הממשלה החדשה צריכה לטפל במשבר הדיור / מאת בני קרת

אחת הבעיות הבוערות ביותר שעומדת לפתחה של הממשלה החדשה בכלל ושר השיכון החדש בפרט , היא חוסר היכולת של זוגות צעירים לעמוד במשימת רכישת דירה ראשונה. זאת בשל עליית המחירים של נדל”ן למגורים בישראל.

בארבע השנים האחרונות עלו מחירי הדירות בישראל ב כ 40%, דבר המציב את ישראל בין השנים 2006 ל 2011 במקום השלישי בעולם מבחינת עליית מחירים בשוק הנדל”ן.

חוסר יכולת זה חייב להדאיג את בכירי הממשלה מאחר ואם לא ימצא פתרון מתאים לזוגות הצעירים שיאפשר להם לרכוש דירות במחירים שפויים, בעיקר במרכז הארץ , אנו עלולים לאבד אותם, לטובת החלטה על עזיבה למגורים בחו”ל , מאחר ושם יהיה להם זול יותר לרכוש דירה ולהסתדר כלכלית.

בני קרת - מנכ"ל חברת "אזימוט"

כעת, לאחר שהממשלה החדשה הוקמה, כולם מבינים שזו אחד האתגרים שעומדים לפתחה של הממשלה. שר השיכון החדש אמר  בכנס כלכליסט בתל אביב 2013 שהורדת מחירים תתאפשר כנראה רק ב 2014 .

ניתן לבצע מהלכים עבור הסקטור של הזוגות הצעירים גם בטווח הזמן המיידי, זאת בתקופה של מספר חודשים בלבד, בצורה של הורדת תשלום המע”מ, מתן מענקים על פי קריטריונים וביטול מס הרכישה הנמוך גם כך. כמו כן, ניתן להעמיד לטובת פלח אוכלוסייה זה קרן הלוואות מול הבנקים ולתת משכנתאות לזכאים ללא ריבית.

בטווח של הארבע – חמש שנים הקרובות, ניתן לשפר את מצבם  של הזוגות הצעירים על ידי ביצוע פעולות אסטרטגיות בשוק  כגון : הגדלת ההיצע של דירות באמצעות התחדשות עירונית, דיור להשכרה והורדת המחירים בשוק היד השנייה [על ידי מנגנוני מיסוי] .

מהניסיון של השנים האחרונות  לא תהיה בשורה חדשה בשוק הדיור, אלא אם המדינה תבצע שינוי מבני עמוק בתהליכי הבירוקרטיה, וכן תביא להפחתת המיסוי הגבוה וההגבלות על המימון הבנקאי לקבלנים ולרוכשים.  פתרון הבעיות  לא יכול להיות מוטל רק על כתפיו של שר השיכון . הדבר כרוך בשיתוף פעולה הדוק עם משרדי הפנים , האוצר ומשרדים נוספים.

אפשרות נוספת  להוזיל משמעותית את מחירי הדירות, הינה על ידי פיקוח ומתן הנחות ליזמים במכרזי דיור בר השגה, בהם מכרזי “מחיר למשתכן”. צריך לפרסם  בעיקר מכרזים באזורי ביקוש וללא אפליה בין המגזר הדתי  לחילוני . כמו כן, המדינה היא זו ששולטת בעתודות הקרקע הגדולות ולמעשה מכתיבה את מחירן הסופי  וכל עוד היא מעמידה מראש מחיר גבוה על הקרקע , היזמים נאלצים לדרוש בסופו של דבר מחיר גבוה לדירה . הנחה על מחיר הקרקע תאפשר ליזמים להוריד מחיר ובכך להשיג את המטרה שלשמה נועד המכרז.

אחת הבעיות  הקשות המייקרות את מחירי הדיור היא הבירוקרטיה המסורבלת הכרוכה בקבלת היתרים לפרויקט חדש. קיימים כיום חסמים רבים הגורמים לכך שתוכניות רבות “תקועות” בוועדות התכנון השונות, בעיקר תכניות של התחדשות עירונית. על המדינה למצוא דרך לקצר את תהליכי האישורים בין וועדת התכנון המקומית לזו המחוזית , לבטל את היטלי ההשבחה על עסקאות של התחדשות עירונית , וללחוץ על הרשויות ליזום בעצמן קידום פרויקטים מסוג זה “.

לסיכום, ישראל לאחר 65 שנה, עשתה השיגים מדהימים לא פחות מהמדינות הסובבות אותה,  כולל הישגים חסרי תקדים בבינוי ותשתיות . יש כעת להיכנס לעובי הקורה ולטפל במצב שוק הדיור בכמה מרחבים למען הזוגות הצעירים , דור העתיד של המדינה: המנהלים, היזמים, המהנדסים והמנהיגים של העתיד שלנו.

כותב המאמר: בני קרת –  מנכ”ל חברת “אזימוט” לשיווק ופרסום נדל”ן, המשמש כיועץ אסטרטגי ליזמי נדל”ן

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.