מהומה פרצה במרכז דוהל בשכונת התקווה עם סיום הקרנת הסרט "שקופים" שהופק ע"י הערוץ הראשון

מהומה פרצה במרכז דוהל בשכונת התקווה עם סיום הקרנת הסרט "שקופים" שהופק ע"י הערוץ הראשון

במשך כשנה הפיק הערוץ הראשון בבימויה של גליה עוז (ביתו של עמוס עוז) סרט העוסק בנושא בעיית המסתננים בדרום תל אביב. הסרט "שקופים" הוקרן הערב בפני אולם מלא באודיטוריום דוהל בשכונת התקווה. בהקרנה נכחו תושבי שכונות הדרום, נציגי המשטרה, חברי כנסת ונציגי ארגוני "זכויות אדם".

כרזת הסרט

הסרט הציג זה לצד זה את סיפורם של בתה של אסתר גלילי ז"ל שאמה המבוגרת נרצחה בידי מסתנן על לא עוול בכפה בדרכה למכולת ומנגד את חייו היומיומיים של מסתנן מסודן שמתאר על הקושי למצוא עבודה או מקום לינה.

לאורך הסרט כולו מציגה המפיקה את העובר על שני גיבורי הסרט במציאות הקשה בשכונות דרום תל אביב. בסרט נחשפים הצופים למראות קשים של הזנחה ברחובות ובבניינים הישנים של אזור התחנה המרכזית ובמהלכו פוגשים הצופים מספר אנשי מפתח בוועד הפעולה של שכונות הדרום ותושבים מעטי מעט שנשארו להתגורר בשכונה ביניהם גם את חביבה עזרא ז"ל שנלחמה עד יומה האחרון למיגור התופעה הקשה בשכונות הדרום.

לכל אורך הסרט נמנעה המפיקה להציג בפני הצופים את הפן הנוסף של אלפי מסתננים שהגיעו לארץ על מנת לשפר את חייהם ולזכות באיכות חיים גבוהה יותר. בנוסף לכך, כמעט ואין אזכור לפשעים היומיומיים אליהם נחשפים תושביה הישראלים של השכונה החל מגניבת רכוש וכלה בתקיפות פיזיות, אלימות והטרדות מיניות. אין בסרט למשל איזכור אחד למעשי הרצח או האונס שהתרחשו בדרום תל אביב במהלך החודשים האחרונים ובהם יש מעורבות של מסתננים.

המפיקה בחרה להתמקד בחייהם של מספר מסתננים אשר נזקקים לסיוע והתעלמה לחלוטין גם ממאות בתי העסק הלא חוקיים, מהמועדונים והבארים הפתוחים בשכונות 24/7.

המסר אותו מקבל הצופה בסרט הוא שהמצב הקשה בשכונות דרום תל אביב הוא קשה לשני הצדדים באותה מידה. מצד אחד לתושביה הוותיקים של השכונה החלשה אך מצד שני גם למסכנים ולאומללים שעשו כברת דרך ארוכה על מנת להגיע לישראל בהימלטם מפני רודנים ועריצים ומגזרת מוות.

בסיום של ההקרנה נשאו דברים חיים גורן, נציג תושבי שכונת שפירא וסיגל רוזן מטעם המוקד לסיוע לעובדים זרים.

בנאום נרגש סיפר חיים איך נכבשו שכונות הדרום ע"י עשרות אלפי מסתננים, שכמותם הינה כיום כפי שתיים ויותר מכמות התושבים הישראלים בשכונות. בדבריו הוא תיאר את המציאות הקשה אליה נקלעו תושבי השכונות שנאלצים לחיות בפחד משתק בלב שכונתם היא ואשר מרגישים בעצם שכיבוש זר השתלט על שכונותיהם.

דבריו של חיים זכו מצד הקהל למחיאות כפיים והייתה תחושה של הזדהות מוחלטת מצד התושבים שנכחו באולם. (לחצו כאן לקריאת הנאום המלא).

חיים גורן נושא דברים בשם תושבי דרום ת"א

עם סיום דבריו עלתה לבמה סיגל רוזן וניסתה להציג את צידו השני של המטבע. הקהל באולם הגיב בבוז ולא היה מוכן להקשיב למוצא פיה. הגברת רוזן ניסתה לספר לנוכחים כמה אשמה ממשלת ישראל במצב הקשה וכי אין ברירה אלה לתת למסתננים עבודה על מנת לשפר את מצבם הקשה. דבריה אלה עוררו עוד יותר את חמתם של הנוכחים בקהל שדרשו למנוע ממנה לדבר.

בלית ברירה לאחר מספר דקות נאלצה לסיים את נאומה לא לפני שסיכמה את דבריה במשפט המקומם: "מדינת ישראל הוקמה למען פליטים!"…

העימות שהתפתח בסוף הערב בין התושבים לסיגל רוזן

בתוך כך, תחת הכותרת "כאן לא יוקם מחנה פליטים", תערך מחר (19/12) בשעה 18:00 הפגנת חירום של תושבי שכונות דרום ת"א במחאה על כוונת העירייה להקים בגינת לוינסקי אוהלים.

לחצו כאן לכתבה המלאה - בנוגע להפגנה המתוכננת ולכוונת העירייה להקים האוהלים.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (9 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (7)

 1. דוד 18/12/2012 להגיב
  לא סתם סיגל רוזן אמרה "ישראל הוקמה לפליטים" אך לא הוסיפה היהודים.
 2. valery 19/12/2012 להגיב
  לגרש מסתננים
 3. יוקו 19/12/2012 להגיב
  טוב, אני ממש לא מופתעת מהסרט. נראה לי שחברה האישית של סיגל רוזן לא יכלה להפיק משהו "מאוזן" יותר. ולגבי סיגל רוזן... טוב, גם כאן אין הפתעות. כמו שהעידה מאיה - גם אם המסתנן יירק לה לפנים היא תגיד שאלה מי טל מה'. לחיים ושאר התושבים- הישר כוח על האומץ הנפשי ומוכנות לעמוד מול כל זה...
 4. סיימון בן דוד 19/12/2012 להגיב
  עושים לכם , תושבי תל - אביב שטיפת מוח ואתם נותנים יד לפרימיירה - התיקשורתית .... הסרט הזה הוא חד - צדדי ... ברמות גבוהות והוא מטעם - הקרנות למחיקת - ישראל ....והוא מראה תמונה הזויה - של הפקרות שילטונית .... שמיתמהמהת בטיפול בבעיה - שכבר מיתפוצצת לנו בפרצוף ... מאילת ותל - אביב וביכלל - עד קרית שמונה ,תמשיכו לצאת לרחובות .... הפגינו מול - בייתו של ראש העיריה שלכם ..... לתבוע אתותו לתביעה - תקדימית של מיליונים --- על אחריותו האישית לפגיעה בכם ובשכונותייכם .....סיימון בן דוד - יו"ר - המטה למילחמה - על הבית מול המיסתננים .... אילת
 5. אריאל 19/12/2012 להגיב
  המפיקה גליה עוז חולה באותה מחלה שחולה אביה עמוס עוז - "כושר אבחנה לקוי ונטייה לעיוות המציאות" ! כשם שאביה פרסם לפני מבצע עופרת יצוקה מאמר בעמוד הראשון של ידיעות אחרונות בו הוא שם זו לצד זו תמונת של ילד שנפגע מקאסם בשדרות ושל ילד פלסטינאי בעזה כך גם ראיתי את בתו גליה עוז עושה בהקרנת הסרט. מצפיה בסרט אני יכול להגיד שהוא מגמתי ביותר ומתעלם לחלוטין מהבעיה האמיתית שהיא עשרות אלפי מסתננים שהגיעו במטרה למצוא עבודה בישראל. ההבדל בין 2 גיבורי סרטה של עוז הוא שקורין המסכנה שאמה נרצחה ובתה בחרדות עד היום מייצגת כמעט את 100 אחוז מתושבי שכונות דרום תל אביב, בעוד שהמסתנן "הפליט" המסכן מייצג אחוז קטן מתוך עשרות אלפי המסתננים שהגיעו לארץ. התעלמותה המוחלטת מהפשעים בהם הם מעורבים, מהסחר בסמים מהזנות ובתי העסק הבלתי חוקיים זועקת לשמיים ! מדובר בדרך חכמה לשטיפת מוח מבית הקרן החדשה לישראל או כפי שאני קורא לה הקרן לישראל החדשה להתסיס כנגד המדינה ולעוות את המציאות. דבריה של סיגל רוזן בסוף הארוע חושפים את האמת הכאובה של ארגוני השמאל הקיצונים המתחזים תחת השם ארגוני זכויות אדם.
 6. נגה 19/12/2012 להגיב
  חוצפה שאין כדוגמתה להציג את הסבל של תושבי תל-אביב כשווה לסבל של המסתננים. זה כמו להציג גנב שפורץ אליך הביתה, וגם רוצח אותך,ולהראות כמה שהוא מסכן, ושהוא סובל לא פחות מאשר הנרצח !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 7. שמחה 19/12/2012 להגיב
  צפיתי אתמול בסרט הזה והרגשתי כאב, זעם ותסכול . ליבי על הזרים שסובלים בעוני ובתנאים תת אנושיים ואין ויכוח שהם זקוקים לסיוע הומניטרי. אך מנגד אנו רואים את תושבי דרום תל אביב קשי היום שמזלם לא שפר עליהם וחיים בדוחק ובתנאים קשים שבעיית המסתננים והפליטים הפכה אותם לבלתי נסבלים. הסרט לא משקף את המציאות הקשה בה מתמודדים אזרחי דרום תל אביב - ללא הצדקה הם מוצגים כגזענים ללא רחמים . תושבי דרום תל אביב רוצים בסך הכל לחיות חיים נורמליים ככל אזרח במדינה. כל המתריסים למיניהם גרים בשכונות שקטות ושלוות ועל כן לעולם לא יבינו אילו קשיים חווים תושבי הדרום במצב הקיים. ראוי לציין שהתקשורת לא מדווחת על כל מעשי פשע, פריצות הטרדות נשים וילדים שקורים בשכונות ולא מתארת את הפחד ואי היכולת להסתובב חופשי לבד ובלילות. הגברת הנכבדה, מזכויות האזרח, שטחה בפנינו את בעיית הפליטים/מסתננים וחיפשה איך לפתור את בעיותיהם ולשפר את מצבם מבלי לתת מענה לקשיי התושבים האזרחים. עם כל הכבוד אין זה מתפקידם של אזרחי דרום תל אביב לשאת על גבם את הנטל הכבד הזה. יש למצוא פתרון אחר ולשים סוף למצוקתם של התושבים אחת ולתמיד.

פרסם תגובה

Funzing-F1

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות