אושר במליאה: יחול דין רציפות על הצעת החוק לאיסור פלילי על הוצאת כספי מסתננים לחו"ל

אושר במליאה: יחול דין רציפות על הצעת החוק לאיסור פלילי על הוצאת כספי מסתננים לחו"ל

מליאת הכנסת אישרה השבוע את הודעת הממשלה על רצונה להחיל דין רציפות על הצעת החוק למניעת הסתננות (עבירות ושיפוט) (איסור הוצאה מישראל של כספי מסתנן- הוראת השעה) התשע"ב-2012. בכך נדחה ערעורן של סיעות העבודה, מרצ, רע"מ-תע"ל-מד"ע, חד"ש ובל"ד.

הצעת החוק שאושרה בקריאה ראשונה בכנסת ה-18, קובעת איסור פלילי על הוצאת כספי מסתנן מישראל. האיסור יחול כל עוד המסתנן שוהה בישראל ובעת עזיבתו של המסתנן את הארץ הוא רשאי להוציא עמו את כספו. ההסדר מוצע כהוראת שעה לתקופה של שלוש שנים.

בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי: "החוק המוצע נועד לסייע בהתמודדות עם תופעת ההסתננות לישראל באמצעות קביעת איסור פלילי על הוצאת כספי מסתנן מישראל, שמטרתו להביא להקטנת הכדאיות הכלכלית שבהסתננות ועל ידי כך לצמצם את התמריץ להסתננות לישראל וכן לעודד מסתננים לצאת מישראל. בשנים האחרונות מתמודדת מדינת ישראל עם גל של מסתננים, בעיקר מאפריקה (רוב המסתננים מגיעים מסודן ואריתריאה), הנכנסים לישראל דרך הגבול עם מצרים.

ההערכה, המבוססת בין השאר על ממצאי התשאולים שעורכת רשות האוכלוסין למסתננים מיד עם כניסתם לישראל, היא שחלק גדול מהמסתננים הם מסתנני עבודה.

האיסור המוצע יוצר איזון ראוי בין זכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה מפני תופעה הולכת וגוברת של הסתננות לשטחה, לבין חובתה לנהוג באופן הומני כלפי כל מי שנמצא בשטחה ולהגן על זכויות האדם של כל אדם באשר הוא. האיסור המוצע הוא מידתי, הן בשל החריגים המצוינים בו, והן בכך שהוא חל רק על פעולות הוצאת הכסף מגבולות המדינה, ואינו מגביל ביצוע פעולות בכספים בישראל. כמו כן האיסור הוא זמני בלבד, שכן בעת עזיבת המסתנן את הארץ הוא רשאי להוציא עמו את כספו."

סיעות העבודה, מרצ, רע"מ-תע"ל-מד"ע, חד"ש ובל"ד הביעו התנגדות להחלת דין הרציפות.

ח"כ משה מזרחי (העבודה) טען כי הצעת החוק "צובעת את פניה של מדינת ישראל בצבעים עכורים".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה כי הצעת החוק אינה מידתית ופוגעת בזכויות יסוד.

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "באזורים מוחלשים ובשכונות דרום ת"א יש אלפי מבקשי חיים מאפריקה וחיים כאן חסרי כל בתנאים קשים, במציאות עגומה, בשכונות קשות. המציאות קשה אבל צריך לשנות אותה לא באמצעות מלחמה במבקשי החיים ולא באמצעות הסתה נגדם". הוא הוסיף כי הבוקר קרא בזעזוע על פשיטת פקחי עירייה לעסקים של האפריקאים ושפיכת אקונומיקה לתוך סירי בישול. הוא ציין כי מגילת רות עוסקת ביחס לגרים ואין ציווי מרחיק לכת יותר ביהדות מאשר "ואהבת את הגר כמוך". הוא שאל את שרי הממשלה "כמה התרחקתם מהדאגה לגר? מהדאגה למי שאינו יהודי?. החוק אינו מסתכל באחרים כבני אדם. לגזענות אין גבול".

שר החקלאות, ח"כ יאיר שמיר (הליכוד ביתנו), השיב בשם הממשלה כי ההצעה לא הגיעה למליאה ללא דיון בשאלות ההומניות. השאלה העיקרית היא שאלת המידתיות. "הגרים שח"כ חנין השווה לרות המואבייה אינם דומים לה כלל וכלל". הוא הסביר כי החוק מאפשר למהגר העבודה להשתמש בכספו ואף לחסוך אותו ולקחת אותו עמו כאשר הוא עוזב את המדינה. "בסך הכל המדינה מבקשת שלא לאפשר משלוח של הכסף", אמר השר.

בדיון שקיימה המליאה לאישור ההצעה בקריאה ראשונה בנובמבר 2012, הציג ח"כ דאז אופיר אקוניס (הליכוד) את ההצעה:

"לאחרונה, בעקבות תופעת ההסתננות הבלתי חוקית למדינת ישראל – לא תעזור מכבסת המלים, הסתננות בלתי חוקית – החיים באותם יישובים, באותן שכונות, הופכים לבלתי נסבלים משום שלא רק שהמסתננים גוזלים את מקומות העבודה של השכבות החלשות ביותר, הם גם מתגוררים באותן שכונות שבהן גרים אנשים שהם בשכבות החלשות של האוכלוסייה הישראלית.

ומדוע הם זורמים לכאן, עשרות אלפי מסתנני העבודה הבלתי חוקיים הללו? משום שיש פה עבודה, הם באים לכאן כדי לעבוד. רובם המוחץ לא בורח מאזורי קרבות, רובם המוחץ לא נרדף – מסתנני עבודה.

החוק הזה, שיכביד בצורה משמעותית את הקנס הכספי וגם את עונש המאסר על הישראלים שמעסיקים את מסתנני העבודה, יהיה כתמרור אזהרה, הוא ישלח מסר לאותם רבים שרוצים, שמחכים כעת בסיני או במצרים או במדינות אפריקה האחרות, שרוצים לבוא לכאן ובעצם לעבוד פה על חשבונן של השכבות החלשות ביותר בחברה הישראלית."

39 ח"כים תמכו בהצעה ו- 19 ח"כים התנגדו לה. ההצעה תועבר לוועדת הפנים והגנת הסביבה להכנה לקריאות השנייה והשלישית.

 
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (7 הצבעות, ציון ממוצע: 4.57 מ- 5)
הוסף תגובה

תגובות (1)

  1. בר 16/05/2013 להגיב
    -כשאותו אחד טוען ציטוט: -- לגזענות אין גבול- ויש שאומרים אין גבול לטימטום ועד לאן הוא יכול לפעמים להגיע ?! כשהאחד הזה , משווה את רות המואביה "הצדיקה- התנכית" לפלישת השבח"ים והמסתננים ...במילה אחת חלם!!!

פרסם תגובה

rightama

מדור חוק ומשפט

מדור חוק ומשפט

הלנה אור - עיצוב גרפי , helenaor-art

rightama

תגובות אחרונות