חולדאי במפגש עם סטודנטים: אין לי שליטה על מחירי הדיור בעיר, תמ"א 38 היא קשקוש, יש לאחד את תל אביב עם חולון ובת-ים לעיר משותפת

חולדאי במפגש עם סטודנטים: אין לי שליטה על מחירי הדיור בעיר, תמ"א 38 היא קשקוש, יש לאחד את תל אביב עם חולון ובת-ים לעיר משותפת

ראש עיריית תל-אביב מר רון חולדאי, נפגש אמש עם סטודנטים במסגרת מיזם "קפה@רקנאטי" לבוגרי הפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א שמפגיש אנשי עסקים, תעשייה ואת ראשי המשק עם בוגרי הפקולטה.  במפגש ניסו הבוגרים ללמוד ולהבין מראש העיר חולדאי על עתידה הטכנולוגי, העסקי והתיירותי של העיר תל-אביב ולהבין את התייחסותו לאתגרי המחאה החברתית ושאר היבטים בינלאומיים בהתנהלותה של העיר.

במפגש עצמו התייחס חולדאי למספר נושאים שהועלו לשיחה, בין היתר הוא הביע את עמדתו כי אין באפשרותו לשלוט על מחירי הדיור והשכירות בעיר.

לשאלה בנושא השיב חולדאי ואמר כי "אני לא יכול לקבוע את התקרה לשכר הדירה ויש עשר סיבות למה אני לא קונה מרצדס – האחת שאין לי כסף, תשע האחרות לא חשובות. רבותיי, אתם הכרעתם שלמדינת ישראל תהיה מדינה של שוק חופשי. הכרעתם ואמרתם שזה מה שאתם רוצים. אנחנו בוחרים בביבי ובמשנתו, וכנסת ישראל מחוקקת חוקים שמדינת ישראל תהיה שוק חופשי. במדינת שוק חופשי אי אפשר לבוא אליי שאהיה רגולטור כי אם אתם רוצים שאהיה רגולטור, אתם לא רוצים שוק חופשי. אין דרך להשפיע שבת"א מחירי הדיור יהיו זולים ובגבעתיים יקרים. דיור בר השגה סוציאלי הוא עניין של המדינה כולה. דיור בר השגה הוא נכון רק לערים גדולות. היכולת של ראש עיר על מחירי הדיור היא לא גבוהה".

נושא נוסף שהועלה לשיחה היה לגבי תוכניות תמ"א 38 שאינן צוברות תאוצה בעיר תל אביב עד כה. חודלאי טען כי בתל אביב קיימת תמ"א 38 והעירייה משתפת פעולה, אולם לדבריו "אם משהו נראה כמו ברווז ושוחה כמו ברווז, זה כנראה ברווז". לטענתו תמ"א 38 נכשלה ולאור העובדה שהתמ"א קיימת כבר שבע שנים ועשו פחות מ-100 בניינים בתמ"א 38 בארץ ניתן לקבוע כי היא קשקוש והיא נותנת מתנות לעשירים ופוגעת ברמה התכנונית.

אגב, עמדתו של חולדאי בנושא סותרת בצורה זו או אחרת את הדיווח שפרסמנו בנושא תמ"א 38 כאן באתרנו כי משרד הפנים מסייע לקידום התוכנית – לחצו כאן.

בנוסף, חזר חולדאי במפגש על רעיונו לאיחוד רשויות:

"אם היו מסתכלים על היבטים הגיוניים ולא פוליטיים באיחוד רשויות, היה צריך לאחד את חולון, בת ים ות"א לעיר אחת, ולי אסור להגיד את זה כי כולם אומרים שאני מגלומן, אבל איחוד רשויות נורא חשוב שיקרה. אם זה יקרה אני מתפטר, אבל זה לא יקרה".

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (5 הצבעות, ציון ממוצע: 3.80 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (2)

  1. דן 17/10/2012 להגיב
    קשקשן החולדאי הזה: לראש עיר יש המון השפעה על שוק הדיור בעיר שלו. לא צריך לשים תקרה למחירי הדיור - צריך לדאוג להיצע מתאים של דירות קטנות, זה הכל. ראש העיר שולט בוועדה המקומית והמחוזית לתכנון ובנייה, הוא מחליט לאיזה גובה יהיה מותר לבנות איפה, הוא מייצר חסמים לבנייה או משחרר אותם. שלא לדבר על כך שבבעלות עיריית ת"א יש קרקעות המיועדות לבנייה, שהעירייה שולטת על חברת חלמיש שמתאמצת לפנות תושבים בכפר שלם וביפו, ושלא לדבר על יוזמות מתנשאות כמו "דיור בר-השגה" שמיועד בעצם למבוססים בלבד, או הניסיון לשפוך דלק על מחירי הדיור בדרום העיר באמצעות מלגות לסטודנטים שיעברו לגור כאן (ומה עם מלגות לסטודנטים ילידי השכונה??). בקיצור, חולדאי אומר לא ראיתי לא שמעתי - אבל הוא אישר בניית מגדלי יוקרה מבלי לשים מגבלות על גודל הדירה הממוצע (הוועדה המחוזית יכולה להתנות את היתר הבנייה באחוז מסויים של דירות 2-3-4 חדרים), הוא עמד מאחורי מאמצי הפינוי ביפו וכפר-שלם (במקום להשאיר את הקהילה הוותיקה במקומה), הוא מעודד תהליכי ג'נטריפיקציה (החלפת הקהילה הוותיקה באוכלוסיות מבוססות) בדרום העיר. ומילה אחרונה על תמ"א 38: עיריית ת"א יפו היתה יכולה לרתום את חלמיש או עזרה וביצרון לביצוע תמ"א 38 בקנה מידה נרחב בכל שכונה בעיר שיש בה שיכוני רכבת - יפו ג' ו-ד', נווה עופר, יד אליהו... וגם בשוליים של שפירא וקרית-שלום. יש כאן כשל שוק מובהק כי אף קבלן פרטי לא נכנס למקומות האלה, ודווקא כאן המקום של עירייה חזקה להיכנס ולעשות את זה בעצמה - זה אפילו יהיה רווחי, וזה יקדם את השכונות מבלי להחליף את התושבים הוותיקים.
  2. אמנון 17/10/2012 להגיב
    קשקשן או לא קשקשן,למה החברים משכ' דרום העיר ת"א תופסים רגשי נחיתות? ג'נטרפיקציה עוד מילה יפה..הלוואי ושכונות דר' העיר יוצפו באוכלוסיה חזקה שלדעתי תוכל להשפיע ולהשליך על הסביבה ,ומה בתפריט: כמה אדריכלים מספר עורכי דין ולא יזיקו גם אנשי ממון שעל הדרך יחוו את מה שמרגישים התושבים הדרומים:--"שהינם וותיקים -נחותים -ואותנטים" ,ואולי אילו יעזרו לשחרר מעול גבם השפוף מכל טוב הסביבה....ומה בתפריט: פושעים ,הומלסים ,נרקומנים ,יצאניות ..שכחתי מישהו?אה כן ועל הדרך כמות נאותה ויפה של שבחי"ם ומסתננים!!! נו מחכים לכם מתי אתם מגיעים?????

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-P


ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות