בני נוער בגיל ההתבגרות – משברים וטיפול

אף אחד מאיתנו לא יחדש הרבה ממש אם יאמר כי גיל ההתבגרות הוא גיל מורכב למדי ולא קל, לא למתבגרים ולא להורים. ואכן, זוהי לא רק קלישאה – מבחינה הורמונלית וביולוגית הוכח כי תופעות רוב תאשר נפוצות אצל מתבגרים חולפות בשנים שלאחר תום תקפת ההתבגרות ויש התייצבות והתגבות של אופי האדם ואישיותו.

בתקופת זמן זו נותנים הילדים לשינויים רבים גופניים ונפשיים, מצבים הורמונליים משתנים ותקופות שינוי רבות בחייהם כגון מעברי בתי ספר, התמודדות עם עולמות חדשים, מפגשים עם אנשים, עם עולם העבודה וגם עם רעיון הגיוס. לצד רעיונות גדולים אלה קיימים גם החלקים היותר אישיים של ההתבגרות כגון יחסים שבינו לבינה, גילוי המיניות, קיום יחסי מין לראשונה ולמעשה בגיל הזה מתחילים להבין מעט מהו העולם באמת ומה אני רוצה להיות בו.

כל אילו גורמים לכך שעל הנפש שטרם התעצבה והתחזקה סופית, יופעלו לחצים רבים חברתיים ואישים גם יחד, ולעיתים גם משפחתיים. הלחץ להשתלב בחברה, להיות מקובל, להצליח ביחסים עם המין השני, לרצות את ההורים והמורים להצליח בלימודים וכו’ – גורמים לכך שמתבגרים עלולים לפתח קומלקסים שונים הקשורים לערך העצמי וחוויית הממשות שלהם.

תחושות אלה יכולות להביא את בני הנוער למצבים שונים, מסוכנים ואף קיצוניים כגון: הפרעות אכילה שונות, מחשבות אובדנות, דיכאון, חרדה ופחדים ועוד. לכן רבים מבני הנוער היום מטופלים על ידי פסיכולוג או גורם מסייע אחר שאחראי לתמוך בהם בשנים המורכבות הללו.

בעבר תחום הטיפול שנקרא פסיכולוגיה קלינית היה נפוץ פחות במחוזותינו בעיקר משום שלא היה נהוג לדבר בציבור על ללכת לטיפול מפני שרעיונות אלה לא נתפסו כשגורים או לגיטימיים לכל אחד. כיום הדבר השתנה מהותית וטיפול פסיכולוגי הוא חלק מחייהם של רבים, במצבים קשים יותר ופחות, ואף של מי שזקוק לליווי ותמיכה גם לתקופות מאוד ספציפויות ותחומות בחייו. במציאות חיינו כיום הורים רבים בוחרים לשלוח את ילדיהם לטיפולים פסיכולוגיים כאלו ואחרים, בידי איש מקצוע, במרבית המקרים מדובר בפסיכולוגית קלינית לילדים.

שיטת הטיפול היא מסורתית וקלאסית כאשר לרוב המפגשים הם על בסיס שבועי המטפל מקשיב למטופל ומודע לתחושתיו ורגשותיו, לעיתים בכוחו לייעץ או למנוע התפתחות של תחושות וקשיים למקרים קיצוניים. המטרה היא לתת פורקן רגשי וחשוב להתמודות של המתבגר עם העולם המתגלה לנגד עיניו. שיטה זו יעילה בעיקר לטווח הארוך ומיועדת לליוי ותמיכה יותר מאשר לפיתרון מקרים נקודתיים.

המידע באדיבות צוות האתר psychologymind.co.il,
אפרת לוי, פסיכולוגית קלינית
050-6531632

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.