מערכת הבריאות קורסת בגלל הנטל הכספי בעקבות הטיפול הבריאותי במסתננים

אלפי המסתננים המציפים את תל אביב מכבידים לא מעט על מערכות הבריאות בעיר, ובית החולים שנושא ברוב הנטל הוא בית החולים איכילוב. מסתבר שהעלויות השנתיות לטיפול במסתננים מגיעות לעשרות מיליוני שקלים בשנה ומנכ"ל איכילוב דורש סיוע ממשלתי על מנת להמשיך ולהעניק סיוע לנזקקים. בינתיים משרד האוצר טוען כי לא התרשם שקיימות על בתי החולים הוצאות חריגות בגלל הטיפול בזרים. הנהלת בית החולים מתכוונת לעתור לבג"ץ במידה והממשלה לא תסייע במימון עלויות הטיפול בזרים.

איכילוב, הממוקם בלב תל אביב, הינו בית החולים שמטפל במספר הזרים הגבוה ביותר מכלל בתי החולים בישראל. מסתבר כי בית החולים סופג אלפי ביקורים במיון ומאות אשפוזים – חלקם ממושכים, מורכבים ויקרים במיוחד. מכיוון שהזרים הפוקדים את בית החולים ללא ביטוח רפואי ואינם נכללים תחת חוק ביטוח בריאות ממלכתי, עלויות הטיפול בהם נכפות על בתי החולים עצמם ונחשבות "חובות אבודים".

מנכ"ל המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב), פרופ' גבי ברבש, פנה בשבוע שעבר במכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה והתריע כי הוא בית החולים עשוי לעתור לבג"ץ אם הממשלה לא תסייע כספית לבעיית המימון הנובעת מהטיפול בפליטים ומבקשי המקלט הפוקדים את בית החולים.

אל אף שאין למטופלים הזרים כיסוי ביטוחי כל שהוא בית החולים אינו מונע מהם טיפול והם מקבלים את כל הטיפול הנדרש כאילו היו אזרחי מדינת ישראל. בשנה האחרונה ילדו בבית החולים למעלה מ-400 נשים מקרב קהילת המסתננים, דבר שבשגרה בלידה של אזרחית ישראלית היה מזכה את בית החולים באלפי שקלים מהמדינה אולם על לידות אלו לא קיבלו בבית החולים אפילו שקל אחד.

הנהלת בית החולים דיווחה כי בשנים 2009 ו-2010 הפסיד בית החולים כ-8 מיליון ש"ח בשנה ואילו במהלך 2011 הסכום יותר מהושלש וכבר עומד על 27 מיליון ש"ח, כאשר ב-2012 מגמת ההפסד רק מאמירה.

אגב, ראוי לציין כי בית החולים איכילוב אינו לבד במערכה וכי בתי חולים אחרים בארץ כגון סורוקה בב"ש ויוספטל באילת סובלים אף הם מאותה תופעה (שניהם אגב שייכים לשירותי בריאות כללית וכבר הגישו לפני מספר חודשים תביעה על סף כ-9 מיליון ש"ח כנגד משרד הבריאות ומשרד האוצר בדרישה להחזר כספי בעקבות הטיפול בזרים).

עולה כי נכון להיום גם בין משרדי הבריאות והאוצר אין תמימות דעים לגבי אופן ההתמודדות הנכון עם הבעיה. יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות, דיבר על כך לפני מספר ימים וטען כי מערכת הבריאות נושאת בעלויות של קרוב ל-50 מיליון ש"ח בשנה לצורך מימון עלויות הטיפול הבריאותי במסתננים מסודן ואריתריאה. ליצמן אף טען שמן הסתם הנטל נופל על שכבות העם החלשות ויש להפסיקו מיד ע"י הקצאת משאבים מיוחדים מטעם משרד האוצר, שכן אחרת יכנסו בתי החולים לגרעון תקציבי חסר תקדים.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן