פייסבוק – לא רק לצעירים / מאת עופר אלוביץ – "לומדים עכשיו"

"פייסבוק, אם היה לי שקל כל פעם ששמעתי את המילה הזו, הייתי כבר עשיר…" אמר לי אחד הלומדים. אז פייסבוק כבר כאן וככל הנראה יישאר איתנו לעוד הרבה זמן.

הפייסבוק (הרשת החברתית הנפוצה ביותר), ובכלל האינטרנט כבר מזמן הפכו להיות נחלתם לא רק של צעירים בלבד.

אמנם השימושים הנפוצים ביותר באינטרנט בקרב הגולשים המבוגרים נותרו עדיין הדואר אלקטרוני ואתרי החדשות, אך עדיין מספר המשתמשים בפייסבוק עולה בצורה חדה.

מסקר שפרסמה חברת PEW ב 2010, כרבע מגולשי האינטרנט בארה"ב, משתמשים גם ברשת חברתית – עלייה של כ- 100% מהשנה הקודמת לה.

ובכל זאת, שואלים אותי המון  " בשביל מה אני צריך את זה ? למה זה יועיל ? " ולכן אמנה מספר שימושים בפייסבוק:

1. קשר עם המשפחה והחברים – הפייסבוק בעצם מהווה מעין תחליף לדואר האלקטרוני. כאשר ניתן לשלוח ולקבל הודעות ממשפחה וחברים. היתרון בפייסבוק על פני הדואר האלקטרוני הוא שבפייסבוק ניתן לראות גם את התמונות של החבר או של בן המשפחה איתו מתכתבים ובנוסף ניתן גם להתכתב איתו אונליין בצאט. מעבר לכך, ניתן לחפש מכרים מהעבר ולחדש עימם קשרים. לשם כך לא צריך לדעת את כתובת הדואר של הנמען אלא לחפש אותו לפי שמו.

2. התעדכנות באירועים של חברים ומשפחה – מעבר להודעות אותן ניתן לשלוח ולקבל, אנו רואים תמונות חדשות שבני המשפחה והחברים מעלים לפייסבוק. אתם מכירים מישהו שלא ירצה לראות תמונות של ילדיו ו/או נכדיו מהטיול האחרון שלהם בצפון הארץ ?

3. פיקוח – בעזרת הפייסבוק ניתן לפקח על הילדים או הנכדים. כיום נוכחות הצעירים בפייסבוק היא כמעט מוחלטת מגיל צעיר. מאוד חשוב להתעדכן בפעילות הילד המתבגר ברשתות חברתיות. ניתן ללמוד מי הם חבריו של הילד ומה התכנים אותם הוא מפרסם בפייסבוק.

4. שימוש מעט פחות מוכר של הפייסבוק בקרב מבוגרים הינו כאמצעי להבעת דעה בתוכניות רדיו וטלוויזיה. ניקח כדוגמה את תוכנית הרדיו של גבי גזית. אם בעבר כשרצינו להביע את דעתנו על תכנים בתוכנית רדיו זו, היינו צריכים להתקשר למערכת הרדיו. היום, כדי להביע דעה אנחנו מחויבים להצטרף לדף התוכנית בפייסבוק (דפי פייסבוק – דפים מרוכזים סביב נושאים מסוימים), ושם להביע את דעתנו.

ישנם שימושים מעניינים רבים לפייסבוק, אך עם זאת חשוב לציין שיש גם אנשים המשתמשים בפייסבוק בצורה שלילית כגון שליחת הודעות זבל (ספאם) או גניבת זהויות, אך למה לנו להימנע משימוש בכלי נפלא זה. צריך פשוט צריך לדעת להיזהר.

כמו בכל מקום באינטרנט, חשוב לזכור לא להשאיר פרטים אישיים, לא לחשוף מספרי טלפון ובטח לא לתת מספר כרטיס אשראי. עם נקיטת אמצעי זהירות פשוטים, מה שנותר לנו הוא רק ליהנות…

הכותב הינו הבעלים של "לומדים עכשיו" המתמחה בשיעורים פרטיים וקבוצתיים במחשבים אינטרנט ופייסבוק למבוגרים ובני הגיל השלישי מהצעד הראשון.

בפייסבוק "לומדים עכשיו". מייל: oferel@hotmail.com

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן