרים הומניטאריים ומי שהוכר כפליט.

על פי ההערכה, מרבית המסתננים, שמספרם נאמד בכ-60,000, מגיעים לישראל כדי לעבוד ולהעביר כספים לקרוביהם שנשארו במדינות המוצא. לפי נתוני הבנק העולמי והבנק לפיתוח אפריקה, היקף העברות כספים של מסתננים למשפחותיהם במדינות אפריקה מוערך במיליארדי דולרים כל שנה ומהווה חלק משמעותי מכלכלתן של אותן מדינות.  עבודת הצוות בראשות מזכיר הממשלה העלתה כי למעלה מחצי מיליארד שקלים יוצאים מידי שנה מישראל על-ידי מסתננים לארצות מוצאם, הן בצינורות מוסדרים והן באופן בלתי-חוקי באמצעות בלדרים; עוד עלה מן הנתונים שחשף הצוות, כי 10,000 מסתננים הם בעלי חשבון בנק מוסדר בישראל.

תיקון החוק והצעדים הכלכלים שיינקטו בהמשך הם חלק מתוכנית הממשלה לטיפול בתופעת ההסתננות שכבר מוכיחה את עצמה; על פי נתונים עדכניים, בשבוע האחרון נעצרו 18 מסתננים וסה"כ מתחילת החודש נעצרו 213 מסתננים. לשם השוואה, בחודש הקודם, ביוני עברו 1,000 מסתננים, ובחודש מאי, עברו 2,000 מסתננים. תוכנית הממשלה כוללת בניית גדר, שהשבוע נבנה הקילומטר ה-200 שלה, הקמת מתקני שהייה למסתננים והרחבתם של מתקנים קיימים, העברה מיידית של כל מסתנן לכליאה מיידית של עד 3 שנים, הטלת קנסות על מעסיקים, החזרת מסתננים לארצם ועוד.

מזכיר הממשלה, צבי האוזר: "נקיטת צעדים כלכליים אפקטיביים יביאו לצמצום מוטיבציית ההסתננות לישראל, להעדפת יעדים חלופיים להגירת עבודה ולגיבוש מוטיבציות יציאה מישראל".

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-Fl

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-I

Funzing-F1

תגובות אחרונות