בלעדי – חולדאי במפגש עם תושבי דרום ת"א: בעניין השוהים הבלתי חוקיים אני לא יכול לעשות דבר, תפנו לראש הממשלה !

לאחר מספר פניות של פעילי שכונות בדרום העיר, ניאות מר רון חולדאי ראש עיריית ת"א, להגיע לשכונת שפירא לפגישה עם פעילים ולסיור ברחובות השכונה.

פעילי השכונה העלו בפני חולדאי נושאים רבים הקשורים לחזות השכונה, רווחת התושבים ובעיית המסתננים.

ראש העיר קטע את טענות התושבים בנוגע לבעיית השוהים הבלתי חוקיים בדרום העיר, לדבריו אין באפשרותו לעשות דבר בנושא.

חולדאי אף אמר שהוא שולח מכתבים חוזרים ונשנים בנושא לראש ממשלת ישראל מר נתניהו , ובתוך כך הפנה את התושבים להפנות אצבע מאשימה לממשלת ישראל.

לשאלה מדוע אינו מעביר תקנות וחוקים כמו שקבע ראש עיריית חיפה בנושא איסור העסקת מסתננים והטלת קנסות על בתי עסק שיעסיקו מסתננים, ענה מר חולדאי כי לא ניתן לעשות זאת, וכי כלשונו התקשורת מפיצה שקרים בנושא.

נושאים נוספים שהועלו מטעם פעילי השכונה הנוגעים בעיקר לרווחה ותשתיות נענו מצד חולדאי כי העירייה תדון בדרישות ובמידה ויהיה באפשרותה לענות הן יענו.

תושבים רבים שזיהו את מר חולדאי בסיור הפנו כלפיו את זעמם ולא חסכו במילים, לא אחת במהלך הסיור בשכונה, ספג חולדאי ביקורת קשה והעלבות מצד עוברים ושבים ברחוב או מתושבים שראו את הסיור ממרפסות בתיהם.

את הערב סיימו הפעילים יחד עם מר חולדאי וצוות גדול של עוזריו במסעדה בשכונת שפירא.

עדכונים נוספים וסיכום של הסיור יובאו בהמשך.

כאן באתר העלנו בעבר כתבה בנוגע לעסקי הזרים ולאופן בו עיריית חיפה מטפלת בנושא:

https://www.south-tlv.co.il/article1554

בהזדמנות זאת גם נפנה אתכם למאמר שנכתב בנושא ע"י תושב השכונה :

https://www.south-tlv.co.il/article1796

להלן חוות דעת על המפגש כפי שכתבה ליהי עמרם, בחורה צעירה תושבת שכונת שפירא, אשר נכחה אף היא במפגש:

יום רביעי ה27.6 התקיימה פגישת פעילי שכונת שפירא עם ראש העיר מר רון חולדאי.
נכנסתי באיחור, ראיתי קבוצה שמורכבת מכלל אוכלוסיית השכונה, ידעתי שמה שעובר בראשו של ראש עירנו "היקר" זה "לא לא הגעתי לגן עדן מלא בפרחים ובטח שלא יגידו לי תודה על "העשייה המרובה" בשכונה".
אז התחלנו בסבב שמות ו"הסברים" על למה הגענו ולמה בכלל דרשנו את השיחה (כאילו שהעניין לא ברור ומובן מאיליו) כל אחד הסביר או שלפחות ניסה להסביר את עצמו אבל אני התעסקתי רק בדבר אחד בחוסר נוחות של ראש העיר, לא לא היה לו נוח לשבת שם (ולא זה לא בגלל הכסאות) גם הרגשה של הקשבה בטח שלא הייתה.
ואז הנושא הבוער מכל עלה – סוגיית המהגרים! אז אחרי ש"בטוב ליבו" הוא נתן לכל אחד מאיתנו לפרוק את הקושי והעול המשפט שאיתו בחר לפתוח את התשובה שלו ובעייני גם לסיים אותה היה – "אל תפנו אלי, אני לא הכתובת, תעלו לירושלים, אין לי מה לעשות בעניין, אני לא יכול לומר לאף אדם איפה לגור" הרגשתי שאני נמצאת בקורס הכנה לכיתה א' ויש שם איזה ילד שאחראי לבלאגן או שלפחות יודע מה לעשות בעניין אבל בוחר להצביע על הילד השני ולהתנער מאחריות " לא זה לא אני, אני לא עשיתי כלום".
אחרי שכביכול "סיפק" לנו תשובה יצאנו לסיור בשכונה לפחות שיראה עם מה אנחנו מתמודדים.
במהלך הסיור הגענו לשטח בו אמור להבנות דיור "בר השגה" לתושבי השכונה כמו שכתוב בתכנית האב של השכונה שנכתבה לפני 6 שנים.
כשהגענו לאותו מקום אמר ראש העיר (יותר נכון אמר בטון תקיף) "ייבנה פה דיור וזה ממש לא מעניין אם הוא בר השגה או לא בר השגה" באותו הרגע העדפתי לשתוק ולא לענות וחכיתי לרגע הנכון לדבר איתו. לאחר כמה דקות כשהלך לבד פניתי אליו " כבוד ראש העיר אני יכולה לשאול אותך שאלה? היום אני בת 21 סביר להניח שבעשור הקרוב אני ארצה להקים משפחה? אני ארצה לקנות דירה? לא תהייה לי אפשרות, הדיור לא יהיה באמת בר השגה".
התשובה של ראש העיר הייתה חדה (מכל בחינה אפשרית) – "את צריכה להבין הדיור הוא לא בשבילך!".
רציתי להבין מה כוונתו של ראש העיר באותו משפט "הדיור הוא לא בשבילך", הרי אני תושבת השכונה, הורי תושביי השכונה, תכנית האב היא בשביל תושבי השכונה אז התחלתי להתווכח כמו שאני רגילה " זאת אומרת שאתה תדחוק את תושבי השכונה או שיותר נכון תגרש/תחליף את התושבים באוכלוסיה אחרת"
שוב התשובה שלו הייתה " יגורו כאן שוטרים, מורים, אוכלוסיה אחרת, יותר חזקה". ההרגשה שלי הייתה כמו שאני אומרת הרבה זמן שאם הרשויות רואים בנו כאנשים שלא שווים הרבה אז בטח שראש העיר ירצה להחליף אותנו כי אנחנו "לא מספיק טובים".
"את צריכה להבין חמודה, לא ייבנה כאן דיור סוציאלי, ייבנה כאן דיור ושוב זה לא משנה אם הוא בר השגה או לא בר השגה" ואז הוא גם ציין שאנחנו צריכים להבין ש"בעיניו" אנחנו בכלל לא דרום העיר אנחנו מרכז העיר.
אז כבוד ראש העיר, אם דיור בר השגה הוא לא עבורי, ואם מחוץ לבית שלי במשך שנים ישנים קבוצות של גברים שיכורים בחוסר מעש איך יכול להיות שאני מרכז ת"א? איך יכול להיות שמחוץ לבית שלי יש מדרכה שבורה ולקח לתושבים 5 שנים עד שתבואו לטפל בזה? בזמן שבדיזנגוף בשנייה שמתפוצצת צנרת לוקח בדיוק 5 שעות לטפל בזה? איך כל זה יכול להיות?? הרי במרכז העיר לא ראיתי אף קבוצה של אנשים ישנה במשך שנים בגנים, לא ראיתי תשתיות הרוסות ובטח שלא ראיתי אף אדם מתלונן שאי אפשר לגור בשכונה שלו.

אז "כבוד" ראש העיר, לשתוק אנחנו לא נשתוק יותר, אנחנו לא אזרחים סוג ב' ולא אין צורך להחליף אותנו באוכלוסיה "חזקה" יותר, אני יודעת שבטח אתה מופתע, אבל יש כאן סטודנטים (ולא לא רק כאלה שבאו לגור כאן כי ברוטשילד יקר) שנולדו כאן, יש כאן אנשים שאכפת להם וכמו שאומרים "הגיעו מים עד נפש".
אז אם אנחנו אוכלוסיה לא מספיק "טובה וחזקה" אתה ראש עיר נוראי לפחות עבורנו!
נשמח אם תקום, תקח את הדברים שלך, תפנה את המקום שלך ותתן אותו למישהו שראוי יותר – מישהו שיראה בנו חלק מהעיר ולא "הנטל" שלה.

ליהי.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן