פליטים או מסתננים? מתוך 15,000 אושרו רק 22 בקשות

פליטים או מסתננים? מתוך 15,000 אושרו רק 22 בקשות

בזמן שבכלי התקשורת הם עדיין זוכים לתואר פליטים, מפרסמת היום רשות האוכלוסין וההגירה את הדו"ח השנתי, ממנו עולה כי מתוך כ-15,000 בקשות שהוגשו להכרה כפליטים ב-4 השנים האחרונות, נמצאו רק 22 העונים להגדרה, השאר – מסתננים…

גינת לוינסקי בדרום ת"א

עוד לפני שעוסקים בשאלה כיצד לנהוג בהם, עצם הגדרתם של עשרות אלפי האפריקאים שחדרו לישראל שלא כחוק, חורץ במידה רבה את היחס לו יזכו.

בכלי התקשורת בישראל מיהרו לאמץ את חוות דעתם הלא מקצועית של ארגוני שמאל קיצוני, וזכויות אדם, ואלפי האפריקאים הפכו בן לילה ל "פליטים", ומעמדם נגזר בהתאם. מרואיין שהעז להגדירם כמסתננים, זכה למבט נוזף השמור לגזענים חשוכים במיוחד.

מי שכן בחן לעומק את מעמדם של אותם אפריקאים הייתה ועדה של רשות האוכלוסין וההגירה, אליה הגיעו הבקשות להכרה כפליטים. והן אכן הגיעו.

ברשות האוכלוסין וההגירה פועלת יחידה מיוחדת לטיפול במבקשי המקלט. עובדי היחידה הוכשרו בידי אנשי נציבות האו"ם לפליטים ובישיבות הועדה נוכחים נציגי נציבות הפליטים של האו"ם.

על פי הדו"ח השנתי שפרסמה היום רשות האוכלוסין וההגירה, מאז הוקמה היחידה לפני כארבע שנים, הוגשו כ-14,600 בקשות להכרה כפליטים בידי זרים שנכנסו לישראל שלא כחוק.

5,864  בקשות נדחו על הסף מאחר והיה ברור כי מדובר בבקשות שווא, ובלמעלה מ- 9,000 מקרים נערך ראיון עומק עם המבקש.

על אף שהיחידה העוסקת בנושא כפופה לכלל האמנות הבינלאומיות ונמצאת תחת עינם הפקוחה של אנשי האו"ם, מתוך כלל המקרים הוכרו במשך ארבע שנים 22 פליטים בלבד!

למרות שמדובר בנתונים חד משמעיים, המבהירים כי מדובר במסתננים שהגיעו לישראל לצורך שיפור מצבם הכלכלי, ספק אם בכלי התקשורת יתנו לעובדות לבלבל אותם.

בשונה מכלי התקשורת, ברשות האוכלוסין מגדירים את אותם אפריקאים כמסתננים ללא חשש. על פי הדו"ח, שוהים כיום בישראל כ- 56,000 מסתננים, רובם ככולם מארצות אפריקה.

לאחר שהופצה באפריקה השמועה לפיה מדינת ישראל היא גן עדן למהגרים לא חוקיים, מדגישים ברשות האוכלוסין וההגירה כי חלק ניכר מעבודתם בתחום היא יצירת תודעה לפיה לא כדאי להסתנן לישראל, ובכך להפחית את זרם המסתננים השואפים להגיע לארץ המובטחת. אולם בהנחה שכלי התקשורת בישראל נקראים גם באפריקה, תהיה לרשות האוכלוסין עבודה לא קלה.

הכתבה באדיבות האתר "הקול היהודי".

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (15 הצבעות, ציון ממוצע: 4.60 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (7)

 1. יניב 13/02/2013 להגיב
  וואלה עכשיו אתם יודעים,... תושביי השכונות קורסים וזועקים כבר שנים והממשלה שותקת ממשיכה לספק גן עדן עליי אדמות למסתננים גנבי גבול פולשים שמתרבים ומחסלים את המדינה, תקציבה ותושביה הגיע העת לפעול נגד המסתננים יאללה לעבודה בני השכונות
 2. רון 14/02/2013 להגיב
  את שידענו תמיד, עכשיו כולם/ן יודעים/ות, שהמדובר בשוהים בלתי חוקיים, שנכנסו לארצנו שלא דרך הכניסות החוקיות למדינתנו, קרי נמלי הים והאויר, ולכן בהפגנה ביום ו' 15/02/2013 יש להגיד בקול צלול ורם שהמדובר בשוהים בלתי חוקיים, מבלי להתנצל ומבלי לחשוש, כי האמת סופה לנצח.
 3. אריאל 11/03/2013 להגיב
  צואת שוורים. ברצינות, בגלל שהמערכת מסרבת לבדוק ולאשר בקשות מוצדקות להכרה במעמד פליט, זה סימן שהבקשות לא מוצדקות? חבר'ה, הרי זה כמו לומר שבגלל שחברת הוט לא מוכנה לתת לאף מנוי להתנתק גם אחרי שהוא שולח בקשה בכתב זה סימן שאף אחד לא רוצה לעזוב אותם. הלוואי והמדינה הייתה בודקת את זכאותם של אפריקאים למעמד פליט, אבל היא בפירוש לא עושה זאת, ובכוונה תחילה, מפני שהיא יודעת היטב שאז יאושרו הרבה יותר מ-22 מקרים.
 4. יוקו 11/03/2013 להגיב
  אריאל, אתה משקר בפה מלא. לפי אמנת או"ם מ-1951 אף אחד מהמסתננים אינו יכול להיות מוכר כפליט כי עבר לפחות עוד גבול אחד בדרך. נקודה. הגנה קבוצתית ניתנת לנתיני סודן ואריטריאה רק בגלל שקיימות "המלצות" או"ם בנושא - שאף מדינה כולל ישראל אינה חתומה עליהם, אבל מעדיפים להתחשב בהם - כי האו"ם ואנשים כמוך טוענים ש"נורא מסוכן להם לחזור לשם". ולא בגלל שהם פליטים, אלא בגלל שהם הצליחו להסתנן אלינו ופיזית נמצאים בגבולותינו. חלק המסתננים כן עוברים את המבדק הפרטני אבל כשהתשובה עדיין שלילית, אתה והחברים שלך קמים וצועקים שהחוקרים שלנו "לא מוסמכים/לא יודעים לבדוק/לא שואלים את השאלות הנכונות וכו'". עברנו גם את זה.
 5. עודד 12/03/2013 להגיב
  יוקו, הטענה שאדם לא יכול להיות מוכר כפליט מכיוון שעבר עוד גבול אחד בדרך היא אגדה אורבנית שכל מיני גזענים מנפנפים בה לאחרונה. יש על פליטי צפון סודן ואריתראה הגנה קבוצתית וזו גם עמדת הממשלה. מה שכתבת זה קשקוש נחמד כדי למרק את המצפון, אבל אין לו שום קשר למציאות.
 6. יוקו 12/03/2013 להגיב
  עודד, מי שמשקר כאן זה אתה. למושג "הגנה קבוצתית" אין קשר למונח של "פליט" והיא ניתנת בעקבות ההמלצות של או"ם - עליהם אף מדינה לא חתומה, זה פשוט מאוד פוליטיקאל קורקט/מפחיד לא ליישר את הקו עם האו"ם. "והאגדה האורבנית" הזאת נקראת האמנה לפליטים מ-1951. מסמך מאוד מעניין ומומלץ לקריאה לכולם. הוא לא ארוך במיוחד, מאוד פרקטי ומאוד מובן. ומי שמרכך את המצפון שלו בסיפורים על "פליטים נרדפים/לא למדנו שום דבר מהשואה/אתם גזענים-נאצים" וכו' זה אתה והחברים שלך.
 7. רמי 24/12/2013 להגיב
  אני מצטרף ליוקו. כי הוא יודע על מה הוא מדבר,לעומת עודד ואריאל.המסתננים האלה באו ממצרים ולא מאפריקה לישראל. הם שהו במצרים תקופה ארוכה לפני שהסתננו לישראל, וגם הספיקו ללמוד ערבית. הם באו ממצרים באוטובוסים עד עשרה קילומטר מהגבול, ואז הלכו ברגל .מצרים גם חתומה על האמנות, והייתה צריכה לתת להם מפלט אם הם פליטים. לכן, אף אחד מהמסתננים לא עומד בקריטריונים של פליטים. אמנת הפליטים אומרת, שפליט הוא אדם שנירדף בגלל דתו או צבע עורו או דיעותיו הפוליטיות. עוד אומרת האמנה, שפליט יחשב לפליט במדינה הגובלת למדינתו. לכן הם לא יכולים להיות פליטים בישראל. חוץ מזה, אף אחד לא רדף אותם במצרים, וגם ה 22 האלה לא פליטים. אני יודע שכואב לכם, והייתם רוצים להביא עוד, אז אולי תקח אותם אליך הביתה, ואל תשפוך אותם על תושבי דרום תל אביב. אולי תשנה דיעה כשיאנסו את אחותך או את אמה שלך, ואולי גם אותך.

פרסם תגובה

Funzing-F1

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-P

Funzing-F

תגובות אחרונות