זעם, תסכול, אי אמון, חוסר אונים, כאב, חרדה – תושבי שכונות, אורחים והרבה כוחות משטרה – הערב בהפגנת תושבי דרום תל אביב

זעם, תסכול, אי אמון, חוסר אונים, כאב, חרדה – תושבי שכונות, אורחים והרבה כוחות משטרה – הערב בהפגנת תושבי דרום תל אביב

אין הרבה מילים שניתן להשתמש בהן הערב כדי לתאר את ההרגשה האישית של תושב דרום תל אביב שבא לסקר את ההפגנה של שכניו ורעיו תושבי דרום תל אביב. אולי זו תחושת הגורל המשותף אולי אלו ההרגשה האישית וההזדהות העצמית אך ברור שכל אלה יחד ולחוד גוברות על כל סיכוי אחר לתאר במשפטים יבשים את מה שארע הערב בהפגנת התושבים. לא בכדי בחרתי לכותרת הכתבה את המילים שבחרתי, מילה מילה יוצאת מהלב והראש כדי לבטא תחושה אחת משותפת לכל תושבי דרום תל אביב הערב: "די נמאס !".

אז מה היה לנו הערב בדרום תל אביב… ברשותכם, אתחיל דווקא מהסוף להתחלה:

כוחות משטרה

אזור התחנה המרכזית הפך הערב ליעד משטרתי מבוצר, כזה שמזמן לא נראה במחוזותינו בכלל ובדרום תל אביב בפרט. מאות שוטרים סמויים וגלויים, אנשי יס"מ, לוחמי מג"ב ופרשים על סוסיהם נפרסו הערב בהגנה היקפית חסרת תקדים על גינת לוינסקי. כוחות המשטרה הרבים מנעו ולא אפשרו למאות המפגינים לצעוד כפי שתכננו לעבר גינת לוינסקי, פיסת השטח הירוק הציבורי היחידה בשכונות נווה שאנן שכבר מזמן לא עומדת לרשות תושביה הוותיקים החוקיים של השכונה אלא הפכה למחנה פליטים מאולתר לטובת המסתננים בסיוע האדיב של עיריית תל אביב והעומד בראשה מר רון חולדאי. המפגינים רצו להגיע, אפילו באופן סימלי, להתקרב, לחוש, להראות שעוד לא אבדה תקוותם, לחזור הביתה בהרגשה שעדיין לא הכל אבוד, אבל מישהו שם בצמרת המשטרה החליט אחרת. מישהו שם בצמרת המשטרה החליט לעשות להם "נו, נו, נו… לא תצליחו. אני כאן זה שקובע את הכללים" וכצפוי הוא הצליח. היו שראו את המחזה ואמרו בעצב מהול בציניות "כנראה בכל זאת יש משטרה בישראל"…

אורחים

מי לא השתתף הערב בחגיגה… לרגע היה נדמה שההפגנה הזו היא הדבר הנפיץ ביותר במדינה היום. מישהו דאג לייצר היום אווירה נפיצה שכאילו עוד רגע המדינה תזדעזע ומרכז הרעש יהיה דרום תל אביב. כלי התקשורת כבר תייגו את מארגני ההפגנה בכל מהדורת חדשות כאנשי ימין קיצוני שבאו לרקוד על הדם. לא עזר לאף אחד שמהבוקר בכל הזדמנות ניסו תושבי השכונות ופעיליה להסביר שמדובר בהפגנה ספונטאנית שלהם ולא של אחרים. הערב הם אפילו הוציאו הודעה שכזו לעיתונות, אך מה כוחם של תושבים מול כתבים כשמדובר בהעברת מידע לציבור.

הרבה אורחים, היו הערב בהפגנה.

המון פעילי ארגוני שמאל, כתבים, עיתונאים וצלמים מכל כלי התקשורת באו לצפות הערב בתושביה האומללים של דרום תל אביב ששוב יוצאים להפגין בגלל איזה מעשה אונס של איזו קשישה שיכולה להיות הסבתא של כולנו. כמו תמיד כצפוי, האורחים יסיימו את הערב עם איזו מנת פלאפל או שווארמה, יחזרו לביתם הנחמד בשכונה הנחמדה, אל השקט והביטחון האישי שלהם וכבר מחר ישכחו את מה שראו. את הכתבות שהם יכתבו הם יעלו ברוגע אחרי כוס התה או הקפה, ויספרו את מה שכולנו כבר יודעים על תושבים זועמים ועל ימין קיצוני וסיסמאות גזעניות. זהו, הם את שלהם עשו. הגיעו, צילמו, ראיינו וחזרו הביתה, הרי אסור לשכוח שצריך הערב לשתות את כוסית השמפניה ולהתנשק בחצות, כי מחר מתחילה לה שנה חדשה.

תושבי שכונות

בלב כל ההמולה אסור לשכוח כי היו הערב גם כמה מאות מתושבי השכונה, ראיתי שם את שכניי שיצאו הערב מהבית לצעוק עם כולם "לא עוד", "נמאס", "עד מתי?".

אחרי יום עבודה מתיש, מבלי אפילו לטרוף איזו ארוחה קלילה, הם יצאו, עם שלטים, עם פלקטים מאולתרים, עם מגאפון, בפעם המי יודע כמה, לזעוק, למחות, לצעוק, לדרוש שינוי.

בין היתר, ראינו שם הערב תושבת שכונת נווה שאנן שאמה הקשישה נרצחה בדם קר ע"י מסתנן סודני, וכל שנשאר לה ולביתה הקטנה הם הזיכרונות והגעגועים, לאמא, לסבתא שהלכה להם בטרם עת. הרצח עצמו בוצע אגב, במרחק של עשרות מטרים בודדים מאותו מקום מוטרף שבו התבצע האונס האכזרי של הקשישה בת ה-83 בידי המסתנן האריתראי רק לפני שבוע ימים. איזה עולם קטן…

והיו שם גם הפעילים הצעירים של שפירא וקריית שלום יחד עם חברי וועד הפעולה של דרום תל אביב, שכבר שנים אומרים, מזהירים, מצהירים בכל הזדמנות שהפיצוץ קרוב, שהאסון מתקרב, שהרע עוד לפנינו, מבקשים עזרה, דורשים סיוע, אבל קולם לא נשמע לצערנו.

בניגוד לאורחים, הם התושבים ישובו הערב לבתיהם בשכונות דרום תל אביב, אל הסבל, ההזנחה וחוסר הביטחון שרק הולך ומתדרדר מיום ליום.

זעם, תסכול, אי אמון, חוסר אונים, כאב וחרדה

הרבה זעם היה הערב בליבותיהם של תושבי השכונות. זעם על המצב, זעם על הממשלה, זעם על העירייה וזעם על שלטון החוק. זעם עצור ומכובד התפרץ הערב בהפגנת החירום אחת מיני רבות של תושבי השכונה בלב תל אביב הנאורה. אם דיברנו על זעם, אז תסכול היא מילת ההמשך לתחושות הערב. תסכול על הכל ! כשמסיימים עם שחרור הזעם נשארים עם התסכול והוא היה ויישאר כנראה עוד זמן רב לאור המצב שאליו הגענו. אי אמון היא התחושה הכי מסוכנת שלצערי מתעצמת מיום ליום כשמדובר בתושבי דרום תל אביב. אי אמון ברשויות, אי אמון בממשלה, אי אמון בעירייה, אי אמון במערכת המשפט ואי אמון אפילו במשטרה שמסתירה מהציבור את הפשעים הנוראים. כשאי האמון משתלט אז הסיפור נגמר. לא ייקח זמן רב עד שנגלה בדרום תל אביב שכונות רפאים שננטשו על ידי תושביהם, אשר אי האמון שיהיה שינוי, השתלט גם עליהם. חוסר אונים היא התחושה השלטת כשמדובר בתושבי השכונות. אי היכולת להשפיע, לשנות, לקחת את גורלם בידיהם גוברת על כל תחושה אחרת. מה הם לא ניסו, הפגינו, כתבו, מחו, מה עוד נשאר? חוסר האונים כבש גם אותם. המקרה האחרון שאליו נחשפנו כולנו בעקבות האונס המחריד הביא איתו גם הרבה כאב וחרדה. כאב הלב על הקשישה ובני משפחתה מהול בחרדה מהסיכוי שאולי יום אחד זה יקרה לנו או למישהו אחר הקרוב לנו. כאב וחרדה מהולים יחדיו הם לצערי מנת חלקם של תושבי שכונות דרום תל אביב הערב.

השם עוז לעמו יתן – השם יברך את עמו בשלום ! 

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (10 הצבעות, ציון ממוצע: 5.00 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (11)

 1. תושבי דרום תל אביב 31/12/2012 להגיב
  באתרים מתחרים לא בחלו בשום אמצעים ובתת מוסר גדול קראו להפגנה הזאת מפגן "שנאה" כלפי "זרים". נרשמו גם מילים שיקריות כגון הסתה. תושבי דרום תל אביב סבלו בשקט, הפכו ממש לשקופים, רואים אך אינם ניראים, שומעים אך אינם נשמעים, בכל פעם שקראו לטיפול במסתננים נשמעו מילים מבחילות כגון "פשיזם" "גזענות" ועוד אימרות ריקות מתוכן או מציאות. איננו בעד אלימות, היננו בעד הוצאתם בצורה מכובדת באם יבחרו זאת, עשרות אלפי המסתננים שכבשו את דרום ת"א לא נפלו מהשמים יום בהיר אחד, במשך מספר שנים הם הסתננו לישראל דרך מצרים בשיתוף פעולה עם בדואים וחיילים מצריים שקיבלו שוחד מהמבריחים. לכל מי שלא מבין על המהומה, סעו לטיול קצר בשכונת התקווה ונווה שאנן/שפירא, עשרות עסקים לא חוקיים שלא נבדקו מבחינת מכבי האש ולא משלמים מיסים פתוחים באין מפריע, הרחובות התמלאו בליכלוך בכמויות גדלות והולכות, התשתיות קורסות, נשים מפחדות ללכת לבד, כל יום מקרי גניבות אופנים/סמארטפונים/תיקים/ארנקים/אלימות/שיכרות ועוד ועוד. תושבי דרום תל אביב זועקים להוציא את המסתננים לאחר שיותר משש שנים המסתננים חיים לצידם ומורידם את איכות החיים בשכונות הכבושות ,יש עוד איזורים בתל אביב. יש עוד מקומות במדינה, יש להם אפילו מתקני שהייה עם אוכל חם מקלחת וחצר, אז למה בכל זאת מעדיפים להשאיר אותם בדרום תל אביב? איך זה ייתכן שרק חלק שגם ככה מוחלש מאוד יספוג את כל הנטל בזמן שאזורים חזקים לא יחלקו במאומה מהנטל הכל כך כבד? דובר על שנאת זרים, אם יש שנאה היא לא נוצרה מאין כלום, לאור ריבוי הפשיעה שעלתה במאות האחוזים, לאור הזלזול היום יומי של המסתננים בתושבים (רעש,צואה בחדרי מדרגות) לאור מסע השקר של עמותות שמנסות לצייר את רובם כפליטים נרדפים תוך התעלמות מוחלטת מסבל התושבים של הערים הכבושות. ישראל לא יכולה להכיל את כל מדוכאי העולם, הטיפול הרפואי בהם עולה עשרות מילונים בכל שנה בזמן שיש בארץ לצערנו הרב מדוכאים מתוך העם שלנו. בדרך לישראל הם חוצים את מצרים ולא נשקפת להם שם סכנת חיים. אין שום מקום לזילות השואה, לא שורפים אותם ולא מכניסים אותם לתאי גזים, להזכירכם ישראל מצוייה במצב מלחמה מיום הקמתה ורק לפני מספר שבועות סיימנו את מבצע עמוד ענן אבל יחד עם זאת לא ראיתם מאות אלפי ישראלים מתדפקים על דלתות מדינות אחרות, כל מדינה צריכה להתמודד עם הבעיות שלה ולא להשליך מאות אלפים ומילונים מהאזרחים שלה על מדינות אחרות. היחידים שכרגע בעד השארתם בלב תל אביב הם העסקנים שמנצלים אותם או ארגונים שמקבלים ממימון ממקורות זרים תוך התערבות בוטה בעתיד ישראל. שום מדינה בעולם לא נותנת מזומן וחיוך בזמן ההחזרה למסתננים כמו שישראל נתנה בשנה שעברה לחלק קטן מהמסתננים. הגיע הזמן שיחזרו ליבשת אפריקה וילחמו למען עתיד טוב יותר, אין פה שום גזענות, הבעיה נעוצה בכך שהם צפצפו על גבולות המדינה ופלשו לתוך הארץ תוך כדי זלזול במארח הנדיב. לא מעניין אותנו צבעם/מינם/דתם/עדתם/אמונתם מעניין אותנו שהם פלשו לארץ לא שלהם מאת תושבי שכונות דרום תל אביב שמאסו בשקיפות וכמהים לשפיות.
  • אוראל 01/01/2013 להגיב
   כתוב בצורה מדוייקת שיקוף המציאות עצובה בדרום תל אביב.
 2. חנה 01/01/2013 להגיב
  צפיתי אתמול ב"צינור לילה" בערוץ 10 ובו אייטם שהוקדש לפרסום ב ynet אודות פשע מין אכזרי במיוחד במחוז תל אביב. אוסיף כי ב21.12.12 התפרסמה באתר HNN הידיעה הבאה: תל אביב: מסתנן זר תקף קשישה בת 83 שנפצעה קל - התוקף נעצר מסתנן עבודה מאפריקה, תקף קשישה בת 83 ברחוב ארלנג"ר בתל אביב ופצע אותה באורח קל. הפצועה פונתה באמבולנס של מד"א 'דן', לבית החולים 'וולפסון' בחולון. התוקף נעצר ונלקח לחקירה. Kיציק לוי פורסם: 21/12/2012 13:50 עם קריאת הידיעה ב ynet קישרתי מיד בין שתי הידיעות. חיזקו את השערתי כי מדובר באותו אירוע, הדברים שהובאו בידיעה בוויינט - "אלא שבמקרה זה, בחרה המשטרה מסיבותיה לשמור על שתיקה. "הם לא רצו שהסיפור הזה שוב יבעיר את השטח", אמר קצין במחוז תל-אביב. "זאת הסיבה שהם העדיפו לחקור בשקט". על פי הנאמר מפי עורך המשנה מוויינט, שהתראיין ל"צינור לילה" - מסתבר שהיה צו איסור פרסום על הצו לאיסור פרסום וזו הסיבה לכך שבוויינט החליטו לפרסם את הידיעה. דברה גם מאי גולן על הזוועות המתחוללות במחוזותינו וגם מנהל האתר הקהילתי, על התחקיר הבלעדי שפורסם כאן, לגבי התנהלות הרשויות בנוגע לחשיפת פשעי המסתננים. לדעתי, צו איסור הפרסום המכופל שהוציאה המשטרה, מחשש להתלקחות בדרום ת-א, מעיד יותר מכל על גישה מכלילה, מתנכרת ומזלזלת בה נוקטת המשטרה כלפי התושבים הישראלים בדרום ת-א. מסתבר שהמשטרה רואה בנו האזרחים ציבור חמום מוח, בעל פוטנציאל לאלימות, נעדר אינטליגנציה ובקרה עצמית ומכאן שיש לתחום אותנו, למנוע מאיתנו מלהגיע לגינה השכונתית שלנו, להזהיר מפנינו את המסתננים וכמובן שאיננו זכאים לחופש מידע על הנעשה באזורי מגורינו. כנראה שהמשטרה אינה מבינה שבכך היא יוצרת חוסר אמון מוחלט כלפיה מצד התושבים. הרי המידע על המתרחש מגיע אלינו בדרך זו או אחרת וחרושת השמועות מתחילה להתגלגל. המנעות המשטרה מלפרסם מחדדת את תחושותינו כי קיימת מגמה ברורה של הסתרת מידע מצידה. משטרה המפקפקת בציבור עליו היא אמורה להגן ואותו היא אמורה לשרת, היא משטרה שחסרה את המוטיבציה הדרושה על מנת לפעול למען האוכלוסיה אותה היא אמורה לשרת. הערב, בהפגנה המאופקת, הוכחנו למשטרה שחששותיה היו מוגזמות בעליל. כמו כן הייתי שמחה לראות ברחובות שמינית מנוכחות הכוחות שרתמה המשטרה להטלת מצור על ההפגנה.
 3. שמעון פישמן 01/01/2013 להגיב
  עצתי לתושבי הדרום: הפעילו לחץ ממשי על משכירי הדירות. זו הדרך היחידה.
 4. שמעון פישמן 01/01/2013 להגיב
  תוספת: תושבי הדרום: מצאו לכם טייקון או מישהו עשיר ונדבן שישלם שכ"ד שווה או גבוה יותר לבעלי הבתים המשכירים לשחורים, וישכין שם אזרחים יהודים מיעוטי יכולת או זוגות צעירים. הסיבה היחידה שהאפריקנים בדרום הוא ששם יש להם דירות.
 5. רמי 03/01/2013 להגיב
  מצטער לומר את זה, אבל בישראל, המיזרחים נחשבים לאזרחים סוג ב'. אם זה היה קורה בצפון תל אביב, כבר היו דואגים להוציא משם את כל המסתננים. המסתננים הגיעו גם לכפרים ערביים, וגם להם נימאס מהמסתננים שכמו שהם אומרים, גונבים להם את העבודה. הם התקשרו למשטרה, ואמרו להם להוציא אותם משם. וראה זה פלא. המשטרה באה עם אוטובוסים והוציאו משם את כל המסתננים. ולאן העבירו אותם. נכון, לשכונות הדרומיות. מתחשבים בערבים יותר מהמיזרחים. גם לראש העיר לא איכפת, אחרת הוא היה עושה משהו בנידון. אז כמו שאתם רואים, לא מחשיבים אותכם בכלל. פשוט אף אחד. לא הממשלה, לא העיריה, ולא המשטרה. כדי לעשות שינוי, צריכים להתאגד באלפים , לא מאות. צריכים למלא את הרחובות עד אפס מקום. מעניין שהמשטרה שלחה שוטרים בכמויות רק אחרי המקרה ולא לפני. אם היו שוטרים בדרום תל אביב יום יום, לא היו קורים מקרים כאלה. אולי אתם כבר רגילים למעמד שלכם בחברה הישראלית, אבל לאחד שעומד מן הצד רואה את העוול וההפליה נגד אזרחים מסוימים. ואת זה צריך לשנות.
 6. רמי 03/01/2013 להגיב
  יעזור גם,( כמו שמגיב אחר כותב כאן) אם תושבי השכונות יפעילו לחץ על משכירי הדירות למסתננים, ללא מקום לגור, הם יתפזרו לכיוונים אחרים.
 7. מזרחי יעקב פלילה 09/01/2013 להגיב
  בעקבות התערוכה של עירית תל אביב קיר בעיר הרי תגובה מתאימה 07/01/2013 להגיב מציע לעשות את תערוכת הגיהנום של דרום תל-הביב,,,,,, לצלם את פרצופיי המסתנים,הקנאים,מבטי הזימה והרצח,,,,,,בעניים, לצלם את הסחר בסמים בדרום תל-הביב,שנעשה ע"י,מסתננים לצלם את המעשיי שוד,שנעשים על ידי מסתננים לצלם את מעשיי האונס המכות הברטאליות,,,, לצלם את המזרקים הזרוקים מתחת לבנייני מגורים בדרום סדום תל-הביב,,,,,, לצלם את ההשתכרות של המסתננים מתחת לחלונות וחדריי שינה של תינוקות וזקנים חולים,והשבירת בקבוקים,ושחיטת הכבשים בפתחיי בתיים ,של משלמי מיסים ישראלים,,,, ולקינוח לתוספת לצלם את גושיי הצואה העצומים שהם מטילים בכל פתח בנייני,מגורים,ואת הסירחון לתוספת ארומה,,,,,,,,,,, לצלם את הגנים ובתי הספר שמתפקעים לעייפה,ממסתננים לא חוקיים,,,,,, לצלם את טיפות החלב,שמלאות מסתתנות שמתרבות בכמויות בתי החולים המרפאות המלאים מהם לצלם את הקופות של המדינה שמתרוקנות ממילארדים של דולרים שהכל הולך לשווא על פולשים מאפריקה,,,,,במקום על עניי עירנו,,, ולהעלות הכל הכל על קיר עיריית תל-הביב,,,,,, ולתפארת מדינת ישראל,,,,,,,,,,,,
 8. שמי? 15/01/2013 להגיב
  ''המון פעילי ארגוני שמאל, כתבים, עיתונאים וצלמים מכל כלי התקשורת באו לצפות הערב בתושביה האומללים של דרום תל אביב ..... כמו תמיד כצפוי, האורחים יסיימו את הערב עם איזו מנת פלאפל או שווארמה, יחזרו לביתם ...'' האם המחבר באמת חושב שהציבור המדובר מסיים את יומו דווקא במנת פלפל או שוורמה? או, שמא,יש כאן איזו שהיא אירוניה ?
  • רונן 15/01/2013 להגיב
   נו באמת... מה לא ברור ? תקרא קודם מי הם "האורחים" ותבין מה הציניות שבמסר...
 9. יפה 14/02/2013 להגיב
  אם רוצים שמחול השדים הזה יפסק תגיעו להפגנה מחר

פרסם תגובה

Funzing-F

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-F

Funzing-F1

תגובות אחרונות