דברי ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת הממשלה מיום 12/8

דברי ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת הממשלה מיום 12/8

בפתח דבריי אני מבקש להיפרד בשם הממשלה כולה מהשר מתן וילנאי, השר להגנת העורף שיסיים השבוע את תפקידו וייסע בשבוע הבא לתפקידו החדש כשגריר ישראל בסין. אני רוצה להודות לך, מתן, בהזדמנות הזאת, על תרומה של שנות חייך הבוגרות למדינת ישראל, לביטחון ישראל. מתפקיד טוראי ועד דרגת אלוף ואחר כך במסגרת הממשלה, כולל בתפקידך הנוכחי.
אני יכול להיות נוסטלגי לרגע ולספר לחברינו כאן שאנחנו היינו יחד כקצינים צעירים בסיירת מטכ"ל, והיינו נוסעים יחד לחופשות סוף שבוע לירושלים. אנחנו ירושלמים. ההורים שלנו היו ידידי נפש. אביך, זאב וילנאי ז"ל, חוקר ארץ ישראל, יחד עם אבי, ואמך, אסתר ז"ל, יחד עם אמי – היינו נפגשים בבתים, היינו נפגשים ב’כרמל דוכס’ – בנסיעה מהיחידה לירושלים, ויצא לנו לשוחח הרבה ולהכיר אחד את השני, ואני הכרתי אותך כאדם ערכי, פטריוט ישראלי אמיתי, וגם אדם שיש לו זכויות גדולות כמפקד וכלוחם. אז, דרך אגב, היה, בוא נגיד את האמת, היה לך יותר שיער על הראש ואני הייתי יותר רזה. אתה נשארת רזה, אתה נשארת והרבה דברים נשארו וכמובן הרבה דברים השתנו, בין השאר המטלות שמדינת ישראל נושאת על כתפיה, ואתה עמסת חלק מהן על כתפיך, ועכשיו אתה תמשיך לתרום.
אתה תמשיך לתרום בקשר שלנו עם סין, קשר חשוב ביותר, יש לו משמעות כלכלית ובינלאומית מכרעת, אני חושב שיש לך שם משימות גדולות מאוד. אני משוכנע שכשאני מברך אותך לקראת תרומתך הבאה, אני עושה זאת לא רק בשם שרי ממשלת ישראל, אלא בשם אזרחי ישראל כולם. מי כמוך מתן, יודע שבמשך עשרות שנים ממשלות ישראל לא השקיעו מספיק להגנת העורף. עידן הטילים התחיל ב-1991, מלחמת המפרץ, יש אומרים שהתחיל אפילו קודם לכן.

אני חושב שיש שינוי גדול מאוד בתקופת הממשלה שלנו. קודם כל, הקמנו משרד נבדל לטפל בנושא הזה. שנית, אתה ואני והשרים הנוגעים בדבר מקיימים ישיבות דו שבועיות יחד עם היועץ לביטחון לאומי, ועוקבים צעד אחר צעד אחרי צעדי השדרוג ההכרחיים להגנת העורף. אנו משקיעים מיליארדים בהגנת העורף; בכיפות ברזל, מערכות החץ, מערכות אחרות שמפותחות. אנחנו משקיעים הרבה מאוד כסף בהגנת מתקנים, מוסדות, בתים. אנחנו מתרגלים תרגילי מוכנות לתרחישים שונים בהגנת העורף, תרגיל כזה מתבצע גם היום. אנחנו משדרגים שדרוג יסודי מאוד את מערכות ההתרעה שלנו, שבהם ישראל היא מהמפותחות בעולם ועושים עוד דברים שלא אפרט אותם כאן. ועל כן אני רוצה לומר לך בדברי פרידה שאני מלא הערכה לך מתן על העבודה החשובה שעשית בתחום הזה כמו גם בתחומים אחרים. אבל אתה משאיר הרבה עבודה למי שיחליף אותך ואני מתכוון למנות מחליף בימים הקרובים משום שאני מייחס חשיבות רבה לתפקיד ורוצה שיהיה רצף ולא נתק בטיפול בתחום החשוב הזה.
יש שיפור משמעותי ביכולותינו בהגנת העורף, גם בכיפות ברזל, גם בחץ, גם במיגון ובמקלוט, וגם בהתרעה וגם בתחומים אחרים. אי אפשר לומר שאין בעיות בתחום הזה כי תמיד ישנן, אבל כל האיומים שמכוונים היום נגד העורף הישראלי מתגמדים מול איום אחר, שונה בהיקפו, שונה במהותו, ולכן חזרתי, ואני חוזר ואומר, שאסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני.

בהקשר הזה, שוחחתי עם מזכ"ל האו"ם בסוף השבוע. לפי הידיעות שהגיעו אליי, מזכ"ל האו"ם מתכוון לנסוע לוועידה של מדינות בלתי מזדהות שמתקיימת בטהרן. אמרתי לו שעם כל הכוונות הטובות שלו, אסור לו לתת לגיטימציה למשטר שמפיץ אנטישמיות זוועתית, שלא ראינו כמוה עשרות שנים, בעצם מאז מלחמת העולם השנייה, ושמשטר שמצהיר על כוונתו להשמיד את מדינת ישראל, הוא מפר את כל החלטות האו"ם, לא רק כלפי תכנית הגרעין שלו, אלא בכלל לגבי האמנה נגד ג’נוסייד, נגד רצח עם. אמרתי לו שמקומו לא בטהרן. הוא לא נתן לי להבין שהוא ישנה את תוכניתו אבל אנחנו נמשיך ללחוץ, ואני חושב שאנחנו גם נמשיך להבהיר את האבסורד שנותנים לגיטימציה מטעם האו"ם למדינה שבעצם מפרה את כל כללי האו"ם ומכוונת להשמיד מדינה חברה באו"ם. אני חושב שהמאמץ הזה הוא ראוי וחשוב בצד שאר המאמצים שאנחנו עושים בתחום הזה.
אני מבקש להביע הערכה לפעולה שעושה מערך הכבאות נגד גל השריפות. גל השריפות מלווה גם בגל הצתות. הרבה פעמים, אף על פי שלא בכל הפעמים, יש חשד מבוסס להצתות, ואני רוצה להביא לתשומת לבכם שאנחנו מתמודדים עם זה בצורה אפקטיבית משום שעשינו את אותו שדרוג במערך כיבוי האש. בראש ובראשונה זה שהבאנו מטוסי כיבוי. הדבר אפשר לנו לכבות, מאז השריפה בכרמל, כמאתיים וחמישים שריפות, כולל שריפות יער, שריפות ענק שכובו בהצלחה הודות למערך המשודרג הזה, האווירי והקרקעי. אני רוצה להביא את ההערכה ללוחמי האש, לטייסים וגם לחבריי השרים שנתנו יד לאותו שדרוג, למימון, להתארגנות שבאמת נותנת את תוצאותיה בלמעלה מאלפיים גיחות עד היום.
דבר אחרון, אנחנו נקיים השבוע דיון נוסף של הממשלה, שמטרתו להתחיל לדון בתוכנית הרב-שנתית של, לא רק תקציב הביטחון, אלא שאלת ההיערכות שלנו לתוכנית רב-שנתית של מערכת הביטחון. זהו תנאי הכרחי לשילוב ההחלטות בתחום הזה להחלטות על התקציב שישולבו בהמשך. אנחנו נצטרך להחליט גם על זה וגם על זה. גם על תקציב הביטחון השנתי והרב-שנתי, וגם על התקציב שלנו לשנה הבאה.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (1 הצבעות, ציון ממוצע: 4.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

MyTama38

ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות