"זית אצל זית" – תערוכה חדשה לאמנית סיגלית לנדאו בבית ראובן

"זית אצל זית" – תערוכה חדשה לאמנית סיגלית לנדאו בבית ראובן

סיגלית לנדאו היא אמנית ששמה הולך לפניה בארץ ומחוצה לה. יצירתה לאורך השנים עוסקת בדימויים מקומיים שהיא מביאה לקידמת הבמה בדרכים בלתי שיגרתיות מתוך מחשבה מעמיקה ומלאת השראה ודימיון.

 

בית ראובן הציג  בעבר עבודות של סיגלית בתערוכה "אבטיחים" 2009 ובתערוכות אחרות, אולם התצוגה הנוכחית אינה דומה לקודמותיה. הפעם בחרה סיגלית את העבודות ואת מיקומן בתצוגה. סיגלית היא איפוא גם האוצרת. בין אם מדובר ביצירות חדשות שנוצרו במיוחד לתצוגה זו, או בגלגולים והתאמה של יצירות קיימות, מדובר בעבודות שבמרכזן מוטיבים מוכרים ביצירתה כמו עצי זית, אבטיחים או נעליים. נדמה, כי השכנות לציורי ראובן מעבה הקשרים במרחב ועל ציר הזמן ומעוררת דיאלוג בין-דורי בנושאים של תרבות, זהות וגלגולי הפרשנויות שלהם.

 

המפגש מחד, והמרחק מאידך בין הרומנטיקה והסימבוליקה הכמעט מיסטית בנופי כרמי הזית של ראובן לבין ניראותם של אותם עצי זית בסדרת עבודות הוידאו של לנדאו "מסיק", המתמקדת בדמויות של פלשתינאים מחוללי המסיק, משקפים באופן חזותי את השינויים שעברו על הארץ ועל התודעה הישראלית. בדומה לכך, גם מוטיב האבטיח מבטא את המורכבות  של הכאן והעכשיו. בשרו האדום של הפרי כאנלוגיה לבשר החי, החשוף והפצוע, ולשינוי שהוא עובר בהשפעת המלח, מבטא  את השינוי התמידי המתחולל בחומר.  אל קבוצת הדמויות הגלילית בציור "הרוקדים ממירון" 1926, הצמידה לנדאו את מיצב הנעליים שיכול להתפרש גם כמטפורה למצבי פליטות ונדודים לאורך ההיסטוריה. בניגוד לחסידים הרוקדים בדבקות ומכוונים השמימה בציור של ראובן, מעגל הנעליים ב'מענה' של סיגלית לנדאו נשאר מרומז וצמוד לאדמה…

 

במבט מרוחק מעט נדמה כי הדיאלוג בתערוכה מעיד על מבטים שונים, של שני יוצרים שעולם ההתייחסות שלהם משותף, אך מפרספקטיבה של נקודות זמן מרוחקות. לנדאו כמו מקלפת את המעטפת הציונית הרומנטית ממוקדי המשיכה המשותפים לה ולראובן, וכשהיא מתבוננת בהם ממרחק הזמן, היא עושה כך במבט חקרני, מתוך ריאליזם מפוכח ולמוד ניסיון, ומעלה על הפרק נקודות חיכוך והיבטים בלתי פתורים. מבלי להיות אמנית פוליטית במובהק יצירותיה של סיגלית נוגעות גם בפוליטי המובלע במבטה על החיים ועל תולדות האמנות.

 

שני יוצרים מקומיים ביצירה המתייחסת לאתוס הארץ ישראלי. בהאדרה או בספקנות הם חוברים ממרחק הזמן לכדי תצוגה מרגשת ורלוונטית.

 

 

"זית אצל זית"

פתיחה: יום חמישי , 7.10.2021 בשעה 20:00

רח' ביאליק 14, תל אביב

 

תצוגה מיוחדת למשך שבועיים: 8.10.21  – 21.10.21

נעילה:21.10.2021

 

אתר המוזיאון:

http://www.rubinmuseum.org.il

 

שעות הביקור בתערוכה:

ימים א-ה 10:00-22:00

שישי:10:00-15.00 שבת 11:00-22:00

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן