דו”ח פנימי באיכילוב: “זינוק במחלות מדבקות בקרב מסתננים מאפריקה” פורסם לראשונה בישראל היום

עלייה של מאות אחוזים בגילוי מחלות מסכנות חיים, ובהן מלריה, שחפת ואיידס • רופאים מזהירים: “איום על בריאות הציבור, חייבים לממן טיפול רפואי למסתננים”

כך פורסם אמש באתר “ישראל היום”:

עלייה של מאות אחוזים בגילוי מחלות מידבקות, קשות ומסכנות חיים בקרב מאות מסתננים מאפריקה התגלתה בשנת 2011 בביה”ח איכילוב שבתל אביב. מדיווח פנימי שהעבירה לאחרונה הנהלת איכילוב להנהלות משרדי הבריאות והאוצר עולה כי הנתונים מתייחסים למחלות שאופייניות לרוב לעולם השלישי, כמו מלריה ושחפת, וכן נגיפי HIV.

על פי הנתונים, בשנת 2010 אובחנו 45 חולי מלריה – כמעט כולם מסתננים מאפריקה, בעוד ב-2009 אובחנו שמונה חולים בלבד ורק מחציתם מסתננים מאפריקה.

ב-2011 אובחנו באיכילוב 20 חולים בשחפת מקרב המסתננים מאפריקה (בהשוואה לתשעה מסתננים בלבד שאובחנו עם המחלה ב-2009). נתונים מדאיגים נוספים קשורים לנגיף שגורם לאיידס: מאז 2008 אובחנו באיכילוב 216 מסתננים נשאי HIV, כ-50 נשאים מדי שנה. כשליש מהנשאים שהתגלו ב-2011 הם מאפריקה.

רופאים בכירים אמרו ל”ישראל היום” כי הנתונים מצביעים על בעיה רפואית-ציבורית ומוסרית קשה. לטענתם, הדבר מחייב התייחסות רפואית ותקציבית דחופה של משרדי הבריאות והאוצר כדי לאפשר מימון קבוע של הטיפול הרפואי במסתננים. לדברי הבכירים, המצב כיום מאיים הן על המסתננים, שלא תמיד מקבלים טיפול רפואי הולם וסביר, והן על חיי האוכלוסייה הישראלית, אשר עומדת לפני איום אפשרי של הידבקות במחלות קשות מאוד ומסכנות חיים באופן ישיר.

העלות: 50 מיליון שקלים

בחודשים האחרונים פנו ארגוני זכויות אדם, כולל ארגון רופאים לזכויות אדם והוועד למלחמה באיידס, למשרדי הממשלה בדרישה למצוא פתרון קבע לאומי שיקצה מימון לטיפול הרפואי בקרב חסרי המעמד האזרחי בישראל. עד אז הטיפול הרפואי במסתננים נעשה באמצעות ארגוני מתנדבים, תרומות ובתי החולים שמממנים את הטיפול בחינם. על פי הערכות במשרד הבריאות, עלות המימון של הטיפול במסתננים (ובחסרי מעמד אזרחי נוספים) נאמדת בשנים האחרונות בכ-50 מיליון שקלים אשר מוגדרים במשרד הבריאות “חובות אבודים”.

הנתונים, הנחשפים כאן לראשונה, הועברו בחודש האחרון על ידי מנהל איכילוב פרופ’ גבי ברבש לראשי משרדי הבריאות והאוצר. פרופ’ ברבש דרש שהמדינה תסדיר את מימון הטיפול הרפואי במסתננים וציין כי “מדי שנה ניתן לדבר על אלפי פניות לחדרי מיון ועל מאות אשפוזים של מסתננים מאפריקה. הנתונים ממחישים באופן נוסף את עוצמת הבעיה ואת מחויבות הממשלה להתערב להסדרת הטיפול הרפואי במסתננים… ברור מאליו שאין שום סיבה שהמשאבים היקרים הנדרשים לטיפול בהם ייגרעו מהמשאבים שאמורים לעמוד לטובת הציבור הישראלי”.

אלפי פניות לחדר המיון

ממשרד הבריאות נמסר כי “תחום המחלות המידבקות הוא אחד מהיחידים שבהם ניתן טיפול על חשבון המדינה ללא התחשבות במצב הביטוחי, למעט HIV. בנושא זה אנו מנסים למצוא פתרון באמצעות תרומה של חברות התרופות, לאחר שפניותינו החוזרות למשרד האוצר נענו בשלילה. יש להדגיש כי רוב חולי השחפת מאובחנים ומטופלים על ידי משרד הבריאות”.

קישור לכתבה : http://www.israelhayom.co.il/site/newsletter_article.php?id=15235&newsletter=23.02.2012

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.