הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 16 בדצמבר 2012

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 16 בדצמבר 2012

א. דברי רה"מ בפתח ישיבת הממשלה.
ב. סקירת תוצאות במבחנים הבינלאומיים TIMSS ו- PIRLS.
ג. דיור לקשישים עולים.

א. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה:
"אני מבקש תחילה להביע את הזעזוע העמוק שלי ושל ממשלת ישראל, ואני בטוח של כל אזרחי ישראל, מהטבח הנורא שהתרחש בבית הספר בקונטיקט. אני שולח מכאן תנחומים לנשיא אובמה, למשפחות האבלות ולעם האמריקני. מי כמונו בישראל מכירים מעשי טבח בילדים ובחפים מפשע ואני מתפלל שהמשפחות והעם האמריקני ימצאו את הכוחות להתגבר על הטרגדיה הנוראה הזאת.

בסוף השבוע ערך החמא"ס חגיגות והפגנות ביהודה ושומרון לציון 25 שנים להקמתו. באישורו של אבו-מאזן, הם קראו להשמדת ישראל ולגירוש היהודים מירושלים ומכל נקודה במדינת-ישראל.

אנחנו כאן, בירושלים, לא 25 שנה, אנחנו בירושלים 3,000 שנה, ואנחנו בארץ ישראל קרוב ל-4,000 שנה. אנחנו בעלי רצון לאומי חזק ואיתן, תודעה היסטורית מתמשכת ועוצמות נפש של עם שנאבק על מולדתו ויודע לקיים את מדינתו.

אמש הדלקתי נר שמיני של חנוכה במקום הסמוך ביותר למקום שבו התחולל נס פך השמן, ממש נגעתי בכותל, ואמרתי שם, ואני אומר כאן: הכותל המערבי איננו שטח כבוש. הכותל המערבי הוא שלנו, הוא מסמל את סלע היסוד של קיומנו מזה אלפי שנים, ואנחנו נעמוד איתן מול כל אלה שרוצים לגרש אותנו מכאן. מדינת ישראל, ירושלים והכותל יישארו בידינו לעד.

אני מבקש לברך היום את שר החינוך ואת המורים והמורות שנמצאים כאן. יש כאן הישג בלתי רגיל של מערכת החינוך. אנחנו יודעים שבמהלך שנים ארוכות התדרדרנו בבחינות הבינלאומיות ונראה היה שעם הספר פשוט הולך ומתרחק מייעודו ותכונתו הסגולית להיות מצוין – מצוין שבמצוינים. אנחנו אמרנו: אנחנו מחזירים ציונות ומצוינות – מדע ומורשת. אמרנו וכך עשינו, ויש פה הישגים גדולים מאוד בזכות המורים והמורות בישראל, בזכות ההורים, בזכות המנכ"לים, בזכות ההובלה של שר החינוך, משרד החינוך ובזכות התמיכה הבלתי מסויגת של ממשלת ישראל, המשאבים שנתנו, התמיכה והגיבוי שגיבינו על-מנת להביא ליום הזה.
אני לא רוצה להגיד: נס גדול היה פה, כי זה לא בגדר נסים, זה בגדר של מדיניות מחושבת שבה שינינו את כל המגמה.
עכשיו הייתי רוצה לשמוע ממך, גדעון, לא רק על מה שהושג, אלא כיצד נבטיח לממשלה הבאה שילדי ישראל ימשיכו לטפס מעלה מעלה – אין עוד הרבה מה לטפס בהישגים, אבל אנחנו רוצים המשך."

גדעון סער, שר החינוך אמר: 
" תודה אדוני ראש הממשלה. בפתח הדברים, אני רוצה קודם כל להודות לך. ללא הגיבוי שלך באופן אישי לכל הרפורמות, לכל המהלכים שביצענו וללא השינוי במקום של החינוך בסדר העדיפות הלאומי, שבא לידי ביטוי בתקציב המדינה, לא היינו יכולים לחולל את אותו מהפך שחל בהישגים – וחל מהפך דרמטי בהישגים של תלמידי ישראל.
אני רוצה גם להודות לשר האוצר ולצוות משרדו, שבניגוד אולי למה שהיה בעבר, ומתוך הבנה עמוקה של המשמעות של החינוך וההשכלה הגבוהה לצמיחה הכלכלית ולהשבחה של ההון האנושי, עבדנו בשיתוף פעולה על בסיס אותה תפיסה.
לכן זה הישג שנובע מעבודה מערכתית מאוד רחבה ומהגיבוי שניתן לי.

ההישגים המרשימים של התלמידים, בכל המקצועות, הם תוצאה, קודם כל, של עבודה קשה, אבל מה שקרה כאן הוא לא רק מהפך בהישגים, הוא קודם כל מהפך תודעתי. הוא מהפך שאומר – אנחנו יכולים. יש לנו את התלמידים הכי מוכשרים, אנחנו יכולים להגיע לתוצאות הטובות ביותר. בדרך לכאן, הבוקר, ראש הממשלה, שמעתי ברדיו מישהו שאמר: אם היינו מגיעים למקום ה-14 זה היה הגיוני, אבל המקום ה-7 זה כבר טוב מדי. אני אומר למדינת ישראל ולעם היהודי, באופן עקרוני, עפ"י המסורת שלנו, של אהבת לימוד, של אינטלקט ושל חריפות, שהמקום ה-7 לא אמור להיות ההישג המקסימלי, אנחנו יכולים גם להגיע להישגים יותר טובים ולהאמין שאנחנו יכולים לעשות זאת גם בהמשך, ואנחנו יכולים.

במשך השנים האלה, בכל מיני אמצעי תקשורת, היו סרטים על מערכות חינוך שגם עברנו אותם בהישגים, והייתי מאוד מקווה שאחד מערוצי התקשורת הישראליים יעשו סרט על מה שקרה כאן בקדנציה הזאת, ינתח איך זה קרה.

עבדנו הכי נכון, ואנחנו נפרט פה איך זה קרה, אבל עבדנו קשה, ואני קודם כל רוצה להודות לציבור עובדי ההוראה. זה ציבור אדיר, זה ציבור שנותן את הנשמה, זה ציבור שעובד מתוך תחושת שליחות, כשבמשך שנים הוא הורגל שחובטים בו, מטיפים לו וכל אחד מסביר לו איך צריך לעשות חינוך, זה ציבור מצוין.
אני אומר, ראש הממשלה, שאם אנחנו נמשיך ללכת בדרך הזו גם בהמשך הדרך, שהיא גם של השקעה – ואנחנו מאמינים שההוצאה לחינוך זו לא הוצאה, זו השקעה (ואני מאמין שהממשלה הבאה, שתהיה בראשותך, תמשיך ללכת באותה דרך), וגם של מדיניות, של הצבת היעדים המדידים בכל התחומים – גם בנושא של אלימות בבתי הספר, גם בנושא של השתתפות בתנועות נוער – הצבנו בכל התחומים יעדים מדידים, ואגב, עמדנו בכולם. אם נמשיך ללכת בדרך הזאת, אנחנו יכולים לצפות לכך שנוביל בחינוך ונוביל את המדינות המערביות, כפי שכבר הוכחנו שזה ניתן."

ראש הממשלה הוסיף ואמר: 
" אני חושב שיש חשיבות גדולה מאוד בזה שהייתה כאן נכונות להציב יעדים. בכלכלה היינו במצב דומה, היינו בסוף מערב ונפלנו ועשינו שינויים מרחיקי לכת שהקפיצו בחזרה את כלכלת ישראל, וזה נמשך גם בקדנציה הזאת. אני חושב שזה כתוצאה מזה שהיה לנו את העוז לבוא ולהגיד: אנחנו מודדים את עצמנו, אנחנו רוצים להיות ראשונים ביצירת מקומות עבודה, אנחנו רוצים להיות ראשונים בצמיחה, בוודאי במעלה הרשימה.
אותו הדבר קרה בחינוך – אנחנו היינו בסוף מערב והיום אנחנו בראש מערב. במתמטיקה זו קפיצה אדירה, גם במדעים וגם בהבנת הנקרא – אלו הישגים גדולים מאוד. הם נובעים מהנכונות להציב יעדים למצוינות, לדבוק בהם, להשקיע בהם ולא לחשוש להימדד על פיהם. אני חושב שכאן יש פשוט הישג גדול מאוד למדינת ישראל ולאזרחי ישראל. "

***

ב. שר החינוך, גדעון סער, הציג היום בפני הממשלה את השיפור המשמעותי בהישגים של תלמידי ישראל במבחנים הבינלאומיים TIMSS ו- PIRLS (מבחנים לקביעת הישגים במתמטיקה, מדעים ובהבנת הנקרא).

פרופ’ מיכל בלר, המנהלת הכללית של ראמ"ה (הרשות הארצית למדידה ולהערכה) הציגה בפני הממשלה נתונים על המבחנים; נתונים על החתכים השונים של הנבחנים, ונתונים השוואתיים מול מדינות אחרות בעולם וכן מול תוצאות המבחנים שהתקיימו במחזור הקודם בו נערכו מבחנים דומים.

המנהלת הכללית של משרד החינוך, גב’ דלית שטואבר, המנהל הכללי לשעבר של משרד החינוך, מר שמשון שושני וכן נציגות של מורים ומורות, מנהלי בתי ספר ומפקחים, מסרו לממשלה הבהרות נוספות לרבות הדרכים ליישום תכניות הלימוד בבתי הספר – תכניות שהביאו לשיפור ההישגים כפי שבא לידי ביטוי במבחנים האמורים שתוצאותיהם פורסמו לאחרונה.

(לחצו כאן)

***

ג. השרה לקליטת העלייה, סופה לנדבר, דיווחה לממשלה על ביצוע ויישום החלטת הממשלה מספר 3052 מיום 27.3.2011 בעניין דיור לקשישים עולים. במסגרת הדיווח ציינה השרה את מספר הקשישים העולים שהשתלבו ושאמורים להשתלב בפתרון הדיור הציבורי המיוחד להם וכן את האתרים בארץ בהם מיושמת התכנית. השרה ציינה כי משרדה ימשיך ליישם את התכנית האמורה.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (4 הצבעות, ציון ממוצע: 4.25 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-I

Funzing-P

תגובות אחרונות