נאומו המלא של חיים גורן נציג שכונת שפירא בארוע הקרנת הסרט "שקופים"

נאומו המלא של חיים גורן נציג שכונת שפירא בארוע הקרנת הסרט "שקופים"

ברשות הקהל הנכבד

חיים גורן

קודם כל ברצוני להודות לגליה, על הסרט החשוב שמעלה את הסוגיה הכאובה הזו על השולחן, ועל ההזדמנות שהיא נתנה לי לדבר פה כנציג תושבי השכונות.

אז אני חיים גורן, תושב שכונת שפירא, מתגורר בשכונה עם אשתי ושלושת ילדי. מורה לשל"ח וידיעת הארץ, רכז חינוך חברתי ומורה לאזרחות בתיכון עירוני ח’, כאן בדרום תל אביב. אני מדבר כנציג התושבים, אולם באמת אני מדבר כאן מהמקום האישי והפרטי שלי, שכנראה משותף לרבים מאיתנו.

אני מאד רוצה לגור בשכונה, כאזרח מן השורה, לגדל את ילדי ולחיות בקהילה שאני אוהב, אך בתקופה האחרונה אני מרגיש שהקרקע נשמטת לי מתחת לרגליים.

איך יכול להיות שאני מביא את הילדה שלי לגן בבוקר ובשירותים של הגן יש צרכים שנעשו על ידי אנשים שלנו בגינה הציבורית הסמוכה???

איך יכול להיות שאני שומע מתלמידים שלי שהם הולכים בדרך עוקפת לבית הספר כדי לא לעבור ליד התחנה המרכזית כיוון שכבר שדדו שם לכמה מהם את הפלאפונים???

איך יכול להיות שאני שומע מקשישים שהם כבר לא מסוגלים לגור בבית שלהם כי בבניין גרים עכשיו 100 אנשים במקום חמישים וכל הביוב עולה לדירה ויש ריח נורא ולכלוך כל הזמן, אבל אין להם איך לעבור למקום אחר???

איך יכול להיות שאני לא יכול לתת לאשתי ללכת לבד מתחנת האוטובוס הביתה, מרחק של חמש דקות, כי היא מפחדת (וגם אני)??? ואל תגידו לי שזה סתם פחד מאנשים שנראים אחרת, כי בדרך הזו כבר קרו כמה מקרים שכולכם שמעתם עליהם בתקשורת ועוד המון מקרים שלא שמעתם אבל אני וחברי בשכונה שמענו מהאנשים שחיים כאן…

האמת, לא קל לי לעמוד פה עכשיו ולדבר בפניכם. ההרגשה שלנו, תושבי השכונות, היא שאנחנו לבד במאבק הזה. לבד במאבק לחיים שפויים ונורמליים. נראה כאילו שמו עלינו תג של "גזענים, חשוכים ושונאי אדם", וכשאני עם כיפה בכלל בטח יש כאלו שאומרים לעצמם – "הנה עוד איזה לאומן פאשיסט"..

אבל תאמינו לנו – לא נוח לנו במקום הזה. לא נוח לנו להיות במקום שצועק, אפילו נתפס לעיתים כמתלהם, קורא נגד ה"אחר", מבקש לגרש… אבל אין לנו ברירה. אין לנו ברירה, כי אלו החיים שלנו ושל ילדנו. וכנראה שאם אנחנו לא נקום ונזעק, אף אחד לא יעשה זאת בשבילנו. והרבה פעמים נראה שמי שלא חי פה, לא מבין בכלל את גודל הבעיה.

יש לנו בעיה אמיתית. הסוגיה הזו באמת מורכבת מאד. מורכבת ממצוקה אנושית של כל הצדדים בסיפור. מורכבת מהרבה סבל, ובעיקר מהרבה הזנחה.

כי בסופו של דבר, לא משנה איך נסתכל על זה, מצב כזה לא צריך לקרות.  לא צריך לקרות מצב שבו אוכלוסיה חלשה בעיקרה, של שכונות שנמצאות בתהליך של שיקום כבר שנים רבות וכבר רואות "את האור בקצה המנהרה", חוטפות שוב מכה אנושה. לא הגיוני לשים בשטח שבו חיים כ-25,000  תושבים ישראלים כמות כפולה מזו של מהגרים זרים ללא מעמד, ללא קשר לתרבות המקומית, ללא מחויבות לשלטון ולנורמות החיים שיש כאן.

זה כמו לשים לכם מחנה פליטים זמני באמצע הסלון בבית ולצפות שתמשיכו לנהל את חייכם כרגיל.

התשתיות שלנו, שהיו מתאימות בקושי לתושבים הישראלים שהיו פה, קרסו. המרחב הציבורי, מקומות העבודה, הדיור, החינוך, הביטחון האישי, חופש התנועה, כל אלו ואף יותר נפגעו ללא תקנה.

וזה שוב, כמו שציינתי, פוגע דווקא במקומות החלשים ביותר.

אני חייב לומר לכם, אין לי שום דבר אישי נגד האריתראים, או הסודנים. הם שואפים לחיים טובים יותר, וזה הגיוני. אבל חייבים לזכור כלל אחד עתיק, שנכון יותר מתמיד כאן ועכשיו – "עניי עירך קודמים!". וזו לא סיסמה או קלישאה ריקה מתוכן. זו אמירה מוסרית בסיסית ביותר שבעצם אומרת – לא ייתכן לפתור מצוקה של אוכלוסיה אחת, על ידי פגיעה אנושה באוכלוסיה אחרת. אתה לא יכול לעזור כלכלית לאדם ברחוב ששמעת שהוא במצוקה, על יד שתגנוב כסף מאחיך ותשאיר אותו ללא לחם.

מדינת ישראל כנראה לא תפתור את כל בעיות אפריקה, אבל את המצוקה הקיומית של אזרחיה כאן היא מחויבת לפתור!

בואו לא נשלה את עצמנו, זה נורא מפתה לומר שאולי אפשר למצוא דרך שבה שתי האוכלוסיות האלו יחיו זו לצד זו בכבוד, אבל כל מי שחי פה ומבין מה קורה יודע שזה לא יקרה. זה או אנחנו, או הם, כי אם יתנו להם אישורי עבודה אז כבר לנו תהיה פחות עבודה, ומי שחי פה עכשיו יתבסס ויהיו לנו פחות דירות, ופחות מקומות בבית הספר ועוד ועוד ואתם יודעים איך זה במדינה שלנו – את הצעד הראשון עושים בקלות אבל עם התוצאות אחר כך כבר מאד קשה להתמודד.

אז זה לא נעים, בטח לא מצטלם טוב, לראות אנשים, שגם הם בני אדם כמובן, נלקחים למחנות פליטים בדרום. אבל אם הם באו לפה כדי לחיות, אז גם שם הם יחיו ואולי אפילו יותר טוב ממה שהם חיים פה, עם מיטה מסודרת, אוכל ותנאים אנושיים בסיסיים. באופן זמני עד שיימצא פיתרון הולם, ואני כמובן מאחל להם מכל הלב, באמת, שיזכו להגיע בסופו של דבר לחיים טובים בשלום ובכבוד במדינות שלהם. כי זה גם מה שהם רוצים.

אני מאד מקווה שהסרט החשוב הזה, ומערכת הבחירות המתקרבת, יגרמו לשינוי, ללקיחת אחריות של השלטון על המצב, ולנקיטת צעדים הכרחיים לטובת כולנו.

חיים גורן

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (9 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (8)

 1. דוד 19/12/2012 להגיב
  נאום מעולה,כמו שתמיד נאמר,לתושבי דרום ת"א אין בעיה עם המסתננים בגלל מוצאם/מינם/דתם,לתושבי דרום ת"א יש בעיה שמנסים לכפות בכוח עליהם לקבל לחיקם עשרות אלפי גנבי גבולות ועריקים שחלקם אף הגיעו ממדינות אויב, ואלו שמנסים ופועלים במרץ להשאיר אותם פה לא גרים בקרבם ואף לפעמים מתוגמלים על ידי גורמים זרים בעצם עשייתם למען המסתננים.
 2. דן 20/12/2012 להגיב
  נאום באמת מצויין, וגם אמרתי את זה לחיים אישית אתמול בערב. עם הסיפא אני חייב בכל זאת להתווכח: עד עכשיו אמרנו "פתרונות אנושיים מחוץ לשכונות", מבלי לפרט איזה פתרון מועדף עלינו. הרעיון של לבנות מחנות פליטים מסודרים באזור הדרום הוא רעיון טוב, הוא הומני (אפשר להתחיל לקרוא לו "הפתרון הטורקי", כי זה בדיוק מה שטורקיה עושה עם הפליטים הסורים שבורחים אליה מהזוועות של אסד) - אבל הוא בהחלט לא הפתרון היחיד. זה פתרון שכמו תמיד יש לו יתרונות וחסרונות. אסור לנו לפסול על הסף את הפתרון האלטרנטיבי: הוצאה מהשכונות ופיזור ברחבי הארץ, באמצעות חלוקת אישורי עבודה שמוגבלים לאזורים ספציפיים ולסקטורים של החקלאות והבניין (על חשבון הפסקה מלאה של ייבוא עובדים זרים בידי חברות כוח-אדם). אל תתבלבלו, זה ממש לא הרעיון שארגוני הסיוע מקדמים של אישורי עבודה כלליים שמקנים זכות לגור איפה שרוצים ולעבוד בכל עבודה שרוצים - הכוונה היא לאישורים מוגבלים, גיאוגרפית ולסקטור עבודה ספציפי, וכוללים מערך סנקציות נוקשה על מי שיעסיק אותם ללא אישור כאן בת"א.
  • דוד 20/12/2012 להגיב
   דן הרעיון שלך רע מאוד,למה? כי העובדים הזרים הגיעו עם אשרות עבודה ובאו בצורה מסודרת,המסתננים אנסו את הגבולות והסתננו ארצה,אז אתה מציע לתגמל את הפולשים ולהוציא את העובדים הזרים שבאו כחוק? לתגמל את הרע ולא את הטוב? לא תודה. וחוץ מזה הם צריכים ליהיות במחנות המעבר בנגב כי אם הם אכן "פליטים" אז מקומם במחנות פליטים עד לחזרה של מצב יציב במדינתם ולא בלב מדינת ישראל.
   • אלי 20/12/2012 להגיב
    אין שום בעייה במדינות אפריקה, המסתננים שמעו ישראל קייטנת גן עדן משלמים 5000$ לראש, חוצים 4 מדינות ו4 גבולות כדיי להגיע פה כל הנשים בהריון +5 ++++ ובקרוב לא רק יקרסו מערכות הבריאות, הכלכלה שהם חיים פה בכייף, בתי חולים, אשפוזים, תרופות לאיידס, שחפת, אדמת, חצבת. כל ראש אפריקני עולה 150.000 אלף שקל כל אפריקאני מוסלמי כל חודש !!!!!!!!!!! בקרוב הם ישמידו את התושבים, שלא לדבר על התרבותם בארץ הקודש במטרה לשלוט, לפלוש, בטח שלהדביק במגיפות, ובטח שנדבקים לבנות ישראל כדיי לנצל ולקבל מעמד, ולהדביק באיידס. חייבים להעיף לעיר האוהלים ומשם הבייתה. ארצם עשירה מאד מאד בנפט, יהלומים, נחושת, אדמות נרחבות,ועוד ועוד, הם פשוט יוצאים מכפרים קטנים ערביים ומחפשים נשים לבנות ועשירות כדיי להתבסס על גב התושבים, כמו בלונדון הקורסת, ובצרפת ועוד. מדינות ארופאיות קורסות בגלל התרבות האיסלם, רצויי מאוד להעיף אותם. לפניי שבטוח תהייה פה שואה נוספת
    • ענת 21/12/2012 להגיב
     כל ראש אפריקני עולה כל חודש 150,000 שקל ? מאיפה הנתון הזה? אם יש לך נתון כזה צריך לפרסם אותו בכל מקום!
     • אלי 21/12/2012
      חמודה, תביני תרופה אחת לחודש של שחפת ( מחלה כרונית שצריכה תרופה כל החיים), תרופה אחת עולה 33,000 אלף שקל !!!!!!!!!!!!!! לראש לאפריקאני אחד. קוקטייל איידס, עולה לחודש 25,000 אלף שקל !!!!!!! (, מחלה סופנית שמצריכה תרופות לנצח,). תרופות לצהבת כל ראש, עולים 2000 שקל !!!!! לכל אחד. הם סובלים ממגוון מחלות כרוניות, הם וילדיהם, כעת כמה עולה יום אשפוז את יודעת ????????? אלפי אלפי שקלים, עשרת אלפים פלוס. ועוד כמה עולים בתי ספר, גנים, השכרות דירה. בסתר הם מקבלים בחינם מזון, חינוך, רווחה, עזרה משפטית, ביגוד, כמה זה עולה לנו ?????????????? כל חודש כל אפריקאני מוסלמי שונאי יהדות יהודים, שבאו לנצל, בעזרת השמלאנים !!!!!
 3. ענת 22/12/2012 להגיב
  אלי, אני מבינה אבל צריך קישור להפצה. אולי האתר יוכל לבקש נתונים רשמיים ולהעלות כתבה על הנושא.
 4. דלית 03/08/2013 להגיב
  זה כאין וכאפס כאשר הדור השני שלהם שהולך ומתבגר ורוצה את מה שילדנו מקבלים אך אינם יכולים להשיג, זה כאין וכאפס כאשור הדור השני ירצה לצאת ולבלות,עם מי? היכן? מה קורה בכיתות? מישהו יודע? באיזה שפה המחנכים והמורים מדברים איתם? מה בדיוק מלמדים מוסלמים בכיתה של יהודים? חומר למחשבה

פרסם תגובה

Funzing-F

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

ידידים - סיוע בדרכים

ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות