ישראל עברה בהצלחה את בצורת החשמל של קיץ 2012

ישראל עברה בהצלחה את בצורת החשמל של קיץ 2012

השבוע ערך משרד האנרגיה והמים מסיבת עיתונאים בשיתוף עם ראשי משק החשמל בה סיכמו את שעבר על משק החשמל בחודשי הקיץ האחרונים.

להלן עיקרי הדברים:

שר האנרגיה והמים, ד"ר עוזי לנדאו: אני שמח לבשר שצלחנו את הקיץ בהצלחה, שילובן של כל הזרועות לעבודה משותפת, וכמובן הודות להתגייסות חסרת התקדים של הציבור, העמיד אותנו במצב של אפס הפסקות חשמל מאולצות. תודה מיוחדת אני מבקש להפנות לציבור. לא קל לממשלה לבוא ולהגיד, אנחנו זקוקים לעזרתכם, אבל הציבור הרחב הבין ונרתם. יכולנו לראות בפירוש ירידה של עד 300 מגהואט בשעות שיא הביקוש ולכך אחראי הציבור הרחב. יחד עם זאת אמר השר, הציבור לא אמור להוות פתרון לבעיות משק החשמל. זו תפקידה של ממשלה. אסור לטעות, משק האנרגיה הישראלי עדיין נמצא במשבר עמוק וגם ב- 2013, צפוי מחסור בחשמל, אבל לא בצורת כמו שהייתה השנה מכיוון שלראשונה מזה 15 שנה, יכנסו לעבודה גם יצרני החשמל הפרטים.

מנכ"ל משרד האנרגיה והמים, שאול צמח: התחלנו את הקיץ בתנאים ייחודיים וקשים מבחינת כושר ייצור והגז הטבעי. הצלחנו, בעבודה משותפת באמצעות הצוות הבינמשרדי שהוקם לנושא בראשות מנהל מינהל החשמל, ד"ר יהודה ניב, להגדיל את כושר הייצור, להביא את הדלקים לתחנות הכוח, לפתור את הקונפליקט בין השימוש בדלקים לבין זיהום אוויר, ויש לציין לטובה את שיתוף הפעולה של הגורמים המקצועיים במשרד הגנ"ס. פנינו לציבור בקמפיין פרסומי, על מנת להביא למודעות את הצורך להפחית את הצריכה בשעות העומס. התוצאות מוכיחות כי הצלחנו, לפני הקיץ והקמפיין, 38% מהציבור ידעו שיש שעות עומס בין השעות 13:00 ל- 17:00, לאחר הקמפיין, 80% מהציבור היו מודעים לשעות העומס. נוכחנו לדעת כי היה גם שינוי בהרגלי הצריכה, והציבור הראה נכונות והתגייסות להפחית את השימוש בזוללי אנרגיה. הפעולות שנעשו על ידי משרדי הממשלה השונים, חברת החשמל, חברת תש"ן, נתג"ז, מקורות, יחד עם הציבור, הביאו לכך שעברנו את הקיץ בלי כשלים.

יו"ר רשות החשמל, עו"ד אורית פרקש הכהן: הסדרות רשות החשמל הביאו לתוספת של מאות מגוואטים למשק החשמל בקיץ הנוכחי. הרשות שילבה גם את המגזר העסקי והביתי בהסדרות ותמריצים לחסוך ולהרוויח.
רשות החשמל מתכוונת להעמיק עוד יותר את שילוב הצרכנים לצרוך חשמל ביעילות ולהרוויח מהחסכון שלהם. מאחר וזו הסדרה תקדימית וראשונה בנושא הרשות תלמד את הנושא ותבצע חשיבה ארוכת טווח ללמידת האפקטיביות של ההסדרות. נתונים ראשוניים הזורמים מראים כי הציבור נרתם ומרוויח. יו"ר הרשות הוסיפה כי בתקופה הקרובה מרכזת מאמצים ליצירת התשתית לרתימת יצרני חשמל פרטיים המצויים לקראת כניסה למשק.

יו"ר חברת החשמל, אלוף (במיל) יפתח רון טל: חווינו השנה משבר מאוד קשה, בין החמורים ביותר שהיו במדינת ישראל. היינו כחוט השערה בין הפסקות חשמל ומצב שגרתי. היו 4 אירועים קשים, שלולא שתוף הפעולה של הציבור, גופי האנרגיה, ההסדרים והיצרנים הפרטיים – לא היה מספיק חשמל במדינת ישראל. החברה התנהלה בכל הקיץ במצב משברי, ולצערי, גם בקיץ 2013 המצב לא נראה שישתנה, מאחר ורזרבת החשמל עדיין תהיה נמוכה. דרך הטיפול שלנו במשבר הייתה היערכות לקראתו, ניהול של המשבר ושיתוף של הציבור ושקיפות מולו".

מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן: מידי יום נערכו ישיבות היערכות, ואפילו פעמים ביום, על מנת לתת מענה מיידי ולפתור בעיות במשק החשמל. החברה פעלה יום ולילה, תקנו תקלות במהירות והודות לשת"פ עם כל גורמי האנרגיה צלחנו אותם בשלום. מעבר לכך, העדר הגז והצורך בשמשו בדלקים חלופיים הביאו אותנו להוצאות אדירות של מ- 9 מיליארד שקלים בשנה ל- 20 מיליארד שקלים. בימים החמים הוצאנו כ- 100 מיליון ₪ ביום רק עבור דלקים, מה שחייב אותנו להתמודד גם עם משבר תזרימי. הקיץ הזה היה הקיץ החם ביותר בשנים האחרונות. מסקר שביצעה חברת טלסקר עולה, כי כ- 78% מהציבור מרגיש שהיה שותף למאמץ לוויסות השימוש בחשמל ולמניעת הפסקות חשמל. 70% מהציבור שינה את התנהגותו בהרגלי הצריכה בזכות המודעות לנושא. אני מבקש להודות לציבור על שהצטרף, נענה ופעל באופן נבון ומושכל בחשמל, מה שסייע לנו לספק חשמל אמין וזמין ומנע הפסקות חשמל מאולצות, סיים גליקמן.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (3 הצבעות, ציון ממוצע: 4.00 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-Fl

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

Funzing-I

תגובות אחרונות