רשות האוכלוסין מודיעה: בקרוב נעצור מסתננים לאורך זמן. וועד שכונת שפירא דורש שינוי מדיניות

ברשות האוכלוסין מבטיחים לנו היום כי בקרוב יתחילו לעצור מסתננים לזמן ממושך. אמנם על משרד הביטחון להשלים טיפול בירוקרטי בנושא, אך ההחלטה כבר נתקבלה. בינתיים בשכונת שפירא נערכים לקדם את פעילויות המאבק ולדרוש שינוי מדיניות חד משמעי בנושא בעיית הזרים בשכונה.

האם השינוי המיוחל במדיניות המדינה נגד מסתננים יחל כבר בימים הקרובים ? ברשות האוכלוסין וההגירה טוענים כי מעתה מי שיחצה את הגבול הדרומי ייעצר לתקופה של עד שלוש שנים ולא ישוחרר למרכזי הערים כפי שהיה נהוג עד היום. הרשות תחל לאכוף התיקון לחוק המסתננים שעבר בכנסת בינואר האחרון וזאת בהתאם להנחיתו בנושא של שר הפנים אלי ישי.

מהדיווחים של  רשות האוכלוסין ששייכת למשרד הפנים, עולה כי מדי לילה מבריחים את הגבול עשרות ולעתים אף למעלה ממאות מסתננים. רק בחודש האחרון מסתבר כי נכנסו לישראל יותר מ-2,000 מסתננים. נכון להיום, מתקן הכליאה המיועד לכליאתם עדיין אינו מוכן, אולם ברשות הסבירו כי לעת עתה יעשו שימוש במקומות פנויים במתקן סהרונים ובמקומות נוספים שיקצה השב"ס. בשלב זה האכיפה תלויה בהחלת צווים חדשים מטעם משרד הביטחון, אשר יאפשרו מעצר ממושך וזאת בהתאם לחוק החדש, שיבוא במקום צווים ישנים המאפשרים כליאה עד עשרה ימים בלבד.

נתוני רשות ההגירה מראים כי בישראל חיים כ-60 אלף מסתננים. עד כה מי נתפסו על ידי כוחות צה"ל לאחר חציית הגבול היו מועברים למתקן הכליאה סהרונים הסמוך לקציעות. מרביתם הגדול, אזרחי אריתריאה וסודן, היו משתחררים לאחר מספר ימים בתום תשאול קצר וללא כל בדיקת זכאותם למעמד של פליט. בשלב מאוחר יותר רובם היו מקבלים אשרות שהייה וזכו ל"הגנה קבוצתית זמנית", כאשר מיד לאחר כך היו מקבלים מהמדינה שוברי נסיעה ועלו לאוטובוסים שהסיעו אותם למרכזי הערים, בעיקר לדרום תל אביב, ערד ואילת.

וועד פעילי שכונת שפירא דורש שינוי מדיניות 

החיכוך היומיומי והמתח הרב בין המסתננים לתושבי הערים, נותן אותותיו מדי יום. בשכונת שפירא, שבה ריכוז גבוה של מסתננים, מרגישים התושבים שגורמי השלטון במדינה לא נרתמו לצידם במאבק ולטענתם עד כה לא הוצג בפניהם קצה קצהו של פתרון רציני וחד משמעי למציאות החדשה שעמה הם נאלצים להתמודד מדי יום.

ביום חמשי אחרון התכנס שוב וועד פעילי שכונת שפירא במתנ"ס השכונתי וזאת בניסיון לגבש דרכי פעולה ולקדם רעיונות חדשים לפתרון המצב הקשה בשכונה. "נמאס לנו שבדיון הציבורי מציגים תמונות סטריאוטיפיות, כמו של תושבת הדרום בת 50 שבדיוק יצאה לא מסורקת לרחוב, שצורחת 'איזה פחד פה, סודנים החוצה'. הגיע הזמן שידונו בבעיה באמת, שיציגו לנו פתרונות רציניים", אמרה אחת מנציגות הוועד.

כצעד ראשון הוחלט כי פעילי השכונה ינסו לרתום למאבקם צוות רחב של מומחים ואנשי מקצוע, אשר יגבשו עמם פתרונות למצב בשכונה. את ההמלצות מישיבות צוות הפעולה מתכוון הוועד לפרסם בדף מסרים, אשר יהווה בסיס לדרישות שיציגו אנשי השכונה לחברי הכנסת. תושבי השכונה מקווים שאמצעות צעדים אלו יצליחו להבהיר כי מדובר במצב חירום לאומי.

במסגרת ישיבת הוועד לא חסכו התושבים ביקורת מראש העיר רון חולדאי, ומפעילות עיריית ת"א במתרחש בדרום העיר. דרישתם של וועד השכונה להיפגש עם ראש עיריית ת"א נענתה עד כה בשלילה ואין ספק שתגובת ראש העיר לא תורמת לתחושות הקשות בקרב התושבים שחשים כי מר חולדאי מבחינתו עסוק ולא מתפנה לדון עמם במצב.  כך אמר בישיבה אחד מחברי הוועד: "במה העירייה עוזרת לנו? אנחנו צריכים להסביר להם היכן שמים תאורה? שיבוא לכאן ראש העירייה ויישב איתנו, שיבין את הסיפור באמת".

חברי וועד אחרים ציינו כי לזכותה של העירייה יאמר שאכן שלחו נציגים כמה פעמים לסייר בשכונה ולראות מה חסר ומה הבעיות אך בסופו של דבר התחושה היא שראש העיר הוא ראש העיר של צפון העיר בלבד. נציג נוסף טען כי אין ספק שכאשר המדינה מדברת על שכונת שפירא וראש העיר לא מגיע לביקור, זו בעיה. בעקבות הצעתם של מספר חברים להחרים את אנשי העירייה ולהפסיק לשתף עימם פעולה הוחלט לבסוף כי עד שחולדאי יגיע לדבר עם חברי הוועד אנשיו לא ישתפו פעולה עם סיורים נוספים של אנשי העירייה אולם במקביל יציג הוועד לאנשי העירייה רשימת דרישות נוספות שיש לבצע.

בניגוד לישיבות קודמות של וועד השכונה, הפעם במהלך הדיון התגלעו ויכוחים לגבי אופי ההפגנות בשכונה. חלק מן הנוכחים תמכו בצעדי מחאה חריפים יותר על מנת שהעירייה והממשלה יבינו באמת עד כמה חמור המצב, לעומתם חלק אחר אמר שאסור להיגרר לפרובוקציות ויש להיזהר ככל שניתן ממעבר על החוק.

הנוכחים אף מחו על דרך הצגת תושבי דרום ת"א בתקשורת. לדבריהם אזרחים רבים במדינה מתייחסים אליהם כגזענים ולא משנה על סמך איזו אמירה או בעקבות איזה מעשה שהם יעשו. יש לציין כי תמימות דעים שררה בישיבה בקרב כל הנוכחים בנושא הפוליטי, כולם הסכימו כי לא מדובר בעיה פוליטית ואסור אסור שירתמו את המאבק לא לימין ולא לשמאל.

הנהלת האתר מקווה להעלות בקרוב באתר את סיכום ישיבת הוועד כפי שהוצא לתקשורת. 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן