כנופיות פשע של מסתננים משתלטות על דרום תל אביב

כנופיות פשע של מסתננים משתלטות על דרום תל אביב

תחת הכותרת "זרים לחוק" – חושף הבוקר בכתבת ענק אתר מאקו של ערוץ 2 את המתרחש כיום בלב ליבה של ישראל, בדרומה של העיר הגדולה במדינה

גביית פרוטקשן, סרסור, מועדוני הימורים, גניבות, אלימות וחיים מחוץ לחוק. לדברי הכתב, בדרום תל אביב פועלים כיום שלושה ארגוני פשיעה מאורגנת של מסתננים סודנים, אשר מטילים את אימתם על האזור. לדבריו לארגוני ה"כובעים", ה"ראסטות" וה"קילרים" יש בוס שחי את החיים הטובים, ועשרות חיילים, וארגוני פשע יהודים כבר הספיקו לקחת עליהם חסות וליהנות מהשלל.

להלן ציטוטים נבחרים מהכתבה המלאה:

סחר בסמים בכמויות גדולות מאוד

בדרום תל אביב חיים עשרות אלפי פליטים, רובם המכריע אנשים שומרי חוק, ארגוני הפשיעה הזרים באזור נווה שאנן אביב, מנוהלים ברובם על ידי שלושה ארגונים עבריניים שמפעילים כ-150 חיילים בסך הכל. לכל ארגון פשיעה יש טריטוריה משלו, ואם מישהו חודר אליה ומנסה להפיק ממנה הכנסות, פורצת מלחמה. בראש כל ארגון עומד בוס, מתחתיו כמה עוזרים שעוסקים בכספים ומתחתם החיילים שנשלחים לשטח. בכל ארגון יש כ-60 חיילים, ובדומה לארגון פשיעה יהודי, גם פה יש בוררים שפותרים סכסוכים בין הארגונים. בחלק מהארגונים נופלות המחיצות הלאומיות וסודנים משתפים פעולה עם אריתראים.

ארגון הפשיעה הגדול באזור ידוע בשם "הכובעים". חייליו עוסקים בהפעלת דוכנים למכירת בגדי מותגים מזויפים, מחרוזות בעבודות יד, תכשיטים זולים, נעליים, כרטיסי סים, שעונים וכיוצא בזה. הארגון גם מפעיל בתי קפה אינטרנט מאולתרים בבניינים ובצדי רחוב, חנויות מזון אתני, מספרות ואפילו גני ילדים. בנוסף לכך הוא שולח את ידו בחלפנות כספים, מכירת אופניים גנובים וסחר בסמים.

ל"כובעים" יש קשרים עם פלסטינים מדרום הר חברון והגדה המערבית, המבריחים להם סחורות גנובות או בגדי מותגים שזויפו במפעלים בשטחים ושאותם הם מוכרים בישראל. "חלק גדול מהפליטים דובר ערבית, מה שמקל עליהם במסחר ובהעברת הסחורות הגנובות או המזויפות מהשטחים לדרום תל אביב", אומר קצין משטרה בכיר.

לכמה מראשי הארגון יש קשר הדוק עם סוחרי סמים בדואים שמגיעים כמה פעמים בשבוע לדרום העיר ומוכרים להם כמויות גדולות של הרואין וחשיש שבהם הם סוחרים בתל אביב.

מדרחוב נווה שאנן

ארגון נוסף בנווה שאנן מכונה "הראסטות", ועיקר עיסוקיו במכירת מוצרי חשמל גנובים, טלפונים סלולריים וכל הציוד הנלווה אליהם, תקליטורים מזויפים, כלי בית וכלים חד פעמיים, מזרקים, השכרת חדרים לפליטים חדשים, מִחזוּר בקבוקים, גביית דמי חסות (פרוטקשן), הפעלת מועדונים, פאבים ומסעדות ללא רישיון. ארגון זה פועל בשיתוף פעולה עם עבריינים ערבים ממזרח ירושלים המסייעים לו בקבלת סחורות גנובות, הלבנת הון והעברת כספים לבנקים באפריקה.

הארגון השלישי המוכר למשטרה מכונה ה"קילרים", וכפי שניתן ללמוד משמו נחשב לארגון המסוכן ביותר. הקילרים מתמחים בגביית דמי חסות מבעלי עסקים יהודים, מפליטים סודנים ומפועלים רומנים, סינים ופיליפינים שהשתקעו באזור ופתחו עסקים קטנים, וכן מיצאניות ומנרקומנים. ארגון זה גם מפעיל מועדוני הימורים, מכוני ליווי, מועדוני לילה, בתי קפה ומסעדות. בנוסף לכל אלה עוסק הארגון בשוד סמארטפונים, חטיפת תיקים, סרסרות, סחר בסמים בכמויות גדולות מאוד, גניבת אופניים, הפעלת דוכנים למכירת אוכל אתני ועריכת בוררויות רחוב.

העבריינים הזרים המצליחים לובשים את מיטב המותגים, נועלים נייקי או אדידס, עונדים שעונים מוזהבים, שרשרות וצמידים, ומרכיבים משקפי שמש יוקרתיים. רבים מהם מזכירים את המראה המגונדר של ראפרים אמריקאים. בעוד שהחיילים מתגוררים בדירות חדר ישנות ומעופשות בדרום העיר, בכירי הארגונים מרשים לעצמם לשכור דירות שלושה וארבעה חדרים ומתניידים במוניות. רוב הבכירים ותיקים מאוד בישראל, לפעמים עשר שנים ויותר, והם מיטיבים להכיר את השטח.

הם לא מסתובבים עם כסף מזומן, זה מסוכן מדי. המשטרה עלולה לתפוס אותם וזרים אחרים עלולים לגנוב. לפושעים יש שיטת פעולה להלבנת הכספים – סניפי בנק הדואר בדרום תל אביב. שם מעבירים העבריינים מאות אלפי דולרים בחודש, במזומן, בעיקר לאפריקה. חלק מהכסף מגיע לבני משפחה שלהם ביבשת, וחלק אחר מועבר לחשבונות בנק ולרכישת נדל"ן ועסקים בדרום סודן המתחדשת. חלק מעברייני הצמרת אפילו שותפים בשדות נפט שהתגלו במדינה, מה שמעניק להם פוטנציאל התעשרות לא קטן.

"זרים מייצרים כל הזמן פשיעה, אין אצלם ואקום", אומר קצין משטרה בכיר, "כשמדובר באלפי זרים שלא עובדים אז הם מהר מאוד מגיעים לפשע. הם חייבים לחיות ממשהו, אז הם גונבים, שודדים זקנים ואנשים שעובדים באזור, גובים פרוטקשן ומטילים טרור ואימה על הזרים והיהודים בדרום העיר".

"אף אחד לא מתעסק עם הסודנים והאריתראים"

בתל אביב הפשע עדיין משתולל, וגם הקמתה של תחנת המשטרה בדרום תל אביב, ברחוב נווה שאנן, לא סיפקה עדיין פתרון לבעיה. מיד כשהחושך יורד, העבריינים יוצאים החוצה ובעלי העסקים נכנסים לכוננות ספיגה. "בחמש-שש בערב רוב החנויות הישראלים נסגרות מפחד שעבריינים פליטים יגיעו לגנוב, לשדוד ולקחת פרוטקשן", אומר מוכר נעליים באזור. "מי שנשאר פתוח משחק בחיים שלו. מי שלא משלם, שוברים לו את השמשות של העסק, מצמידים לו סכינים לגרון, הורסים וגונבים סחורה. הם לא פוחדים מהמשטרה. מה יש להם בכלל להפסיד?"

הרבה פעמים החיילים משתמשים גם באלימות כדי להשיג את מבוקשם. "מי שלא משלם לנו, אנחנו שוברים לו בקבוק על הראש", מספר איברהים, חבר בארגון הפשע "הקילרים". "גם סודנים שלא משלמים חוטפים מכות ודקירות. הרבצנו גם לרומנים, פיליפינים, כולם משלמים. אנחנו צריכים לחיות ממשהו, לא? אני עובד לפעמים כסרסור, אז הזונות משלמות לי את הכסף של הלקוחות ואני נותן להן חלק או קונה להן בזה הרואין. אני שומר עליהן שלא יגנבו מהן. אנחנו לא פוחדים מהשוטרים, אנחנו יודעים מתי הם עובדים באזור ומתי לא. הם בקושי מסתובבים במקומות שאנחנו נמצאים בהם. בכסף שאני מקבל אני שולח חלק למשפחה שלי בג’ובה (בירת דרום סודן), והם חיים מזה, וגם קונים בתים ועסקים. את שאר הכסף אני מבזבז על אוכל טוב, בגדים ובחורות".

"אף אחד לא מתעסק עם הסודנים והאריתראים", אומר בעל חנות בגדים באזור. "הסינים שהיו פה חזקים מאוד כמעט ונעלמו. הם מפחדים להיכנס איתם לעימות. אפילו המשטרה לא מתעסקת איתם. היו כמה מקרים שהם נכנסו לחנות שלי, הפכו הכל בגלל שלא רציתי לתת להם בגדים בחינם, לקחו מה שלקחו וברחו. הייתי כל כך מבוהל שלא רציתי להתקשר למשטרה".

כמה חנויות בדרום תל אביב כבר נסגרו מפחד ארגוני הפשיעה, ובעלי חנויות רבים שוקלים לנטוש את המקום בקרוב. החנויות שנשארו נהפכו למבצרים: סורגים, רשתות פלדה ומנעולים כבדים מקיפים אותן עקב פריצות.

"לא משתלם לעבוד פה. הם מבריחים לנו את הלקוחות ועוד רוצים לקבל בגדים ונעליים בחינם", קובל בעל עסק. "אני הצעתי את החנות להשכרה, אבל בינתיים אין הרבה קופצים בגלל המצב. רוב הזרים לא עבריינים, אבל גם המיעוט מספיק כדי לגרום לי ולאחרים לרצות לברוח מפה. קשה לחיות בפחד".

באחרונה התלוננו עובדות בבניין משרדים בדרום תל אביב, כי פליטים מתנכלים להן ומטרידים אותן כשהן מסיימות את עבודתן בשעות הערב ועושות את דרכן הביתה. חלקן הצטיידו בתרסיס גז פלפל. "הם עוקבים אחרינו, פולטים כל מיני מילים ומנסים לגנוב את התיק או הטלפון הסלולרי. זה ממש מפחיד. אני אמרתי למנהל שלי שאם לא יעשו משהו אני לא מגיעה לעבודה", מספרת אישה העובדת באזור.

זירת רצח בשכונת שפירא

תגובת משטרת ישראל

משטרת ישראל זיהתה את התגברות תופעת המסתננים בשלב מוקדם, התריעה ונערכה בהתאם. בשל השינויים הדמוגרפים במתחם התחנה המרכזית הוחלט לפני כשנתיים,  על ידי השר והמפכ״ל, להקים את  תחנת ״לוינסקי/שרת״, ובה 78 שוטרים ממגזרי הסיור והבילוש.  בשל הצורך הגובר לשירותי משטרה הוחלט לפני מספר חודשים להגדיל את התחנה ל-196 שוטרים ובכלל זאת פלוגת מג״ב שתוצב במקום. בימים אלה מסיימים השוטרים את הכשרתם ואין ספק כי נוכחותם תשפר את תחושת הביטחון בקרב התושבים החיים באזור.

השוטרים פועלים במקום בסיורים ממונעים ורגליים, גלויים וסמויים במטרה לתת מענה מיטבי לכלל האירועים הפליליים המתרחשים במתחם. רק בשנה האחרונה פוענחו מספר לא מבוטל של אירועים קשים, בין היתר אונס ורצח, בטווחי זמן קצרים. משטרת ישראל ממשיכה ותמשיך להאבק על איכות חייהם של התושבים הגרים באזור יחד עם כלל הגופים הפועלים במתחם, כפי שהיא עושה ותמשיך לעשות בכל מקום במדינת ישראל.

לכתבה המלאה באתר מאקו – לחצו כאן.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (10 הצבעות, ציון ממוצע: 4.90 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (6)

 1. חנה 12/01/2013 להגיב
  בסוף שנת 2009 התפרסמה במוסף "7 ימים" של "ידיעות" כתבה שכותרתה: "כנופיות התחנה". דובר על כנופיות של מסתננים מסודן ומאריתראה - "הרסטות" ו"הכובעים" שמשליטות טרור ופשע באזור התחנה המרכזית בדרום ת-א. דובר על רצח, אונס, זנות, סחר בסמים ונשק, גניבות מעשי שוד אלימים וגביית דמי חסות וכן על חבירה עם עבריינים ממגזר ערביי ישראל. ב 22.7.11 פורסמה ב"הארץ" כתבה שכותרתה: כנופיות מסתננים השתלטו על דרום ת-א. דובר על קשירת קשר עם עבריינים מהמגזר הבדואי, ארגוני פשע ממזרח ירושלים ומוואדי ערה. החידוש בכתבה שהתפרסמה במאקו הוא: כנופיה נוספת: "הקילרים" וכן, כפי שנאמר בכתבה: "אבל מתברר שארגוני הפשיעה של הפליטים אינם פועלים לבד. הם מתנהלים לצד ארגוני הפשיעה הישראלים, שלקחו אותם תחת חסותם ומקיימים אתם קשרים ענפים. "ארגוני הפשיעה של עבריינים ילידי ישראל מקבלים אחוזים מההכנסות של ארגוני הפשיעה של הזרים", אומר קצין המשטרה הבכיר. "הישראלים לא רוצים ללכלך את הידיים שלהם, אז הם נותנים לזרים רשות לפעול בשלט רחוק, עד כדי כך שבעלי עסקים יהודים פוחדים להתעסק איתם ומשלמים להם פרוטקשן. בלי העבריינים היהודים, הזרים הפושעים לא היו מעזים להרים ראש ולהשתלט על השטח", מבהיר הבכיר". ********* מצב הפשיעה של המסתננים נמצא בהסלמה מתמדת ומסוכנת ביותר. זה לא היה קורה אלמלא הכאוס והאנרכיה שהשתלטו על דרום ת-א, עקב אוזלת ידה של המדינה באכיפה ובהשלטת חוק וסדר באזור וכן עקב חוסר האונים של המשטרה במיגור התופעה. אני רואה בפשיעה זו של המסתננים סכנה גדולה ביותר ונזק עצום שמוסב למדינת ישראל במזיד.
 2. בר 12/01/2013 להגיב
  הרי כמעט כל ישראלי המתגורר בשכונות "סדום" העיר ת"א רואה מכיר ויודע וחלקם גם הרגיש על בשרו בדרך הקשה ביותר את הנעשה ע"י המסתננים שפלשו לשכונות......אך לדעתי כתבה כה סנסציונית היוצאת מבית מדרשו של "האתר" הנ"ל היא כתבת רייטינג ותו לאו..ולא מעבר......וכשבלקסיקון הקבוע שלהם לאורך כל הדרך מופיעה המילה "פליטים" ..כי "באתר" שלהם לעולם לא היו וגם לא יהיו -- "מסתננים"!!!!
 3. נבון 12/01/2013 להגיב
  שבוע טוב , הארלם בלב תל אביב !  אמרתי , וכתבתי וזעקתי ! אבל חוץ מבניית גדר לא נעשה דבר ! והנה המציאות בשטח מוכיחה שצדקתי ! לאחר שרשויות המדינה ועיריית ת״א לא פינו את המסתננים ! אלא להפך נתבו אותם דווקא לדרום תל אביב , לשכבות החלשות , ניצני הפשיעה בשטח קורמים עור וגידים והנה נחשף כי כבר קמו כנופיות ארגוני פשיעה של מסתננים שמקיימים קשר גם עם ערבים פלשתינים . תפנו מיד את המסתננים מתוך השכונות מחר לפני היום ! בשלב ראשון לעיר אוהלים בנגב ואח״כ החוצה ! מה עוד צריך לקרות ? למה עוד צריך לחכות ? מה הפחד הזה להנהיג ?                
 4. טלילה 12/01/2013 להגיב
  את הסרטן הגרורותי הזה שנקרא מסתננים, חייבים לקטוע ומייד,אחרת הסוף יגיע למדינה
 5. בן 26/01/2013 להגיב
  אז מה עושים חוץ מהדיבורים ?!!
 6. נגה 18/02/2013 להגיב
  לא מבינה איך מר חולדאי ישן בלילה, כשבחצי העיר שהוא אחראי עליה, קורה כזה כאוס וחורבן. חולדאי אינו יכול בשום אופן להתחמק מאחריות, ולהטיל את כולה על כתפי הממשלה. כראש עיר, הוא צריך לסגור עסקים ללא רשיון של מסתננים. לעשות הכל כדי להוציא אותם מהבתים, שלעיתים עשרות מהם מאכלסים דירה אחת. ובנוסף הוא צריך להעלות על בריקדות, ולהגיד לממשלה, שאם היא רוצה את המסתננים בארץ, היא אינה יכולה להטיל את כל הנטל על דרום תל-אביב. עליו לדרוש בתוקף לפנותם מדרום ת"א !!!!!!!!

פרסם תגובה

ידידים - סיוע בדרכים

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-F1

ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות