חוטים של משי – סיפורה של יהדות בוכארה

חוטים של משי – סיפורה של יהדות בוכארה

קהילה עתיקה על דרך המשי – תערוכה בבית התפוצות

התערוכה "חוטים של משי" מספרת על קהילה יהודית עתיקת יומין, היושבת על דרך המשי, שהגיעה להישגים כלכליים, תרבותיים ורוחניים יוצאי דופן. הקהילה מתגאה בהיסטוריה ענפה ורבת רושם, שיש הגורסים כי ראשיתה בעשרת השבטים ויש הסבורים כי מקורה בצאצאיהם של יהודי פרס. בתערוכה מוצגים פריטי אמנות ולבוש, חפצים, עבודות רקמה במחט וחוטי משי (סוזאני) ותכשיטים, תצלומים מאלבומים ותצלומים חדשים, מסמכים, תעודות וקטעי סרטים המתארים את המנהגים, הטקסים, האמונות, התרבות והכמיהות של חברי הקהילה הבוכארית הססגונית.

התערוכה מתחקה אחר החיים בקהילה הבוכארית בשני מישורים, המרחבי והאישי. המרחב בו התגבשה זהותם של בני הקהילה הוא מולדתם וארץ מגוריהם, מרחב זה מיוצג באמצעות פריטים הקשורים לחיים על דרך המשי ולחיי הקהילה היהודית כמיעוט. במישור האישי מתמקדת התערוכה באיחוד שבין האישה והאיש ובהקמתה של משפחה – היחידה המשמעותית ביותר בחיי הקהילה הבוכארית. פרק חשוב בתערוכה מוקדש לקשר בין בני הקהילה לבין ארץ-ישראל – מכמיהתם לציון ועד העלייה לרגל אליה, מהקמתה של השכונה הבוכארית המפוארת בירושלים בשלהי המאה ה-19 ועד לעלייה הגדולה לישראל עם נפילת מסך הברזל.

בשל הזיקה לציון, עלו רבים מבין יהודי בוכארה לארץ-ישראל מבחירה ורכושם עמם – אוצרות תרבות של ממש.
הקהילה השכילה לשמור על תצלומים, מסמכים וחפצים המהווים עדות לחייהם המרתקים של בני הקהילה בעבר; פריטים אשר ניכר בהם החיבור בין מזרח ומערב ומציגים תרבות מגוונת, והשפעות אמנותיות נרחבות. התערוכה מציגה אך חלק קטן מתוך שפע תרבותי אדיר, ומבקשת להראות כיצד המסורת שהתגבשה במשך מאות שנים עדיין מפעמת וחיה בקהילה אף היום.

הכינוי "יהדות בוכארה" מתייחס לקהילות יהודים במרכז אסיה , אוזבקיסטן, טג’יקיסטן ותורכמניסטן של ימינו, ונגזר משמה של אמירות בוכארה, אשר שלטה באזור מן המאה ה-16 ועד ראשית המאה העשרים. תערוכה זו מלווה את קהילת יהדות בוכארה מראשיתה ועד ימינו, עת נותרו באזור מעט יהודים.

בתערוכה מוצגים גם מבחר תצלומים של הצלמים ציון עוזרי וניל פולברג, המתעדים את הקהילה הבוכארית בשנים האחרונות. כמו כן מוצגות עבודות אמנות של אמנים יוצאי בוכארה כמו רימה ארסלנוב וארתור יעקובוב.

התערוכה "חוטים של משי: סיפורה של יהדות בוכארה" היא יזמה משותפת של בית התפוצות וח"כ אמנון כהן, בן העדה הבוכארית.

לרכישת כרטיסים לחצו כאן.

אוצרות התערוכה: אורית אנגלברג ברעם ומרב בלס
יועצים אקדמיים: ד"ר זאב לוין, החוג ללימודי האסלאם והמזרח התיכון, האוניברסיטה העברית ירושלים;
אריאלה אמר, המרכז לאמנות יהודית, האוניברסיטה העברית ירושלים
מנהלת אגף התערוכות בבית התפוצות: סמדר קרן
מנהלת פרויקט התערוכה: מיכל הומינר
מעצב: אורי גלזר

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (6 הצבעות, ציון ממוצע: 4.17 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (1)

  1. עיינן 02/03/2013 להגיב
    עדה חזקה ומעניינת ובעלת השפעה בכנסת אך כמה מאכזבת האדישות שלהם. בשפירא הם גרים וסובלים מהמסתננים ויושבים בשקט ובאדישות. אחת מהם, אישה מבוגרת שגרה בנווה עופר שכל פעם נגנבים לה אופניים על ידי מסתננים ממש חטפו מילדיה את האפניים אמרה לי בוא תתלונן במשטרה ! לי??? שבאתי לבקר את סבתי שם. אמרתי איפה משפחתך ??? ענתה בן אמריקה עשיר, בן בכנסת עובד בממשלה... הנה הם לא פועלים, ליד בניין אחד שכולו בוכריים כל יום שבת יש המולה ורעש, אי אפשר לנוח, ילדים צורחים, כשביקשתי מהשכנים להתאחד להתלונן ברחו... הנה עוד דבר, מסתנן מחרבן מתחת לבניין שכולו בוכריים, הם ראו אותו מחרבן... ו...דילגו מעל הצואה. זה הם לצערי

פרסם תגובה

MyTama38

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-F1

ידידים - סיוע בדרכים

תגובות אחרונות