משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי חתמו על הסכם פשרה במסגרתו יועברו לרשויות המקומיות מיליארד ש"ח לפרויקטים של פיתוח ותשתיות לטובת האזרחים

משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי חתמו על הסכם פשרה במסגרתו יועברו לרשויות המקומיות מיליארד ש"ח לפרויקטים של פיתוח ותשתיות לטובת האזרחים

משרד האוצר חתם היום עם מרכז השלטון המקומי על הסכם פשרה בנוגע לסוגיית חלף היטל השבחה בהמשך להליך המתקיים בנושא בבית המשפט העליון. ההסכם נחתם לאחר שנים של הליכים משפטיים ומשא ומתן בין המדינה לרשויות המקומיות. ההסכם מסדיר את פרטי הפשרה בין המדינה לרשויות המקומיות בסוגיה שנדונה בבתי המשפט לאורך השנים, ובמסגרתה עלו טענות מצד הרשויות המקומיות על תשלום חסר של חלף היטל השבחה שהועבר לרשויות המקומיות בשנים עברו. 

חלף היטל השבחה הינו תשלום המועבר לרשות מקומית עבור עסקה שנעשתה במקרקעין בבעלות המדינה ועל ידי המדינה.

אגפי התקציבים והחשב הכללי במשרד האוצר, במעורבותו של שר האוצר, וכן נציגי מינהל מקרקעי ישראל ומשרד הפנים הובילו בשנה האחרונה משא ומתן אינטנסיבי בנושא מול ראש עיריית מודיעין, חיים ביבס ונציגי מרכז השלטון המקומי אשר ייצגו את הרשויות. מתווה ההסכם אושר על ידי בית המשפט העליון וכעת נחתם על ידי כל הגורמים.

להלן עיקרי ההסכם: 

  1. המדינה תעביר 1 מיליארד ₪ לטובת פעולות פיתוח והקמת מוסדות ציבור ברשויות המקומיות, בהתאם לקבוע בחוק התכנון והבנייה.
  2. 120 מיליון ש"ח מתוך סכום זה, יועברו לרשויות חלשות, מעבר לחלקם בהסכם, וזאת בהתאם לקריטריונים שונים, לרבות סוציו-אקונומיים.
  3. שיעור תשלומי חלף היטל השבחה יגדל ב-20%. כמו כן, הוסכם כי בסיס התשלום יישאר במתכונת הנהוגה כיום.
  4. הרשויות המקומיות יחתמו על כתב ויתור תביעות כלפי המדינה וההסכם יקבל תוקף של פסק דין עם הבאתו בפני בית המשפט.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ: "לאחר למעלה מעשור של התדיינות, הגענו להסכם פשרה בין הממשלה לשלטון המקומי המסדיר את תשלומי המדינה לשלטון המקומי עבור ההשבחה במקרקעי ישראל. לצד זאת יעביר משרד האוצר לשלטון המקומי מיליארד ש"ח לטובת עבודות פיתוח תשתיות בערים, הקמת מוסדות ציבור, פיתוח שטחים ציבוריים פתוחים, לטובת הציבור בישראל". שר האוצר הוסיף כי "עמדנו על כך שגם רשויות מקומיות חלשות ייהנו מההסכם. 120 מיליון ₪ יועברו לרשויות מיעוטות הכנסה ורשויות בפריפריה לצורך קידום פרויקטים של תשתיות לרווחת התושבים. אני מודה לכל הגורמים שעמלו להשגת הסכם זה ובראשם חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין על עבודתם המאומצת".

ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות ויו"ר ועדת החלף של השלטון המקומי, חיים ביבס: "מדובר בהסכם היסטורי המסדיר את היחסים בין השלטון המקומי, משרד האוצר ומינהל מקרקעי ישראל. במהלך הדיונים עמדנו על כך שיוגדר בתוך המיליארד ₪ סכום של 120 מלש"ח שיחולק על-פי אמות מידה סוציו-אקונומיות ופריפריאליות, על מנת שכלל הרשויות יהיו שותפות מלאות להסכם וייהנו מפירותיו. אני רוצה להודות לכל העוסקים במלאכה – אנשי האוצר, בראשות השר יובל שטייניץ וחברי ועדת החלף מטעם מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות, שעשו לילות כימים להשגת ההסכם. אין לי ספק כי תושבים רבים ירגישו בשנים הקרובות את התקציבים הרבים שיושקעו בהשלמת תשתיות ומבני ציבור בערי מגוריהם כתוצאה מהסכם זה".

יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית רמת הנגב, שמוליק ריפמן: "זו הזדמנות להודות לשר האוצר על עשייתו בכלל, ובנושא של חלף היטל ההשבחה בפרט. ללא מעורבות השר והצוות המקצועי של משרדו, לא היינו מגיעים ליום זה".

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (3 הצבעות, ציון ממוצע: 4.67 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-Fl

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-F1

rightama

תגובות אחרונות