תעסוקה ועסקים בדרום תל אביב של ימינו

תעסוקה ועסקים בדרום תל אביב של ימינו

יש הטוענים שתהליכים שמתרחשים בדרום תל אביב יכולים לשקף תהליכים שמתרחשים בתל אביב עצמה ואפילו בחברה הישראלית כולה. סיורים מודרכים בשכונותיה של דרום תל אביב חושפים בפני המבקרים את חיי היומיום בשכונות אלה. במהלך הסיורים שומעים המטיילים את קולם של תושבי המקום ואת סיפור חייהם שבדרך כלל אין לו ביטוי במדיה המקומית. סיורים אלה נערכים בתשלום כאשר מדריך הסיור מתמקד במצבן של השכונות ובהמשך מעביר 20% מהכנסות הסיור לארגונים שפועלים למען השכונות הדרומיות.

בשנים האחרונות הפכו השכונות הדרום תל אביביות לביתם של עובדים זרים רבים. לפי נתוני משרד הפנים ומשרד העבודה והרווחה בתל אביב יש כמאה ועשרים אלף זרים בעלי אשרות עבודה וכמאה וחמישים אלף זרים ללא אשרה. זוהי לא רק סוגיה דמוגרפית אלא גם תופעה תרבותית שהפכה את שכונות דרום תל אביב למקום מיוחד ושונה.

אנשי דרום תל אביב והמהגרים הזרים

בהפגנה שקיימו אנשי שכונת התקווה ושכונות אחרות בדרום בחודש מאי 2012, הם קראו לסלק את המהגרים והעובדים הזרים שמתגוררים בדרום תל אביב. בהפגנה השתתפו לא רק תושבי השכונה שסובלים מנוכחותם של אלה, אלא גם תושבים שנהנים מתופעה זו אבל מפאת חוסר נעימות הצטרפו להפגנה. לדוגמה, בעל משרד תיווך שהשתתף בהפגנה בעצם מרוויח לא רע מזרים אלה.

בעשורים האחרונים נסגרו עסקים רבים של ישראלים בשכונות שאותם החלו לאכלס זרים. לאור המצב החל לצמוח באזור ענף התיווך. סוכנויות תיווך רבות מקשרות בין הזרים מבקשי הדיור לבין בעלי הבתים בדרום. אמנם מצבם של דירות אלה התדרדר מאד אבל שכר הדירה נותר גבוה. על מנת להרוויח את מקסימום שכר הדירה האפשרי, מחלקים בעלי הבתים את הדירות לחדרים קטנטנים ממש כוכים והדיירים משלמים בלית ברירה שכר דירה גבוה שאינו מתאים למצב הדירות.

האם זהו שוק סיני או חנויות דרום תל אביב?

מי שעוסק ביבוא מסין כבר פגש את השווקים שבהם שורות של חנויות שמוכרות את אותו סוג סחורה, שורות של חנויות למוצרי אמבט, או חנויות שמוכרות רהיטים וכדומה. כך גם בדרום תל אביב. כבר יותר מחמישים שנה אפשר היה לראות ברחוב מטלון חנות לצד חנות שמציעות אותו סוג של מוצרים. זוכרים את חנויות הנעליים הידועות משנות ה-60 וה-70ברחוב נווה שאנן.

נראה שיש היגיון עסקי בריכוז של אנשי מקצוע בתחום דומה או של חנויות שמציעות אותו סוג של מוצרים והפיכת המקום לבעל ייחוד מבחינת סוג העסקים. מתברר שהשיטה פועלת גם לטובת הצרכנים שמחפשים מוצר מסוים ויכולים לחפש אותו במקום אחד. כך, ניתן למצוא ברחוב מטלון חנויות צעצועים זו לצד זו, וברחוב נחלת בניינים סוחרים שעוסקים במכירת בדים. היום עברו חלק מהחנויות שיפוץ ובמקום חנות צפופה עמוסת סחורה, נמצא חנות בוטיק שמושכת סוג אחר של אוכלוסייה כמו מעצבים ובעלי מקצוע אחרים.

קואופרטיב אורגני בדרום תל אביב

מה עוד מיוחד לתושבי דרום תל אביב? ובכן, כ-70 בתים בתל אביב (שבהם מתגוררים משפחות, שותפים לדירה, רווקים וזוגות צעירים) חברו יחדיו במטרה לקנות באופן משותף ירקות ומוצרים אורגניים מהמגדלים עצמם ובמחירים זולים יותר. לשם כך הם הקימו את הקואופרטיב האורגני. הקואופרטיבי מנוהל בהתנדבות ומתוך רצון טוב על ידי צוות אנשים גדול ובניהול משותף.

הקואופ פתוח בימי שישי משעה 11:30 ועד 14:30 ונמכרים בו ירקות ופירות שנקטפים בבוקר ומגיעים למדף ישר מהשדות. בנוסף נמכרים בקואופ מוצרים אורגניים אחרים כמו טחינה, חומרי ניקוי, שמן זית ולפעמים גם מוצרים שמכינים חברי הקואופרטיב עצמם כמו מוצרי קוסמטיקה, ערק, בירה, עוגיות, חומוס ועוד.

מאמר זה נכתב מטעם Manpower המציעים מגוון הצעות עבודה.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (6 הצבעות, ציון ממוצע: 3.67 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (1)

  1. בר 13/12/2012 להגיב
    לידיעתכם!!!!! תמיד תמצאו את אותם "-המדריכים- הטרמפיסטים" המוכנים לעשות קופת- תזרים יפה ובמקרה דנ"ן על חשבון מצבם של התושבים הישראלים האומללים בשכונות הכבושות, ועוד לעשות אידיאליזיה, (ציטוט: "מיוחד ושונה") מהמצב הקטסטרופלי בשכונות!!!! והכספים אינם מגיעים לתושבי השכונות יותר נכון לכיסם הפרטי של כל מיני עמותות למיניהם, או במקרה "הטוב"??? לטובתם- של המסתננים והשב"חים!!!!! אז שלא יעבדו עלייכם..........

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

תגובות אחרונות