שכונת פלורנטין
Home שכונת פלורנטין

פלורנטין היא שכונה בדרום תל אביב, הסמוכה לגבול עם יפו,  אשר נקראת על שמו של שלמה פלורנטין. השכונה ממוקמת בין הרחובות העלייה במזרח, אליפלט במערב , דרך יפו מצפון ודרך שלמה (סלמה) מדרום.

 היסטוריה

השכונה הוקמה בשנת 1927 מדרום למסילת הרכבת לירושלים שהובילה אליה מתחנת הרכבת יפו,  על-פני פרדס רחב ידיים. פלורנטין נוסדה על ידי דוד אברבנל והקבלן שלמה (סולומון) פלורנטין. השכונה תוכננה כשכונה בורגנית המשלבת עסקי מלאכה, תעשייה זעירה ומסחר, לצד בניינים בני 3 עד 4 קומות שרחובות צרים ביניהם.

בראשיתה אוכלסה פלורנטין בעולים יהודים מיוון, פולין, צפון אפריקה, בולגריה, טורקיה ובוכרה.  לקראת סוף שנות ה-60 של המאה ה-20 החלה נטישת השכונה על ידי מתגורריה, שאת מקומם תפסו עסקי מסחר ותעשייה זעירה. הידרדרות זו נמשכה עד שנת 1991,  בה הכריזה עיריית תל אביב על פרויקט התחדשות אזורי. פרויקט התחדשות פלורנטין נפסק בהדרגה לקראת סוף שנות התשעים, אך יוזמות פרטיות נמשכות בה וכוללות שיפוץ מבנים ישנים, בניית בתי דירות עם אוריינטציה לצעירים, ופתיחתם של בתי קפה, מקומות בילוי, גלריות, סדנאות אמנים צעירים וחנויות מעצבים, לצד התעשיות הווותיקות, כמו ביגוד וריהוט. עלויות המגורים והשכירות, הנמוכות יחסית לשכונות תל אביביות מבוססות יותר, מושכות לפלורנטין צעירים רבים ו"בליינים" החיים בצד האוכלוסייה הוותיקה. עם זאת, סמיכותה של השכונה לאזור התחנה המרכזית הישנה וריכוזי העובדים הזרים בסביבותיה לא היטיבו עם תדמיתה.

מגמת ההתחדשות עוררה את שוק הנדל"ן בשכונה, וגרמה למספר בעלי בתים להגיש תביעות נגד תושבי שכונה ותיקים החיים בהסכם דמי מפתח, בשאיפה לקבל לראשונה אחרי עשרות שנים תמורה ריאלית לנכסים שברשותם. כתוצאה ממשפטים אלו חלו תמורות דמוגרפיות באוכלוסיית האזור, משפחות מסוימות נאלצו לעזוב וגדל ריכוז הצעירים בשכונה.

באוקטובר 2006, לאחר שעלתה רמת הפשיעה בשכונת פלורנטין, החליטה העירייה לתגבר את המשטרה בשוטרי מג"ב. תושבי השכונה, ביחד עם פעילים מארגונים חברתיים, יצאו להפגנות כנגד תוכנית זו. ההחלטה לא בוטלה, אך מאז פעילות המחאה שוטרי מג"ב לא פועלים בשכונה.

 אתרים בשכונה

 בשכונה שוכן "בית יאיר" – מוזיאון לתולדות הלח"י,  שממוקם בבניין שבו נרצח מייסד הארגון , אברהם שטרן (יאיר), על ידי אנשי הבולשת הבריטית שעצרו אותו.

בקצה המערבי של השכונה נמצאת "גינת דרויאנוב" ובה מגרש כדורסל, משחקי ילדים ודשא. לצידה גם בניין המשמש אמנים במסגרת "סדנאות האמנים", ושני חדרים שמשמשים את "מהפך", תנועת סטודנטים שעוסקת בחינוך.

שוק לוינסקי, הנמצא בחלק המזרחי של השכונה.

בית הכנסת "אהבת חסד" (רחוב אברבנאל 54), בעל סגנון הבניה האופייני לשכונה בראשיתה.

שוק העלייה, הנמצא ברחוב העלייה פינת רחוב וולפסון, הוא מבנה באוהאוס שהוקם בשנת 1938 וכיום הוא נטוש ומיועד להריסה.

המידע לקוח מאתר ויקיפדיה – wikipedia.

קישורים שימושיים לשירותכם

חינוך והשכלה בשכונת פלורנטין 

בתי ספר בשכונת פלורנטין

מסעדות ובתי קפה בשכונת פלורנטין 

בתי קפה בשכונת פלורנטין 
מסעדות בשכונת פלורנטין 

בעלי מקצוע בשכונת פלורנטין 

חשמלאים בשכונת פלורנטין 

אינסטלטורים בשכונת פלורנטין

טכנאי מזגנים בשכונת פלורנטין

טכנאי מחשבים בשכונת פלורנטין 

דת ויהדות 

בתי כנסת בשכונת פלורנטין 

שירותי בריאות בשכונת פלורנטין 

קופות חולים בשכונת פלורנטין
מרפאות שיניים בשכונת פלורנטין 
בתי מרקחת בשכונת פלורנטין
וטרינרים ומרפאות בשכונת פלורנטין

שירותי קהילה בשכונת פלורנטין

סיפריות ציבוריות בשכונת פלורנטין
גני שעשועים בשכונת פלורנטין

על הדרך בשכונת פלורנטין

תחנות דלק בשכונת פלורנטין
מוסכים בשכונת פלורנטין

חשוב לדעת בשכונת פלורנטין 

אנטנות סלולריות בשכונת פלורנטין
מיחזוריות בשכונת פלורנטין 

דילוג לתוכן