ועדת הכספים אישרה את מימון ההשקעה בהיקף 100 מיליון ₪ של השיפוצים בבניין הבימה

ועדת הכספים אישרה את מימון ההשקעה בהיקף 100 מיליון ₪ של השיפוצים בבניין הבימה

ועדת הכספים אישרה ברביעי האחרון תוספת של 24 מיליון ₪ למימון השלמת השיפוצים בבניין הבימה בתל-אביב, חלקם במימון אוצר המדינה, חלקם במימון עיריית תל-אביב. העלות הכוללת של השיפוץ בין השנים 2007 – 2012 עומדת על 100 מיליון ₪, 24 מיליון ₪ יותר מהתכנית המקורית. חברי הוועדה ניאותו לאשר את הבקשה, רק לאחר ששמעו מנציג האוצר, שהתיאטרון עבר תכנית הבראה וכי השיפוצים הושלמו, לרבות הנגשת הבניין לנכים.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע שהוא תומך בהעברת תקציבים לתרבות אך קרא לתקצב במקביל להשקיע גם תרבות יהודית. גפני פנה תחילה לנציג האוצר בשאלות: "כמה עלה השיפוץ הכולל של בניין הבימה למשלם המיסים הישראלי" ונענה, כי כל השיפוץ עלה 100 מיליון ולאחר מכן תהה "האם מאז קום המדינה, היתה השקעה מתקציבה בשיפוץ ישיבה אחת או האם המדינה השקיע אי פעם 100 מיליון ₪ בבינוי ושיפוץ ישיבה?". אני מחשיב את נושא התרבות, אך האם חושבים להשקיע באופן דומה גם בתרבות יהודית?" תהה.

ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), מי שכיהן בעבר כחבר ועדת הכספים, בעת שזו החלה לאשר תקציבים לשיפוץ מבנה הבימה, דרש לברר, "האם מדובר בבקשת הלוואה אחרונה? מהפעם הקודמת התקציב עלה ב- 24 מיליון ₪, מהי גרם לכך?". סלומינסקי הביע תמיהה, "האם לנוכח היקף ההשקעה בשיפוץ, לא היה נכון יותר להרוס את הבניין ולבנותו מחדש?".

הצטרף אליו ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), שביקש אף הוא לברר "מדוע יש חריגה של 24 מיליון ₪ מהתכנית המקורית שדיברה על 76 מיליון ₪ לשיפוץ כולל של המבנה?". כהן הדגיש שהוא "רואה חשיבות בתמיכה בגופי תרבות ובוודאי בהבימה. מקום שאין בו תרבות זה כמו גוף ללא נשמה".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): "האם קיימת עדיין בעיית נגישות לנכים בבניין הבימה, כפי שהיתה בעבר? האם העלות התקציבית הנוספת פותרת את בעיית הנגישות?"

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) הודיעה שהיא וחבריה לסיעה "יתנגדו למתן הכסף כל עוד המבנה לא יונגש לנכים". מעבר לכך ציינה, כי "תרבות איננה דבר רווחי ועל-כן חובה על המדינה לתת תקצוב מיוחד, תוך הבטחת החופש האמנותי".

ח"כ ראובן (רובי) ריבלין (ליכוד) ביקש להרפות מעט מלחץ הח"כים ולהצדיק את בקשת האוצר למימון השיפוץ של בניין הבימה וסיפר, כיצד "בתור חבר מועצה צעיר בעיריית ירושלים, פנה בעת דיון על הקמת בניין התיאטרון בעיר מכספי תרומות לראש העיר, טדי קולק וקרא לו להפנות את הכסף לטובת שיקום שכונות, בין השאר, שכונת הקטמונים. לדבריו, "טדי קולק הסביר כי מדובר בכספים שניתנו ע"י תורם למטרת הקמת התיאטרון בלבד וכי אחרת, ידרוש את הכספים בחזרה. קולק המשיך ואמר שחשוב שיהיה תיאטרון בירושלים". "בכך הוא צדק" אמר ריבלין והוסיף: "יש דברים ערכיים שנדרש לממן אותם. בית הבימה הוא בניין בעל ערך ציוני חשוב למדינה".

ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה): יש לאשר את הבקשה. התרבות מופלית לרעה באופן קבוע. על כל 5 מיליון ₪ להבימה יקיימו דיונים ממושכים, בעוד שכשיובאו לוועדת הכספים בקשות ודרישות תקציביות אדירות, של מיליארדים, למימון פרויקטים שונים, כגון בנייה בהתנחלויות ותקציבים למטרות שונות, הן יאושרו כמעט מיידית".

סגן בכיר לחשבת הכללית באוצר, יאיר טל, סיפר ששיפוץ הבניין הסתיים בינואר 2012 וכי סך כל ההשקעה בכך עומדת על 100 מיליון ₪ מתקציב המדינה ומתקציב עיריית תל-אביב. לדבריו, "הסיבה לפער בין הבקשה הראשונית של 76 מיליון ₪ בהתאם לתכנית השיפוץ המקורית, לבין ההוצאה בפועל של עוד 24 מיליון ₪ נובעת מהבקשה החריגה של עיריית תל-אביב, לשפץ עוד שני אולמות תחתונים שלא נכללו בתכנית המקורית". עוד ציין טל, כי "השיפוץ הסתיים וכך לא אמורות להגיע בקשות נוספות". טל ציין עוד, כי "חברת הבימה איננה חברה שמחלקת רווחים, אלא נועדה להחזיק באופן שוטף את הבניין והתיאטרון משלם עבור זה דמי שימוש. התיאטרון עבר תכנית הבראה והוא גוף הנתמך ע"י הממשלה כמו גופי תרבות אחרים. חברת הבימה עצמה, הינה חברה בשותפות שווה של המדינה ושל עיריית תל-אביב".

טל התייחס לשאלותיו של יו"ר הוועדה גפני ואמר, כי "לא ידוע לו על תקצוב של המדינה לשיפוץ ישיבות, אם כי בעשור האחרון ישיבות מקבלות תקציבי תמיכות מהמדינה".

מנהלת תחום התיאטרון במשרד התרבות, עירית פוגל, השיבה בעניין נגישות הבניין: "תיאטרון הבימה הוא תיאטרון מונגש עפ"י התקנות החדשות".

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (6 הצבעות, ציון ממוצע: 3.33 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (2)

  1. חים 17/03/2013 להגיב
    במקום שישקיעו כסף בסילוק המסתננים החוצה לביתם גועל נפש של עירייה ומדיניות חולדאי הגיע הזמן ללכת הבייתה מחדל המסתננים מחדל המרתון מחדל האופניים הדורסניות כמו פטריות רעל בכל תל אביב הבייתה
  2. יוקו 17/03/2013 להגיב
    עם כל הכבוד לחברי הכנסת המושכלים והדואגים שלנו - חוץ מהבימה ישנם עוד כמה תאטרונים במרחב תל אביב בלבד. רבים מהם זכו במוניטין שלהם בכוחות עצמם ולא מתוך המסורת של "הבימה" שהיה פשוט הראשון בתחום. למשל, "הגשר", בית לסין וכו'. אינני זוכרת כזה בלגן סביב המעבר למשכן החדש של "הקאמרי" אבל אולי אני טועה. אנחנו כבר לא בעת קום המדינה כאשר היה צריך לבנות א התאטרון מ-0 וכמובן כולו מכספי הציבור. בעיקרון ההרגשה היא שמדובר בפרויקט יהרה סידרתי של עיריית תל אביב והאליטה האמנותית המקורבת לצלחת ולא ב"הצלת תרבות/נשמה".

פרסם תגובה

Funzing-F1

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

Funzing-P

תגובות אחרונות