חשיפה בלעדית: כיצד הפכו עסקי המסתננים בדרום תל אביב לתעשייה משגשגת

חשיפה בלעדית: כיצד הפכו עסקי המסתננים בדרום תל אביב לתעשייה משגשגת

מי מבינכם שהסתובב לאחרונה באזור התחנה המרכזית בתל אביב לא יכל שלא להבחין בכמויות הגדולות של עשרות ומאות בתי עסק המנוהלים ע"י מסתננים. בהליכה קצרה ברחובותיה של שכונת נווה שאנן תוכלו להתקל בנקל בחנויות מכולות, חנויות לממכר ציוד סלולרי, בתי אינטרנט קפה, בארים, פאבים, דיסקוטקים ומסעדות הפתוחים באין מפריע 24/7 בליבה של שכונת מגורים ומנוהלים ע"י מסתננים ומהגרי עבודה לא חוקיים. הדבר אף הוביל לכך שלאחרונה נערכה במקום פשיטה של רשות המיסים, ונוצר מתח מסוכן בין בעלי העסקים הישראלים האחרונים שנשארו בשכונה לבין עסקי המסתננים כפי שכבר דיווחנו על כך באתרנו לפני מספר שבועות. צמיחתם של עסקי המסתננים בדרומה של העיר הגדולה בישראל הוא תהליך זוחל שצבר בשנים האחרונות תאוצה אודות לכשלים בחוקי רישוי עסקים וקומבינות אליהן נחשפנו לאחרונה ועליהן נדווח בהמשך הכתבה.

כידוע לכולנו, חלק לא מבוטל של עסקי המסתננים פועל בדרום העיר באין מפריע וללא רישיון קבוע או זמני כנדרש בחוק ועל כך צריכה לתת את דעתה עיריית ת"א ואגפי הפיקוח והרישוי בעירייה, אך לא בכך עסקינן בכתבה זו.

אולם, לאחרונה נחשפנו לשיטת עבודה מיוחדת שנועדה "להכשיר" את העסקים בפני העירייה ומוסדות השלטון.

על פי הרשום בעיריית ת"א, בכל המקרים הבאים יש להגיש בקשה לרישיון עסק:

עסק חדש, חידוש רישיון, החלפת בעלות, תוספת שותף, יציאת שותף, שינוי שם בעלים, שינוי מנהלים בחברה, שינוי מהות העסק, תוספת פריט, ביטול פריט, הגדלת שטח והקטנת שטח.

על הגשת הבקשה לרישיון לכלול:

 • טופס הגשת בקשה לרישיון חתום על ידי מבקש הרישיון.
 • תוכנית עסק (קיימת או חדשה) חתומה על ידי בעל מקצוע מוסמך ומאושרת על ידי מהנדס התכנון.
 • תוכנית בטיחות (בהתאם להנחיות מהנדס תכנון אם יידרש).
 • שובר תשלום אגרת בקשה לרישיון עסק חתום בחתימת הבנק או קופת העירייה.
 • מספר לקוח בארנונה - מספר חוזה ארנונה.
 • חוזה שכירות.
 • תעודת זהות + צילום תעודת הזהות.
 • מסמכים מצורפים נוספים שנדרשו על ידי האגף לרישוי עסקים.

משמעות הדבר, שמי שאינו אזרח ישראלי או שאין לו אישור שהייה זמני לא יכול לפתוח עסק משלו. אם כן, כיצד הדבר שעיריית תל אביב לא מסוגלת להתמודד (לטענתה – נבהיר זאת בהמשך) עם התופעה?

מסתבר שיש מי שמצא שיטה לעקוף את הנדרש בחוק ולהפוך את העסקים הללו לעסקים "חוקיים" בפני הרשויות ועל ידי כך לעקר את האפשרויות המיידיות של עיריית תל אביב להורות על סגירת עסקים אלה.

כיצד עובדת השיטה?

מסתבר שבחלק גדול מן המקרים נפתחו בתי העסקים על שמותיהם ובחסותם של "מאכרים". כלומר, בעליהם הישראלים של הנכסים חתמו חוזה מול "מאכר" שברוב המקרים הוא תושב ישראלי שרוצה לגזור קופון, מתווך נדל"ן בעל תאבת בצע או מהגר עם אישור שהייה זמני. כאשר בעצם "המאכר" עצמו חותם על חוזה השכירות של העסק אך ורק על מנת "להכשיר" את העסק בפני הרשויות. בפועל, העסק עצמו מנוהל ומתוחזק ע"י מסתננים בלתי חוקיים ותמורת "הכשרתו" משלמים אלה ל-"מאכר" סכומי כסף לא מבוטלים. באמצעות קומבינה זו עוקפים משתתפיה את הנדרש במסגרת תקנות רישוי עסקים ומאפשרים פעילותו של עסק לא חוקי במסווה של עסק חוקי וכשר.

מהי נקודת המבט של העירייה בנושא:

משיחה שערכנו לפני מספר שבועות עם בכיר בעיריית תל אביב מצטיירת תמונה עגומה בה ידייה של העירייה כבולות בטיפולה בנושא. סעיפי חוק שונים ומגוונים נותנים חסות לעסקים הלא חוקיים ועל מנת לסגור עסקים מסויימים נדרשת העירייה לפנות לבתי משפט ולנהל משפטים לא פשוטים בחלק מן המקרים על מנת לקבל את אישור בית המשפט לסגירת העסק. מן הסתם בחלק מן המשפטים מגיעים הנתבעים עם עורכי דין שיודעים איך וכיצד לנצל את הפרצות בחוק על מנת לעכב את סגירת העסק או לחילופין להוציא עבורו רישיון זמני.

אולם, כיצד בכל זאת יכולות עיריית תל אביב ורשויות המדינה לפעול כדי למגר התופעה?

ראשית, יש להקשיח את הפרמטרים אליהן נדרשים בעלי עסקים על מנת לנהל עסק. כמו כן יש לבצע מספר פעולות נוספות:

1. יש לקבוע בחוק כי רק תושבים עם אזרחות יכולים לפתוח עסק.

2. במקביל, על העירייה למנוע מתן רישיונות (אפילו זמניים) לעסקים בהם החוזה רשום על בעל אישור שהייה זמני.

3. בנוסף לכך, צריכה העירייה לשלוח מדי יום את פקחייה לבתי העסק ולבדוק אם אכן מי שרשום בחוזה נוכח במקום ומנהל את המקום בפועל, במידה ולא כן עליה להוציא צוי סגירה מיידים בגין הונאה.

4. באותו מהלך, חייבת העירייה להגביל את מספר רישיונות בתי העסק המוצאים על שם אותו אדם.

5. וכצעד מרתיע נוסף, יש להטיל בחוק קנסות כבדים ומאסרים על מי שיימצא ויוכח כלפיו כמי שעשה חוזה פיקטיבי על מנת לעקוף את דרישות החוק.

אם כן, אין ספק שהאתגר לא פשוט.

אבל יש ואפשר למצוא דרכים יצירתיות ואף לחוקק חוקים ותקנות שיחמירו בנושא מעבר לקיים בחוק ועל ידי כך ימנעו את התופעה ההולכת וגדלה ואשר מתווספת להפקרות המשתוללת בדרום העיר.

תמונות באדיבות google street view שמאפשר לכולנו לטייל בשכונות דרום תל אביב היישר מהכורסא בבית.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (15 הצבעות, ציון ממוצע: 4.73 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (14)

 1. יעקב 28/09/2012 להגיב
  אם יש מעכרים או מישהוא סמוי והוא רשום כבעל העסק.יש לערב את מס הכנסה. ומע"מ ולעשות לו שומה של מאות אלפי שקלים ולהכניס אותו לכלא על העלמת מס. בצורה זו המעכר לא ישתלם לו לפתוח עסק פיקטיבי. מי ששוהה בארץ ללא אישורים חייב להיות בכלא !
 2. תושבת שכונת שפירא 28/09/2012 להגיב
  ומה לגבי כל פיצולי הדירות בדרום העיר? כמעט כל הדירות בדרום תל אביב מפוצלות לא כחוק ומועמסות בדיירים זרים. ככה בעל הדירה מרוויח תשואה אסטרונומית, המתווך שגם אחראי לדירה באופן שוטף מרוויח וגוזר אחלה קופון כל חודש והמסתננים שדחוקים בדירות כמו סרדינים מרוויחים מקום לינה בזול... ואיפה עיריית תל אביב בנושא זה ? יש בשכונה שלנו בניינים שלמים שפוצלו לכוכים קטנים לאיכלוס המסתננים. העירייה כבר קיבלה אלפי פניות ותלונות אבל כנראה זה לא מעניין שם אף אחד או שמישהו מקבל כסף בשביל להלבין את כל חריגות הבנייה האלה. לא מזמן אפילו שמעתי שכבר התחילו להשכיר גגות למסתננים. חייבים לעשות תחקיר מקיף גם בנושא זה. אין דין ואין דיין...
  • יפתח בריל 01/10/2012 להגיב
   העירייה כנראה פועלת בעניין, מפני שמהמטפלת של סבתי שמעתי לפני שבועיים שהיא וחברותיה נאלצות לעבור דירה, לאחר שהעירייה הורתה לבעל הדירה לאחד מחדש את הדירה המפוצלת שבה הן גרות. לדירה המפוצלת שבה אני גר בעצמי העירייה עוד לא הגיעה (דירות מפוצלות מושכרות גם למהגרים וגם למקומיים).
 3. אהרון שחר 28/09/2012 להגיב
  צריך להיות הוגנים ולהודות שה"סודאן טאון" שלהם די יפה מכובדת ומשגשגת. למרות הצרות שהם גורמים למדינה הם עדיין בני אדם, והם הקימו להם קהילה לתפארת. חייבים לעשות הבחנה בין גורמים פליליים לחיים אזרחיים תקינים. כל עוד הם יכולים לתפקד כאזרחים חיוביים, אני דווקא תומך בגישה סובלנית. מצד שני את ההמונים שטרם התאקלמו צריך להחזיר לסיני, אין עם זה שום בעיה עם החוק הבינלאומי, כיוון שהם לא פליטים ממצריים.
  • אהרון 29/04/2013 להגיב
   אתה מקשיב לעצמך בכלל? "למרות הצרות שהם גורמים למדינה", לתגמל פושעים (הסתננות זה פשע) זה לירות לעצמך ברגל.
 4. בר 29/09/2012 להגיב
  פשוט אין מילים!!!! למשל כשאיזה ישראלי רק יעז להציב שלט קטן בחנותו אך "לא תיקני " בעיני העיריה, אז מיד אצה רצה מחלקת הפיקוח עם שלט אזהרה בידה האחת ובשניה מוכנה לרשום קנסות...ואילו כשהמסתננים והשבחי"ם פותחים כל מיני עסקים מפוקפקים ע"ח גבם של הישראלים תושבי- השכונות הסובלים, כשכל הרשויות וגורמי האכיפה למיניהם האמונים לשמור על החוק -"בהסכם של שתיקה"- נותנים לזרים לעשות ככל העולה על רוחם לדעתי המילה "שחיתות" לא מספקת את הקורה כאן!!!
 5. משה 02/10/2012 להגיב
  מוטי לוי ממוטי לוי נכסים בשכונת נווה שאנן דואג לאכלס עסקים ודירות במסתננים. הוא מוציא ישראלים שמשלמים מעט ומכניס מסתננים שמשלמים כמעט פי 2. מישהו חייב לעצור אותו
  • דורית 03/10/2012 להגיב
   צריך לערב את אמנון לוי שיעשה כתבת תחקיר בנושא. בטוח שיש שם קומבינות וכספים לא חוקיים שאף אחד גם לא משלם עבורם מס. בחלק מן המקרים המתווכים לוקחים אלפי שקלים מהמסתננים שנדחסים לדירה אחת ונותנים כמה אלפים פחות לבעלי הנכס (וכולם מרוצים). בכלל שמעתי שהוא גם מעסיק מסתננים בתיווך...
 6. חנה 12/10/2012 להגיב
  ישנם ארגונים לא ממשלתיים שמעודדים יזמות עסקיות ועצמאות כלכלית בקרב המסתננים במתן קורסים, הלוואות, ייעוץ וליווי. בנוסף ישנה הזרמת כספים אדירה ממקורות עלומים, שפועלים על מנת לקדם את השתלטותם של המסתננים על בתי העסק בדרום ת-א. ממקור ראשון שמעתי על ניסיון השתלטות כזה - כמה אפריקאים הגיעו לבעל עסק מסויים בדרום ת-א, הראו לו מזוודה עמוסה בכסף והציעו לו להתפנות. אותו אדם סרב אבל ישנם רבים אחרים שמתפתים.
 7. ענר 18/10/2012 להגיב
  אתם אשמים במצבכם. אתם השכרתם להדם דירות ובתי עסק. לכו ותפנו לשכנים שלכם ותתבעו מהם להפסיק זאת. אפשר לתבוע זאת מהם כך שיבינו שאתם לא משחקים בקקי.
 8. ענר 18/10/2012 להגיב
  הכוונה לאלו שהשכירו למסתננים והסתלקו
 9. אבי 20/10/2012 להגיב
  הספירה לאחור של המדינה החל רבותיי.מסתבר שנשיא אירן לא טועה
 10. נגה 10/02/2013 להגיב
  במצריים למשל, האזרחים נלחמים על דיעותיהם ולא מוותרים, ויוצאים בהמוניהם לכיכר תחריר . תושבי דרום תל-אביב עדינים מדי, רק מקטרים...
 11. אהרון 29/04/2013 להגיב
  תפסיקו כבר לשקר לעצמכם, רון חולדאי תומך נלהב של המסתננים האפריקאים, הוא מארגן תרומות ומעביר מיליונים לעזרה לפולשים דרך עמותת מסי"לה, הוא דואג להסעות ברכבים ממוזגים לילדי המסתננים בעוד ישראלים יהודים צועדים ברגל לא פעם,המועדוניות מארחות יותר ילדי מסתננים מאשר ילדים ממשפחות נזקקות לא פעם, הוא לא סגר לא סוגר וספק גדול אם יסגור אפילו עסק אחד של מסתנן, כל הדירות שפוצלו בניגוד לחוק ממשיכות כרגיל למרות שעל פי החוק יש לקנוס את הפצלן בהמון כסף, שהמסתננים לא לפתח ביתו למה שהוא יפעל לרווחת כלל התושבים? הוא ממשיך בהזנחה המתמדת של דרום העיר.

פרסם תגובה

Funzing-F1

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט


ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

תגובות אחרונות