אייקון TLV – הפסטיבל הבינלאומי ה-16 למדע בדיוני ולפנטסיה – חוה"מ סוכות

אייקון TLV – הפסטיבל הבינלאומי ה-16 למדע בדיוני ולפנטסיה – חוה"מ סוכות

אייקון TLV יקרין, במהלך חג הסוכות, מגוון סרטים ברוח הפסטיבל – מדע בדיוני, דמיון ועתיד

בין אורחי הפסטיבל, יכבדו בנוכחותם במאים ומפיקים מחו"ל, ביניהם:
ברנדון קרוננברג שיציג את סרט הביכורים שלו – Antiviral
קולין טרבורואו שיציג את סרטו Safety Not Guaranteed
וזאל באטמנגלי שיציג את סרטו Sound of My Voice

עוד יבקרו בפסטיבל : חואן מרטינז מורנו במאי הסרט Game of Werewolves
ובנדיק הגן סטרונסטד מפיק הסרט הנורווגי Thale

מגוון סרטים מישראל ומרחבי העולם יוקרנו במסגרת אייקון TLV, הפסטיבל הבינלאומי ה-16 למדע בדיוני ולפנטסיה שיתקיים השנה בין התאריכים 1-8 באוקטובר בסינמטק תל-אביב, ויכלול בין שלל אירועיו, הקרנות סרטים ייחודיות רובם בבכורה ארצית.

את הפסטיבל יפתח סרט הביכורים של הבמאי ג’ייק שרייר- Robot and Frank (באדיבות סרטי יונייטד קינג) עם צוות השחקנים פרנק לנג’לה, ליב טיילר, סוזן סרנדון, פיטר סארסגארד וג’יימס מרסדן. דרמה בדיונית אך במקביל אנושית, מרגשת והומוריסטית שמציגה קשר מיוחד במינו בין רובוט לפורץ מזדקן ומעניקה מבט מעניין על ההסתגלות של ישן לעולם של החדש.

הסרט Antiviral, סרט הביכורים של הבמאי ברנדון קרוננברג (בנו של הבמאי דיוויד קרוננברג) ואחד הסרטים המדוברים ביותר בפסטיבל קאן האחרון, יהיה סרט הנעילה של הפסטיבל (באדיבות סרטי לב) וקרוננברג יתארח בפסטיבל לרגל ההקרנה. בנוסף קולין טרבורו שביים את הסרט Safety Not Guaranteed, יגיע אף הוא לפסטיבל וישתתף בהקרנת סרטו. השניים יגיעו לפסטיבל, יציגו את סרטם וישוחחו עם הקהל וישתפו עם יוצרי הקולנוע הישראליים את רזי המקצוע בכתיבת, בימוי והפקת סרטי ז’אנר.

בין סרטי הפסטיבל ניתן למצוא סרטי מדע בדיוני, פנטסיה, אימה, ריאליזם מאגי וסוריאליזם, אשר יגרמו לנו לחשוב עלינו, על העתיד לבוא, יעמיקו את החשיבה המדעית והביקורתית ויתנו מקום של כבוד לדמיון בתרבות הישראלית.

בין הסרטים שיוצגו במסגרת הפסטיבל :

אנטי-ויראלי ((Antiviral: דרמת מתח בדיונית. סרט הביכורים של ברנדון קרוננברג, בנו של דיוויד קרוננברג ("הזבוב", "אקזיסטנס"). הסרט מתרחש בעתיד הקרוב, בו תרבות הפולחן לסלבס מגיעה לרמה בה המעריצים מבקשים לחלות במחלות של הסלבריטאים ומוכנים לשלם סכומי עתק כדי לחלות בוירוס שהדביק את אלילם. מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר בתחרות Un Certain Regard Award, פסטיבל קאן 2012. באדיבות סרטי לב.
בימוי: ברנדון קרוננברג.
משחק: קאלב לנדרי ג’ונס ("X-מן ההתחלה"), שרה גדון ("קוסמופוליס"), מלקולם מקדואל ("התפוז המכני").
קנדה, ארה"ב 2012, 110 דקות, אנגלית, תרגום לעברית

פארנורמן (Paranorman): סרט אנימציה מרהיב בטכניקת "סטופ-מושן" שמצליח להצחיק, להפחיד, לרגש ונמנה על סרטי האנימציה שפונים לילדים ומבוגרים כאחד.
הסרט מספר על נער בשם נורמן- נער קצת שונה, ועקב כך לא מאוד מקובל חברתית. לנורמן יש יכולת חריגה – הוא רואה את המתים ויכול לדבר איתם, רק שכל הסובבים אותו – המשפחה, החברים לספסל הלימודים – לא ממש מאמינים. יום אחד מגלה נורמן כי המתים עומדים להתעורר בעיירת מגוריו ואיתם עומדת לחזור מכשפה מיתולוגית, וכי הוא האדם היחיד שמסוגל לעצור בעדם. נורמן יוצא למאבק על חייו, עירו, משפחתו ומעמדו החברתי. באדיבות גלובוס גרופ.
בימוי: סם פל ("החיים בזרם"), כריס באטלר
ארה"ב 2012, 92 דקות, אנגלית

על אחריותכם בלבד (Safety Not Guaranteed): שלושה עיתונאים יוצאים לחקור את פישרה של מודעה שפורסמה בעיתון הקוראת לאנשים ליצור קשר בנוגע למסע בזמן – ביטחונם על אחריותם בלבד. סרט על ארבעה אנשים, כולם צריכים מכונת זמן, כולם מבקשים לחזור אחורנית ולתקן משהו בעברם.
סרט עצמאי שזכה בפרס התסריט בפסטיבל סאנדנס 2012.
בימוי: קולין טרבורו
משחק: אוברי פלאזה ("סקוט פילגרים נגד העולם"), באזיל האריס, מרי לין רצ’סקוב (סדרת הטלוויזיה "24″)
ארה"ב 2012, 86 דקות, אנגלית, תרגום לעברית

רובוט & פרנק (Robot and Frank): דרמה בדיונית אך במקביל אנושית ומרגשת על ההסתגלות של ישן לעולם של החדש. בעתיד הקרוב רובוטים נפוצים ומשמשים בתפקידים שעד לא מכבר אוישו על ידי בני אדם. פרנק הוא אדם מבוגר החי בגפו, וזכרונו אינו צלול כשהיה. בנו אינו יכול עוד לבקר באופן קבוע ולסדר את ענייניו אז הוא קונה לפרנק רובוט. פרנק מגלה אט-אט כי פיסת הפח הזו, כלפיה הביע תרעומת ומרמור, היא בעצם חברו היחיד וכך מתפתחת לה מערכת יחסים לא שגרתית בין השניים. באדיבות סרטי יונייטד קינג ובשיתוף פסטיבל חיפה.
בימוי: ג’ייק שרייר.
ארה"ב 2012, 89 דקות, אנגלית

הזאבים מארגה (Lobos de Arga): קומדיית אימה היסטרית שעושה עבור אנשי הזאב את מה ש"מת על המתים" (Shaun of the Dead) עשה עבור זומבים. תומס הוא הנצר האחרון למשפחת מורינו, שבניה מקוללים להפוך לאנשי זאב. הוא חוזר לאחר שנים לכפר ארגה בו גדל. הוא חושב שהוא עומד לקבל פרס ספרותי, אך לבני הכפר תוכניות אחרות. העניינים לא מסתדרים לאף אחד מהצדדים כפי שציפו. בסיוע שגרירות ספרד.
בימוי: חואן מרטינז מורנו
ספרד 2012, 104 דקות, ספרדית, תרגום לעברית

שמע את קולי (Sound of my Voice): עיתונאי וחברתו יוצאים לחקור את מנהגיה המסתוריים של כת בלוס אנג’לס. המנהיגה היפהפייה (בריט מארלינג) טוענת כי היא מהעתיד והיא כאן בכדי להדריך את הנבחרים כיצד לשרוד לאחר החורבן הגדול.
משימת התחקיר הופכת למסע אישי מפחיד כשהם מוצאים עצמם מעורבים עוד ועוד בכת ומנהגיה. הצורך העז לגלות בכל דרך אפשרית את האמת מאחורי הדמות הכריזמטית של מנהיגת הכת מוביל לתגליות מרעישות ולא צפויות.
בימוי: זל בטמנגלי
ארה"ב 2011, 85 דקות, אנגלית

פחד מופלא מ…הכל (A Fantastic Fear of Everything): קומדיית אימה. סופר ילדים (סיימון פג) בוחר לכתוב ספר מתח ומתחיל לחקור את עלילותיהם של רוצחים סדרתיים בתקופה הוויקטוריאנית. המחקר הופך אותו לפקעת עצבים פרנואידית המונעת על ידי פחד לא הגיוני כי הוא עומד להירצח. הפאניקה והתיעוב העצמי של ג’ק מוכנסים לסיר לחץ כאשר טייקון טלוויזיה אמריקאי מתעניין בו ומבקש להיפגש איתו במהרה לפני שהוא טס בחזרה לאמריקה. לג’ק אין ולו חולצה אחת נקייה, ויש לו שעה וחצי להתמודד עם מקור כל פחדיו, מקום שלא נכח בו מאז ננטש שם בגיל צעיר – המכבסה.
בימוי: כריס הופוול, כריספיאן מילס
משחק: סיימון פג ("מת על המתים"), פול פרימן ("שודדי התיבה האבודה"), קלייר היגינס ("מצפן הזהב")
בריטניה 2012, 100 דקות, אנגלית, תרגום לעברית

רובי ספארקס (Ruby Sparks): פנטסיה רומנטית מאת צמד הבימאים שביימו את הלהיט העצמאי "מיס סאנשיין הקטנה". סופר צעיר בעל אופי נוסטלגי, כותב את ספרו החדש, בו מככבת רובי, נערת חלומותיו, על מכונת הכתיבה המכאנית הישנה שלו.
לתדהמתו, כשהוא מתעורר בבוקר למחרת, רובי הופכת מדמות בספר לאישה בשר ודם. בין השניים נרקמת מערכת יחסים מושלמת ובכל פעם שמתעורר ויכוח קטן, או מכשול, כל מה שעל הסופר הצעיר לעשות, זה, זה לגשת למכונת הכתיבה, לכתוב כמה שורות, ורובי כבר תנהג כפי שהוא חולם. באדיבות פורום פילם ובשיתוף פסטיבל חיפה.
בימוי: ג’ונתן דייטון, ואלרי פריס
משחק: פול דנו ("זה ייגמר בדם"), זואי קאזאן ("זה מסובך"), אנט בנינג ("הילדים בסדר")
ארה"ב 2012, 104 דקות, אנגלית, תרגום לעברית

ה- 22 במאי (22nd of May): דרמת מתח כואבת הרלוונטית עד מאוד למציאות הישראלית. שומר בכניסה לקניון מאבד את העשתונות כשמבוצע פיגוע התאבדות במקום, ובורח. כשהוא מתאושש וחוזר לכיוון מקום הפיגוע, הוא פוגש בדרכו את רוחותיהם של הנפגעים שדורשים לדעת מדוע קרה מה שקרה. בסיוע שגרירות בלגיה.
בימוי: קואן מורטייה
בלגיה, הולנד 2010, 88 דקות, הולנדית / צרפתית

יתומי אפולו – לזכר ניל ארמסטרונג (Orphans of Apollo): סרט תיעודי המספר את סיפורם האמיתי, המדהים והלא מוכר, של קבוצת יזמים אשר גדלו סביב מרקע הטלוויזיה עת הנחיתה על הירח, שכנעו את עצמם כי עתידם בחלל וחשו "מיותמים" כשממשל ניקסון הפסיק את תוכנית "אפולו". הסרט מתאר את גיבושה של קבוצת יזמים, שנעשתה מאחורי הגב של סוכנות החלל האמריקאית נאס"א וממשלת ארצות הברית, ותכננה להשתלט על תחנת החלל הרוסית "מיר" ולהפוך אותה לנגישה לציבור הרחב.
השנה הפסיקה סופית נאס"א את טיסותיהן של מעבורות החלל שלה וברוח "יתומי אפולו" העבירה את החלל הקרוב לכדור הארץ, לידיהם של יזמים פרטיים, העושים דרכן אל החלל.
בימוי: מייקל פורטר
ארה"ב 2008, 52 דקות, אנגלית

המפענח (Codebreaker) – לרגל שנת טיורינג: השנה מציין העולם מאה שנה ללידתו של טיורינג, המתמטיקאי הבריטי שהניח את היסודות למחשב המודרני ופיצח את צופן האניגמה של גרמניה הנאצית. אצן המרתון שהיה החוקר הראשון בעולם בתחום הבינה המלאכותית וסיפק לנו את "מבחן טיורינג" המפורסם לאבחנה בין אדם למחשב (מבחן בו אנו שימוש היום יום דיומו), נעצר על היותו הומוסקסואל (עבירה פלילית בבריטניה של התקופה), אולץ לקחת הורמונים מדכאים והתאבד זמן קצר בעקבות כך, בגיל 41. בחייו ובמותו סימל טיורינג את הקשר בין חופש, שוויון ומחשבה. מפעל חייו האדיר של טיורינג אינו עניין אקדמי. כל אדם עם מחשב אישי, כל אדם שוחר חופש ומאמין במחשבה חופשית בכל מובניה, חב את אורח חייו לטיורינג. כפי שנכתב במגזין "טיים", שבחר בטיורינג כאחד מ-100 האנשים המשפיעים ביותר בכל המאה ה-20: "אין להכחיש כי כל אחד שמקליד על מקלדת, פותח מסמך או מעבד תמלילים עובד על גלגול מאוחר של מכונת טיורינג".
הסרט, אשר מורכב מקטעים דוקומנטריים ושחזורים של שיחותיו של טורינג עם הפסיכיאטר שלו ברגעיו האינטימיים ביותר, עוקב אחר חייו, התרומה הגדולה שלו, המורשת שהשאיר אחריו והעוול הגדול שנעשה לו.
בימוי: קלייר ביוון
בריטניה 2011, 62 דקות, אנגלית

תאריכי הפסטיבל: 1-8 באוקטובר.
היכן: סינמטק תל-אביב, רחוב שפרינצק 2, תל אביב

מנהל הפסטיבל: אורי אביב, manager@icon.org.il
אתר הפסטיבל : http://www.icon.org.il

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (3 הצבעות, ציון ממוצע: 4.67 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט


ידידים - סיוע בדרכים

Funzing-I

תגובות אחרונות