מסע בצבע: תערוכת יחיד חדשה לאתי לב בגלריה פרימה, מלון פרימה ת"א

מסע בצבע: תערוכת יחיד חדשה לאתי לב בגלריה פרימה, מלון פרימה ת"א

אתי לב היא אמנית וותיקה היוצרת ומציגה בארץ ובעולם זה קרוב ל-40 שנה. בציוריה המופשטים עזי הצבע והמבע היא ממשיכה את הקוד הגנטי של חייה. נוף ילדותה המאושרת בירושלים הוא מקור בלתי נדלה לצבעים הפורצים על בדי התערוכה. אנו מגלים כאן מראות מפתיעים של עָבָר וזיכרונות מבזיקים של צבעים מבית סבתהּ, שם עמדו חלונות עם וויטראז’ אמיתי! מפציעים כאן המרצפות הצבעוניות מהבית של אז, דוכני הפירות והירקות של שוק מחנה יהודה, על ריחו הבלתי ניתן לזיהוי. גם שכונת מזכרת משה מופיעה כאן, עטויית שערים ואבן, והרבה עצים ירוקים. וכן בית הכנסת הספרדי "יאנינה", ובתוכו יצירות מאת אברהם זרחיה, סבהּ של אתי לב. כל זאת מונח על הבד בצבעים סוערים כמו צהוב ואדום, וגם כחול וטורקיז – הם צבעי השמיים שמפציעים בינות חבריהם. כך מציגה לפנינו אתי לב את הערבוב הצבעוני של נוף עירוני שאין שני לו.

אתי לב, צהוב (130-103 סמ'), מתוך התערוכה

שורשי אמנותה של אתי לב נטועים בארץ ישראל של ראשית המאה הקודמת. ציירת צברית זו היא צאצאית למשפחות היהודים שלא עזבו מעולם את הארץ. יהודים אלה מכונים "יהדות החרמון", על שום שהתגוררו בכפר חצביה שלמרגלות החרמון בגבול ארץ ישראל במשך 2,000 שנה. סבה של לב, אברהם זרחיה, היה מוותיקי המורים בבצלאל ועסק ברקיעת נחושת. אותו לא פגשה מעולם, אך את עבודתו פגשה בעיניה, בנפשה ובעבודתה.

אתי לב התחילה לצייר בעודה נערה. האקט הציורי הוא שהוביל אותה, והיא לא ניסתה לרכוש מיומנות בציור, או מודעות להיסטוריה של הציור. בתחילה ציירה על כדים קטנים מחימר ולאחר מכן קנתה ניירות וצבעים והתחילה לצייר ציור לא פיגורטיבי בצבעים ובכתמים.

השינוי חל במפגש עם הצייר אליהו גת, שהמליץ לה על לימודים פורמליים במכללה לציור ולפיסול רמת-גן. למרות שלמדה ציור פיגורטיבי, נמשכה תמיד למופשט, וגם הדימוי הפיגורטיבי – באם הוא אנושי, נופי או דומם – תורגם מיד לכתמים. נקודת המוצא בעבודתה של אתי לב היא לעולם מציאות קונקרטית, שמיד מיתרגמת למערך צבעוני מופשט, עם מריחות עבות ופראוּת מסויימת בהטחת המכחול בלהט ובהנאת המעשה בתוך המרחב הצבעוני.

בשלהי שנות השבעים ניסחה לב את השפה המופשטת שלה והחלה לזכות בהכרה. בשנתה השלישית ללמודים כבר התקבלה כחברה באגודת הציירים והפסלים בתל-אביב מציגה תערוכת יחיד בבית האמנים. קשר מיוחד נרקם בינה ובין פנחס אברמוביץ, יו"ר אגודת הציירים והפסלים בתל-אביב וחבר קבוצת "אופקים חדשים". לב מצאה בו תומך נלהב. קשרים תומכים קשרה גם עם יחזקאל שטרייכמן, אהרון גלעדי, ג’ניה ברגר, צבי אלדובי, אלחנן הלפרין, דוד כפתורי, אביגדור סטימצקי, ציפורה ברנר ורפי לביא. ב-1984 החליפה לב את פנחס אברמוביץ’ בתפקידו כיו"ר האגודה בתל-אביב. בין יוזמותיה החשובות אפשר למנות ספר של חברי אגודת הציירים והפסלים בתל-אביב, וכן תערוכה שנתית בשיתוף עירית תל-אביב. בהמשך, שימשה במשרד החינוך והתרבות כמנהלת מדור אמנות בשכונות ובערי פיתוח. ב-1988 הוזמנה לסדנא בינלאומית בגרץ, אוסטריה, בשיתוף אמנים מכל העולם ולאחר מכן הציגה תערוכות בווינה, ברחבי דרום אמריקה ובגלריה תומפסון שבלונדון. יצירותיה מוצגות כיום בקנדה, בארה"ב ובאירופה.

בתערוכת היחיד החדשה של אתי לב מוצגים כ-30 ציורי שמן, שצויירו רובם בזמן האחרון לאחר טיול שורשים עם משפחתה בירושלים. במסגרת טיול זה, ביקרה בבית סבתהּ, שלמרבה הפלא, קומת הקרקע שלו הפכה לגלרית ציורים(!), וכן בבית הכנסת שבו התפללו בני משפחתה. "מסע בצבע" היא מסע-הצבע אל נוף ילדותה, אל חפצים, בתים, עצים ואבן, אל נוף וזיכרונות של אז.

פתיחה:

חמישי, 17.1.13 בשעה 19:30 גלריה פרימה, מלון פרימה (הירקון 105 תל-אביב)

במעמד מר מולי שפירא (גלי צה"ל), מר אבי דור (מנכ"ל רשת מלונות פרימה) וגב’ לילך מור (מנכ"ל מלון פרימה תל-אביב)

לפרטים: ארז, דיוניסוס יחסי ציבור טל’ 077-3366637 אימייל: dp@null.co.il

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (6 הצבעות, ציון ממוצע: 4.83 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-Fl

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט


ידידים - סיוע בדרכים

Funzing-I

תגובות אחרונות