"האם מדינת ישראל ויתרה על ריבונותה בלב המדינה?"

חוק שנחקק לפני שנה וחצי, לפיו 20% מכספי עובד מסתנן יועברו ישירות לקרן, והוא יקבל את הכסף רק כשיצא מן הארץ, אינו מיושם – יו"ר ועדת הפנים, דודי אמסלם דורש משר הפנים להקים צוות בין-משרדי שימצא פתרון מידי וגם פתרון כולל לבעיית המסתננים בדרום תל אביב

"האם מדינת ישראל ויתרה על ריבונותה בלב המדינה?", תהתה שפי פז, מנכ"ל עמותת עוטף תחנה מרכזית בדיון ועדת הפנים, בראשות ח"כ דודי אמסלם, על מדיניות לטיפול במסתננים בדרום תל אביב, "תסתכלו על תושבי דרום תל אביב שהגיעו לדיון. אלה האנשים הנטושים. באוגוסט 2013 גדעון סער הודיע שישראל חתמה עם שתי מדינות ומתחילה תוכנית לגירוש הזרים. אבל בגלל עתירות של ארגונים, שנדחו, אבל הם הגישו צווי ביניים, כלום לא עובד כבר שלוש וחצי שנים. 4 שרי פנים התחלפו. הייאוש שמשתלט על דרום תל אביב יכול להוביל להרמת ידיים, שאנשים לא יצביעו בבחירות, או שיביא לשבירת כלים".

דניאל פרי: "אבא שלי נכה צה"ל שלחם פה. המציאות הרסה אותו ואותנו. יום אחד ראיתי את אבא עם סכין, אחרי שתקפו את השכן שלו. אבא שלי אומר לי לעזוב הכל, שדרום תל אביב אבודה. יש שם אלפי אזרחים שקופים. מי שלא חי שם לא מבין את חומרת האסון. בתי כנסת נזנחים ובמקומם נפתחות כנסיות. אווירת השבת נמחקה. במקום זה יש חתונות של אריתראים וטקסי הטבלה של אפריקאים".

ח"כ יעל כהן פארן: "צריך לתת מענה לשני הצדדים. בעידוד הממשלה, כל מי שמגיע, מגיע לדרום תל אביב. אי אפשר להחזיר אותם אבל צריך לקחת אחריות. זה ייפתר רק כשיתייחסו לעומק ויתנו מענה גם למסתננים ולא כולם יהיו בדרום תל אביב".

ח"כ עודד פורר: "זו הגירה כלכלית נטו. צריך להפסיק להטמין את הראש בחול. כל מי שביקר שם ראה את כל בתי העסק, ללא שמץ או התחלה של רישיון עסק. גורמי האכיפה חייבים להתחיל לפעול שם. משרד הבריאות, עיריית תל אביב – שילכו לטפס על גגות הבניינים. בונים שם דירות על הגג עם שירותים. זה לא קורה במקום שכוח אל אלא בתל אביב, מרכז המדינה".

תמונת היום. הכיסא הריק של השר דרעי בישיבת ועדת הפנים. (פייסבוק - שפי פז)

ח"כ דב חנין: "אני מכיר את האנשים. המצוקה מאד אמתית והמשבר קשה. כולם סובלים שם. התושבים והאפריקאים. זה לא יכול להימשך. לממשלה אין מדיניות והיא מקדמת צעדים שאין להם קשר עם מה שקורה. מתקן השהיה מלא, אבל שוכנים שם רק 8% ממבקשי המקלט, ומבקשי המקלט הם רק 20% מהזרים השוהים בישראל ללא אישור. לממשלה אין פתרון".

יונתן יעקובוביץ, המרכז למדיניות הגירה ישראלית: "הצעדים שאפשר לנקוט: 1. הפעלת הקרן על פי החוק לפיו 20% מכספי המסתננים יופקדו על ידי המעסיק בקרן, והמסתנן יוכל לקבל את הכסף רק כשיצא מהארץ. החוק קיים כבר שנה וחצי ולא מיושם. זה תמריץ לעזוב. 2. לקדם איסור העסקה של מי שעמד בקריטריונים של השמה במשמורת. 3000 בקשות מקלט נדחו".

אמנון בן עמי, מנהל רשות האוכלוסין וההגירה: "לאריתריאה לא מחזירים כמדיניות עולמית, ולסודן לא מחזירים בשל העדר קשרים דיפלומטיים. הוגשו תיקוני חקיקה שונים. בגץ ביטל חלק ודחה חלק. הקמנו את מתקן חולות בו שוהים עכשיו 3300 איש. הוא מלא. שר הפנים ביקש להגדילו. ניתן סיוע ביציאה למדינה שלישית. דחפנו שיקבלו מענק. הם מקבלים 3500 דולר ובנוסף כרטיס טיסה. 15,000 עזבו מרצונם".

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם סיכם את הדיון: "לא יוצאת לי מהראש אישה אחת שפגשתי בסיור בדרום תל אביב. היא לקחה אותי לבניין שלה. היא עלתה לארץ ב-52' והיום היא מרגישה שהיא בארץ זרה. הילדים לא באים לבקר אותה בגלל הלכלוך והזוהמה בחדר המדרגות. כל מערכת הביוב של הבניין קרסה בגלל העומס. המצב בלתי נסבל. שכל אחד, מראש הממשלה וצפונה, יחשוב שזו אמא שלו. הוועדה דורשת משר הפנים להקים צוות שיעשה עבודת מטה מרוכזת. הצוות ימנה נציגי משרד לביטחון פנים, המש]טים, רוה"מ, רווחה, עיריית תל אביב, חינוך, אוצר, בריאות ונציגי התושבים. הצוות יגבש פתרונות בשתי רמות: מה עושים במיידי, ומהו הפתרון הכולל. זו עבודה בין הקשות שאני מכיר, אבל חייבים להתחיל בה מיד. הוועדה תקיים דיון מעקב בסוף המושה לקבל דיווח ביניים".

תמונת הנושא באדיבות דף הפייסבוק של "סטודנטים למען דרום תל-אביב".

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן