המאבק למלחמה בזנות נוער יוצא לדרך

המאבק למלחמה בזנות נוער יוצא לדרך

שר הרווחה והשרותים החברתיים החליט על תוכנית חירום למלחמה בזנות וניצול מיני בקרב בני נוער. השר נפגש עם מספר נציגי עמותות ואנשים המטפלים בתחום והורה על הקמת תוכנית מיידית למלחמה בתופעה. העלות התקציבית של התכנית נאמדת ב-4.5 מיליון ₪ ותקיף את התופעה בכללותה. שר הרווחה, מאיר כהן: "ישנם נושאים שמצריכים טיפול מידי ללא שיהוי. זוהי תופעה שאסור לנו כחברה וכמדינה לסבול בשום דרך".

בשבועות האחרונים, קיים שר הרווחה הנכנס, חה"כ מאיר כהן, מספר פגישות יסודיות סביב נושא זנות וניצול מיני מסחרי בקרב בני נוער. מדובר בתופעה שממדיה נמצאים במגמת עלייה. על פי ההערכות מדובר בהיקף של כ-900 בני נוער המנוצלים בזנות, מרביתם (כ-80%) הן נערות. על פי גורמי המקצוע המטפלים בנושא זה במשרד הרווחה, הנערים העוסקים בזנות, מקיימים קשר מיני בעיקר עם גברים.

במסגרת המפגשים שערך השר עם אנשי משרדו בתחום, הוא קיים מפגשים גם עם גורמי חוץ המטפלים באופן וולונטרי בתופעה. אחד מהם, עו"ד אסף רג’ואן, פעיל לשעבר בעמותת עלם ואשר ניהל את התוכנית "ערים בלילה" שהופעלה ע"י עלם, במימון המשרד. רג’ואן הציג בפני השר נתונים בנוגע להיקף התופעה ובהם הבהיר כי התופעה הופכת, בשנים האחרונות, לתעשייה.

בימים אלה מבצע משרד הרווחה סקר רחב היקף של התופעה והיא מטופלת על ידי רשות חסות הנוער והשירות לטיפול בצעירים וצעירות במשרד דרך מרכזי סיוע לנפגעות תקיפה מינית,דירות חירום, טיפול פרטני ועוד.

בכל זאת, נראה כי הנושא מצריך טיפול רחב היקף ויסודי ובסיום המפגשים שהתקיימו כולם באופן אינטנסיבי בשבועיים החולפים, החליט שר הרווחה יחד עם צוותו כי משרדו יחל בתוכנית חירום שכותרתה מאבק בזנות וניצול מיני של בני נוער. כאמור לטובת הנושא יוקצה סכום של כ-4.5 מיליון ₪ לשנה הקרובה וההערכה היא כי בתוך חודש ימים, תצא התוכנית לפועל.

ציפי נחשון גליק, מנהלת השרות למתבגרים במשרד הרווחה: "תופעת הניצול המיני בקרב בני נוער, הינה תופעה קשה ומורכבת. בתוכנית החדשה יבואו לידי ביטוי מענים יחודיים, אינטנסיביים וספציפיים, אשר יספקו הגנה וסיוע לאותם בני נוער ויתנו להם הזדמנות לצאת מהמצב אליו נקלעו לעבר עתיד טוב יותר"

"כיום, ניתן להשיג שירותי מין מנער או נערה בקלות יתרה, אם דרך האינטרנט ואם דרך מקומות ידועים. טיפלתי בנערים ונערות הנמצאים במעגל הזוועה הזה וברור כי הנושא מצריך התערבות כירורגית. מצאתי אצל השר אוזן קשבת ונכונות חסרת פשרות לטיפול בתופעה ואני מרגיש שיש כיוון חיובי של ממש לטיפול ומיגור התופעה בכל הכוח" אומר עו"ד אסף רג’ואן.

במסגרת התוכנית המתגבשת, יוקם מערך נרחב ומיומן של מאתרים שיפעלו בשני מישורים לאיתור נערים ונערות בקבוצות הסיכון לזנות. איתור ברשת ואיתור פיסי בשטח. בנוסף לכך יוקם מערך רב תחומי שיעניק טיפול הוליסטי ויסודי לכל נער ונערה, מהשמה בדירות לנפגעי זנות, דרך טיפול פסיכולוגי פרטני, תהליך גמילה של הנער או הנערה, טיפול קבוצתי ממושך ועוד. כל זאת עד לנקודת זמן בה יוכל המטופל לעבור לאורח חיים עצמאי ונורמטיבי מחוץ למעגל הזנות.

במסגרת ההעברה לאורח חיים נורמטיבי, תיבנה תוכנית לשילוב הצעירים בתעסוקה או בלימודים, על פי החלטת הגורם המקצועי. במקביל לטיפול האישי בנפגעים, יערך קמפיין רחב היקף שיעסוק בתופעה ויתמקד בעיקר בבתי הספר בכל רחבי הארץ (בעיקר בחטיבות הביניים ובתיכונים), ובמרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית.

שר הרווחה מתכוון לפעול גם בכיוון האכיפה לצורך מלחמה בתופעה, לצורך כך ייפגש כהן עם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ’ וידון עמו על שיתוף פעולה בנושא.

שר הרווחה מאיר כהן: "מדובר בתופעה שהיא בעוכרינו ויש לגדוע אותה בכל הכוח והנחישות. ישנם נושאים שמצריכים טיפול מידי ללא שיהוי. זוהי תופעה שאסור לנו כחברה ומדינה לסבול בשום דרך. זה לא עניין תקציבי, זהו עניין מוסרי ואנושי".

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (5 הצבעות, ציון ממוצע: 4.80 מ- 5)

אין תגובות

פרסם תגובה

Funzing-W

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

Funzing-F

Funzing-I

תגובות אחרונות