בלעדי: הוקם "המטה להצלת דרום תל-אביב"

לפני כשבוע נפגשו לישיבה משותפת פעילים מרכזיים ממספר שכונות בדרום ת"א.

מטרת הישיבה היתה איחוד הכוחות והקמת מטה פעולה משותף של תושבי שכונות דרום תל-אביב במטרה לזעוק את זעקת תושבי השכונות כנגד האפליה וההזנחה רבת השנים של אזור דרום תל-אביב ע"י עיריית ת"א והעומד בראשה מר רון חולדאי ואשר הובילה למצב הקשה אליו נקלעו שכונות דרום העיר המוצפות כיום באלפי שוהים בלתי חוקיים.

 להלן נייר עמדה אותו גיבשו חברי המטה:

מבלי לגרוע ולו במאומה מאחריות ממשלות ישראל לדורותיהן למחדל השוהים הבלתי חוקיים והמסתננים, המטה רואה בראש עיריית ת"א ובעירייה כאחראים ישירים למצב הקשה בשכונות דרום העיר והם אלו שחייבים לספק את הפתרונות ואל להם לגלגל אחריותם המוניצפלית לממשלת ישראל.

המטה החדש הורכב מתושבי כלל שכונות הדרום בדגש על ייצוג שווה לכל שכונה וההחלטות המתקבלות ושתתקבלה בו תהינה אך ורק לאחר הצבעה דמוקרטית מבין החברים בו. המטה לא נועד לבטל את וועדי הפעילים השכונתיים, המטה רואה בוועדים אלו גורם חיוני לעבודה שוטפת מול העירייה ושלוחותיה בכל הקשור בראש ובראשונה לצרכים היומיומיים של  התושבים, בדגש על רווחה ואיכות החיים בשכונות.

רקע

במרוצת עשרות השנים האחרונות קמו ונפלו בישראל אין ספור ממשלות, התחלפו ראשי ממשלה, שרי פנים, שרי משטרה ומפכ"לים. במהלך כל אותה תקופה ארוכה רק אדם אחד בודד נשאר כל העת על כסאו ובתפקידו רם המעלה ורב העוצמה. זהו מר רון חולדאי ראש עיריית תל-אביב. היום מר חולדאי מנסה לברוח מאחריותו למצב הקשה הפוקד את שכונות דרום העיר אשר הפכו בעל כורחם למדינה זרה בתוך המטרופולין הענק של מרכז ישראל.

מר רון חולדאי ועיריית תל-אביב הזניחו וממשיכים להזניח באופן בוטה את שכונות דרום העיר ותושביה.

התדרדרות השכונות החלה בעיקר בשנות התשעים המאוחרות שעה שהיו אלה עשרות מכוני הליווי, חנויות הסקס, הנרקומנים, הזונות וסוחרי הסמים שמצאו את משכנם בסביבות התחנה המרכזית בתל-אביב. תהליך רב שנים זה עודד הגירה שלילית של בעלי הדירות הוותיקים ושל יתר התושבים הישראליים מהשכונות ומשך פנימה שכבות אוכלוסיה חלשות, פשיעה על גווניה השונים והמון רב של שוהים בלתי חוקיים. עיריית תל-אביב אשר לא השכילה להבין את הבעיה ואת הפוטנציאל הנפיץ של המצב איבדה שליטה על הנעשה בשכונות הדרום ואלה הפכו מפח-הזבל של תל-אביב למכולת-הזבל של המדינה כולה וכיום הן נושאות בעיקר הנטל בהתמודדות היומיומית עם בעיית המסתננים בישראל.

המטה להצלת דרום תל-אביב דורש לקבל תשובה ברורה וחד משמעית מעיריית תל-אביב וממשלת ישראל לשאלה מה יהיה המצב בדרום העיר בעוד חצי שנה, בעוד שנה ואילך ! זוהי דרישה לגיטימית של כל אזרח שומר חוק במדינה, אשר משלם לעיריית תל-אביב מדי חודש מיסים שוטפים ומצפה שהעירייה תפעל לטובתו כפי שהיא אמורה לעשות ועושה ביתר חלקי העיר.

המטה להצלת דרום תל-אביב רואה במר רון חולדאי ובעיריית תל-אביב כאחראים עיקריים למצב וקורא לראש עיריית תל-אביב מר רון חולדאי לקחת אחריות על הנעשה בשכונות הדרום ולהקים מיידית מטה חירום אשר יאגד תחתיו אנשי מקצוע, בכירי עירייה ואנשי מפתח מקרב תושבי השכונות. על המטה להכין ולהוציא לפועל, תוך מעקב צמוד מספר תוכניות אופרטיביות למיגור תופעת כיבוש שכונות הדרום ע"י המסתננים ולחיזוק השכונות לשנים הבאות. כיום, המצב בשכונות דרום תל-אביב הוא עגום, בין היתר, למרות נסיונותיה, אין בכוחה וביכולתייה של מנהלת רובע-דרום להתמודד עם הבעיות הקשות של השכונות. דרום תל-אביב גוססת וזקוקה לניתוח עם טובי הרופאים וצפויה לתהליך החלמה ארוך. התסיסה בקרב התושבים גואה ובצדק, תחושת הבטחון של תושבי השכונות התערערה, התנאים התברואתיים בסביבת התחנה המרכזית הינם מתחת לכל ביקורת וברור לכולם כי אנו עומדים בפני אסון בקנה מידה ארצי.

עיריית תל-אביב חייבת להציב בראש סדר העדיפויות את המטרה החשובה ביותר כיום והיא להציל את שכונות דרום תל-אביב מהמשך התדרדרותן וכיבושן ע"י השוהים הבלתי חוקיים, לפני שיהיה מאוחר מדי.

יעדים ומטרות "המטה להצלת דרום תל-אביב"

  • שיתוף פעולה של כלל השכונות תחת מטה מאוחד, אשר יתאם את הפעילויות של פעילי השכונות, ירכז את המסרים ויארגן את ההפגנות המשותפות.
  • דרישה מעיריית תל-אביב לבצע מספר פעולות מיידיות שכוללות בין היתר הקפדה על חוקי העזר העירוניים לגינות הציבוריות אשר מלכתחילה אינן מיועדות ללינה, סגירת עסקים בלתי חוקיים, איטום מבנים נטושים ופעולות נוספות שיפורטו במכתב הפניה לעירייה.
  • דרישה מראש העירייה מר רון חולדאי להורות מיידית על הקמת "מטה חירום" שיורכב מתושבי מרכזיים מכל שכונה, מבכירי העירייה ומאנשי מקצוע אשר יבחרו בשיתוף התושבים. מטרת מטה החירום תהיה גיבוש תוכנית פעולה רחבת היקף ל- צמצום מאסיבי של השוהים הבלתי חוקיים בשכונות, עידוד הגירה חיובית של ישראלים חזרה לשכונות, שיפור המצב התבראותי ופיתוח מאסיבי של תשתיות ובינוי בשכונות.
  • דרישה מממשלת ישראל להכיר באזור דרום תל-אביב כאזור בעדיפות לאומית. לא ייתכן שכמות השוהים הבלתי חוקיים בשכונות תגבר על כמות תושבי ישראל החוקיים. בהמשך להכרזה זו על הממשלה לפעול בהתאם ע"י הקצת משאבים נדרשים.

 פעולות "המטה להצלת דרום תל-אביב"

  • המטה להצלת דרום תל-אביב יוציא בקרוב מכתב דרישה מפורט לעיריית תל-אביב ולעומד בראשה לקבל את דרישותינו להקמת מטה החירום ולגיבוש תוכנית פעולה אסטרטגית מיוחדת לאזור דרום העיר. במידה ועיריית תל-אביב ומר רון חולדאי לא יפעלו בהתאם לדרישותינו המטה ימשיך בפעולותיו המתוכננות שיכללו בין היתר הפגנות מחאה וצעדים מגוונים נוספים.
  • כמו כן, המטה ידאג להעלאת המודעות הציבורית למצב הקשה בדרום תל-אביב באמצעות פרסום יומיומי בכלי התקשורת השונים.
  • המטה יקיים ישיבות שבועיות לצורך גיבוש דרכי הפעולה העתידיים ועל מנת לחלק מטלות הפעילות  בין חברי המטה.
  • המשך הפעילות בקרב תושבי השכונות להירתמות למאבק הכולל, לגיוס כספים, ולחיזוק כוחם של השכונות להשגת היעדים.

קישור לדף הפייסבוק של המטהhttp://www.facebook.com/South.TA

קישור לקבוצת הפייסבוק של המטהhttp://www.facebook.com/groups/311614775599734/

הפעולה הראשונה אותה מוציא לאור "המטה להצלת דרום תל-אביב" היתה ב- 25/6 בארגון שיירת רכבים מדרום העיר לכיוון כיכר רבין שם נערכה הפגנה קצרה.

כפי שדיווחנו על כך באתר :   https://www.south-tlv.co.il/article2364

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן