‘פלורנטין שלי’ / מאת עידן קרניאל

פלורנטין היא שכונה נדירה בנוף אורבני בארץ ובכלל, שכונה המהווה דוגמא לשינוי גלובלי שעוברות או עברו סביבות דומות בעבר. השינויים והמצב הזמני הבלתי אפשרי המשלב עולם אורבני הסטורי, חנוק, מלוכלך וזעיר תעשייתי עם קידמה, פיתוח, בוהמה, אמנות ותיירות באותו מתחם קטן מהווים תפאורה מדהימה לצפייה. מעבר לפן האוניברסלי-אורבני קיים בעיניי פן חזק של מקומיות בשכונה, סוג של עומס חום ים תיכוני שמאד מאפיין את העיר הישראלית העכשווית המחפשת זהות מנוסחת מחדש.

הצצה קלה בסיפורה ההיסטורי של השכונה עוזר להבין מעט מהמרקם האנושי הדחוס והטעון שהיא מכילה. היא הוקמה בסוף שנות העשרים כשכונה בורגנית על ידי עולים מיוון, עברה מספר גלי הגירה פנימיים עד שבשנות השמונים והתשעים החלה לאכלס בעלי מלאכה ומסחר, וכיום נמצאת כבר מספר שנים תחת כיבוש של מרכז העיר ההולך ומתרחב דרומה, ושל דרום מזרח העיר הצבעוני הזולג לכל עבר. מבט קל מעלה לעבר המנופים והבניינים החדשים בשכונה מספיק כדי להבין כיצד תיראה פלורנטין בעוד זמן לא רב. מבט קל בגובה העיניים מאפשר להבין את אופייה עד כה. גם להריח.

הסרטון שלי הינו יצירה מנקודת מבט אישית על השכונה בה אנו גרים. הוא בנוי סביב קטע מוזיקלי שאהבתי ומאד התחבר לי עם האווירה שאני רוצה להעביר לצופה. לא ניסיתי לעשות סרט זהות כולל לשכונה, אלא לספק זוית מסויימת ומאד קלואוזאפית על איך זה לחיות בה. הסרטון הוא מאד סטטי וחלקו ממש כמעט בנוי מתמונות נושמות ולא מתנועה קולנועית. בנוסף רק אציין שיצירה זו אמורה ליהיות חלק מסדרת עבודות סביבתיות מקומיות ולכן אורכה הצנוע.

מקווה שתהנו…

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.