ועדת הפנים אישרה : פקיד מכס יוסמך לתפוס כספים ממסתנן שיצא מהארץ

ועדת הפנים אישרה : פקיד מכס יוסמך לתפוס כספים ממסתנן שיצא מהארץ

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ אמנון כהן, אישרה היום תיקון להצעת חוק למניעת הסתננות, תיקון שנועד להקשות על מסתננים מהגרי עבודה להוציא כספים מהארץ. יו"ר הוועדה, ח"כ כהן דרש ליידע את המסתננים על המגבלות

הצעת החוק, אושרה לקריאה שנייה ושלישית לפני כחודש וחצי. שר המשפטים הגיש בקשה לקיום דיון חוזר (רביזיה) בהצעת החוק ולהחמיר עם מסתנן שמבקש להוציא כספים מהארץ. הצעת החוק מבקשת למנוע ממהגרי עבודה לא חוקיים להוציא מהארץ כספים העולים בשיעור של שכר עבודה שהשיגו וכן להגדיר עבירה על חוק זה, כעבירה על חוק איסור הלבנת הון. שדינה, עד שנת מאסר. בכך מקווה הממשלה לצמצם את התמריץ להסתנן לארץ, ולעודד מסתננים לעזוב את הארץ.

בתיקון שאושר היום נקבע, כי "נמצא על גופו, בבגדיו או בכליו של מסתנן היוצא מישראל רכוש, בלי שניתן לגביו אישור ממונה ביקורת הגבולות, רשאי שוטר או פקיד מכס לתפוס בלא צו שופט את הרכוש האמור, ורכוש זה יישאר בשמירת המשטרה או המכס". התיקון להצע"הח מחמיר עם המסתנן. בכך שגם אם המסתנן לא ידע על המצאות הכסף ברשותו, פקיד המכס יוכל לתפוס את הכסף עד לקיומו של הליך בירור שיקבע את כשרות הכסף.

יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן דרש מנציגי רשות האוכלוסין ליידע את המסתננים על המגבלה שבהוצאת הכספים והמיטלטלין מהארץ. "שלא יהיה מצב שמגיע מסתנן לשדה התעופה בדרכו לביתו, וברגע האחרון תופסים לו את כספו שהושג ע"י בעבודה קשה".

נציג רשות האוכלוסין עו"ד דניאל סולומון נענה לדרישת ח"כ כהן והבטיח להפיץ את המידע בקרב המסתננים וליידע אותם על המגבלות שהחוק החדש יחיל עליהם .
בדיון הקודם אמר מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, כי מטרת הצעת החוק, הינה להפחית את האטרקטיביות של מדינת ישראל עבור מהגרי עבודה.

ח"כ מקלב אמר כי ההכבדה על המסתננים בהוצאת הכספים מישראל עלולה דווקא לגרום לכך שהם לא יעזבו את הארץ, ולכן יש לאפשר למסתנן לעזוב את הארץ עם כספו, אך לא עם כספים שהגיעו אליו ממקור לא ידוע . עוד הוסיף ח"כ מקלב כי יש לפקח על הפקידים שלא ייקחו את כספים באופן דרקוני.

כאמור, הועדה אישרה את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית. הצע"הח תידון במליאת הכנסת בקרוב.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (6 הצבעות, ציון ממוצע: 4.50 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-F

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט


ידידים - סיוע בדרכים

Funzing-I

תגובות אחרונות