האמת יוצאת לאור: נתוני פשיעת המסתננים נחשפים

האמת יוצאת לאור: נתוני פשיעת המסתננים נחשפים

'המרכז למדיניות הגירה' חושף בדוח חדש כי שיעור פשיעת המסתננים גבוה בהרבה מהממוצע בישראל, עוד טוענים בארגון כי רשויות המדינה ניסו להסתיר את הנתונים ככל שיכלו.

במשך שנים טענו פעילי שכונות דרום ת"א והמצדדים בגירוש שמעורבות המסתננים במעשי עבריינות ופשיעה גבוהה לאין שיעור ביחס לאוכלוסיה הישראלית.

לא אחת הנושא עלה לדיון אך עמדת הרשויות הייתה שאין כך, ואף במחקר של הכנסת משנת 2010 נטען כי שיעור הפשיעה במגזר זה כביכול נמוך מהממוצע באוכלוסייה הכללית.

אולם, נתונים שהתקבלו ממשטרת ישראל ונחשפים לראשונה בדוח של 'המרכז למדיניות הגירה' – מציגים תמונה שונה ומדאיגה ומאששים את טענות תושבי השכונות לאורך השנים.

בעקבות בקשת חופש מידע שהגיש למשטרת ישראל 'המרכז למדיניות הגירה ישראלית', נמצא כי כמעט בכל סוג עבירה – שיעור הפשיעה של המסתננים גבוה פי כמה וכמה מהממוצע של אוכלוסיית תושבי ישראל.

יתרה מכך, שיעור פשיעת המסתננים אף גבוה בהרבה מהממוצע בקרב אוכלוסיות זרים אחרות בארץ.

לשם השוואה מסתבר כי מהצלבה שערך המרכז בין נתוני הפשיעה שהתקבלו מהמשטרה לבין נתוני הלמ"ס על אזרחי ישראל, ונתוני רשות ההגירה על מספרי המסתננים הבלתי חוקיים בישראל, נראה כי בשנת 2017 שיעור הפשיעה של מסתננים בסעיף "מעשה מגונה בכוח"עמד על 1.02 לאלף נפש, לעומת 0.25 אצל זרים אחרים ו־0.29 בקרב אזרחי ישראל (פי 4.1 ופי 3.5). ובסעיף "אינוס בכוח באיומים" היה שיעור הפשיעה של מסתננים 0.44 לאלף נפש, לעומת 0.07 בלבד אצל זרים אחרים ו־0.11 אצל אזרחי ישראל, כלומר פי 6.3 ופי 4, בהתאמה.

עוד נמצא כי בסעיף "מעשה מגונה בפומבי" שיעור הפשיעה של מסתננים עמד על 0.59 לאלף נפש, לעומת 0.06 אצל זרים אחרים ואזרחי ישראל – כמעט פי 10. כאשר גם בעבירות גוף שיעור הפשיעה של מסתננים גבוה באופן משמעותי.

גם בסעיפי שוד וגניבה נמצא כי שיעור השתתפות המסתננים חריג ביותר, וראוי לציין כי במקרים רבים הנשדדים או הנתקפים כלל לא טורחים להגיש תלונה במשטרה ומקרי התקיפה או השוד הללו לא נכנסים אפילו לסטטיסטיקה.

נדגיש כי בעבירות רצח לא ניתן היה לנתח את המידע שכן המידע שהתקבל ממשטרת ישראל לא התייחס לעבירות רצח.

יונתן יעקובוביץ', מנהל המרכז למדיניות הגירה ישראלית, מסר: "במשך שנים פעלו רשויות אכיפת החוק כמו ארגוני הסיוע למסתננים, בניסיון להסתיר מהציבור את ממדי הפשיעה. הנתונים שחשפנו מוכיחים מעבר לכל ספק או חריגה סטטיסטית את מה שתושבי דרום תל אביב וערים נוספות יודעים כבר זמן רב – מדובר בפצצת זמן שכבר החלה להתפוצץ לכולנו בפנים. מקבלי ההחלטות חייבים לשים סוף להכחשה ולהבין כי הסוגיה לא תיעלם מאליה, וכי רק הרחקת המסתננים תביא לפתרונה. יש להוציא את מרבית המסתננים למדינות מוצאם או למדינות שלישיות בטוחות, לפתוח מחדש את מתקן חולות ולאכוף בקפדנות את חוק הפיקדון".

לדוח המלא: דוח פשיעה לפי עבירות – מרץ 2019

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן