תאונות עבודה – כל מה שכדאי לדעת

עד לפני למעלה ממאה שנה, המחשבה שאם נפצעת בעבודה אתה אמור לקבל על כך פיצוי, הייתה בגדר דמיונית ולא סבירה בעליל. אך עם החלת חוקי העבודה וזכויות בתחום זה, גם הנושא של תאונות עבודה בגזרה המשפטית קיבל מסגרת ויחס ברורים. ברוב המדינות המתוקנות ובפרט בישראל, יש הגדרה ברורה מהי תאונת עבודה, מתי תאונה נחשבת לתאונת עבודה ומה אמור לקבל העובד על כך.

לפני שנסביר את העניין, חשוב להבהיר שני דברים: ראשית, יש משמעות חברתית לרעיון של זכויות במרה של תאונות עבודה. המשמעות היא שמקום עבודה איננו יכול להעסיק עובד בלי להיות אחראי עליו, ואיננו יכול להעסיק עובד באופן שיגרום לו נזק פיזי או נפשי בלי שהוא ישלם על כך פיצוי. גישה זה שמה בתוך מסגרת ברורה מה מותר ומה אסור לבקש מעובד לעשות; שנית, הזכויות הן לאורך כל השדרה, כלומר, אין עובד שחלים עליו החוקים ועובד שלא. כל עובד נהנה מאותם חוקים ואותן זכויות. בחלק מהמקרים מדובר על מקרים שדומים לכולם, למשל במקרה של תאונות דרכים, ובחלק מהמקרים מדובר על תאונה בהתאם לסוג העבודה של העובד וליכולת ההשתכרות שלו מאותה עבודה בעתיד.

ההגדרה היבשה

על פי החוק היבש, ההגדרה היא פשוטה, כל תאונה או מחלה שנגמרת לעובד, תוך כדי הליכתו לעבוד, בזמן עבודתו, בגלל עבודתו, או בסיום עבודתו. כלומר גם דברים שקורים לו מחוץ לשעות בו הוא נמצא בעבודה פיזית אבל הוא נמצא שם בגלל עבודתו, מוגדרת כתאונה עבודה. זה נכון גם לתקופת השתלמות או פעילות חברתית של מקום העבודה.

כיצד רצוי לפעול בשעת הצורך?

במקרה של תאונת עבודה, יש לפנות אל הביטוח הלאומי תוך 12 חודש לכל היותר, על מנת לקבל את הזכויות שמגיעות לנו כמי שנפגע בתאונת עבודה. ברוב המקרים המוסד ישלם 75 אחוז משכרו של העובד בתקופה של עד 3 חודשים.

על מנת לקבל את כל האישורים על כך שעברתם תאונת עבודה, עליהם לגשת מיד לרופא על מנת שיאבחן אתכם. לשמור את התיעוד הרפואי ולוודא שהרופא שם אותו תחת “תאונה בעבודה”, ובמקרה הצורך יש לדווח למשטרה (נניח אם מדובר בתאונת דרכים או תאונה שקשורה לחומרים רעילים). לאחר מכן עליהם להחתים את המעסיק שלכם על טופס 250, טופס המאשר שעברתם תאונת עבודה.

מלבד התיעוד הרפואי, אנא וודאו שיש לכם את כל הקבלות, הפניות מרשמים ואבחונים שקיבלתם. זה יעזור לכם בהמשך בכל תביעה עתידית שתרצו להגיש. בחלק מהמקרים תקבלו את ההחזר מביטוח לאומי.

במידה וביטוח לאומי מכיר בכם כנפגעי תאונת עבודה, תהיו זכאים לקבל הטבות מהמוסד, כולל זיכויים שונים, בפרט קצבת נכות בהתאם להחלטת הוועדה שתבחן את מצבכם.

לסיום חשוב לומר, בישראל עוברים מדי שנה כ-6,000 עובדים תאונות עבודה. מדובר בכמות עצומה של עובדים שמחמיצים ימי עבודה, סובלים מבעיות תפקוד ולעיתים קרובות מאבדים את יכולתם להתפרנס בעצמם ממקצועם. עבור כל עובד שנפגע בתאונת עבודה מדובר בהליך לא פשוט, שלב התאונה, הטיפולים, התאוששות, החלמה ובוודאי גם לא השלב בו הוא צריך לעמוד מול וועדות ולתבוע את מה שמגיע לו, אך בלעדי זה, התהליך יכול להיות הרבה יותר קשה. לכן צריך להילחם בשביל לקבל את מה שמגיע לכם.

המידע המפורסם לעיל מהווה מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לקבלת יעוץ משפטי ו/או טיפול משפטי ו/או המלצה לנקיטת הליכים משפטיים. בכל מקרה ומקרה יש לפנות לקבל ייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא, עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מהכותב ו/או מהאתר ו/או מבעליו ו/או מעורכיו כל אחריות.

  • המידע באדיבות צוות האתר bilaw.co.il
    משרד עו”ד אייל בן-ישי, 03-6969431
Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.