כך פיזר שר הפנים הבטחות לגירוש המסתננים ללא כל כיסוי; בדרום תל אביב כעס ואכזבה

אתמול הודיע שר הפנים אלי ישי כי קיבל את אישורו של היועמ"ש לממשלה להתחיל בסגירת עסקים של מסתננים. בדבריו תקף ישי את הפרקליטות המונעת ממנו לעצור את אלפי המסתננים, אולם בדיקה מדוקדקת מעלה כי דווקא הוא זה שלא קידם את המהלך. "אנחנו מאוכזבים", אומר אריק קצב מהמטה להצלת דרום תל אביב. "כנראה ההצהרה של אלי ישי היתה הצהרה לרייטניג בלבד. הוא לא הוריד לביצוע שום החלטה".

לא הוריד כל הוראה לביצוע. שר הפנים אלי ישי

בהודעה שיצאה אתמול מלשכתו של שר הפנים אלי ישי נאמר, כי היועץ המשפטי לממשלה אישר לשר הפנים ולרשויות המקומיות להתחיל לפעול לסגירת עסקים בבעלות מסתננים בדרום תל- אביב. "בעיית המסתננים הינה תופעה שמסכנת את עתידה, זהותה ויהדותה של מדינת ישראל", אמר ישי.  "אני שמח שהיועמ"ש נענה לבקשתי והכין חוות דעת משפטית מקצועית המתירה למשרד הפנים ולרשויות השונות להפעיל סנקציות כנגד מסתננים בעלי עסקים הפועלים בתחומן, עד כדי סגירה".

"חוות דעת זו, הינה כלי חשוב בארסנל הכלים עמו אני עושה שימוש במלחמתי כנגד תופעת המסתננים השוטפת את הארץ, עד כי נראה לעיתים כי ישנם מחוזות בארץ שכבר אינם חלק ממדינת ישראל והכניסה אליהם היא באמצעות דרכון".

"יחד עם זאת," מוסיף ישי, "משרדי ואני עדיין ממתינים לחוות דעת המקצועית של משרדי החוץ והמשפטים, חוות דעת שתוכל להתיר החזרת מסתנני צפון סודן וארתיראה לארצם. בנוסף, כולי תקווה שהפרקליטות תאפשר לי לעשות שימוש במתקני השהייה בהתאם למטרה שלשמם הוקמו, הכנסת המסתננים אליהם בטרם החזרתם לארצם. אין לי דבר כנגד המסתננים- יש לי רבות בעד המדינה וזהו הקו המנחה אותי".

"מעצר ל-15,000 סודנים"

בדבריו האחרונים, כיוון ישי לתשובה שהגישה המדינה לבית המשפט לפני כשבוע וחצי בתגובה לעתירת מספר ארגוני שמאל, ומשום מה לא זכתה להד תקשורתי.

לפני כחודשיים יצא ישי בהודעה לתקשורת, לפיה מסתננים מצפון סודן שלא יעזבו את ישראל עד לתאריך כ"ט תשרי יכלאו עד לתאריך גירושם חזרה לסודן.

בתגובה להודעתו של ישי מיהרו בארגונים המסייעים למסתננים להגיש עתירה לבית המשפט בבקשה למתן צו ביניים שיאסור על שר הפנים לממש את החלטתו. עו"ד עודד פלר עתר לבית המשפט המחוזי בירושלים, בשמם של האגודה לזכויות האזרח בישראל, מוקד סיוע לעובדים זרים, ארגון סיוע לפליטים – א.ס.ף, המרכז לקידום פליטים אפריקאים וארגון קו לעובד.

ימים ספורים לפני התאריך עליו הכריז ישי הוציאה שופטת בית המשפט המחוזי, נאווה בן אור, צו מניעה האוסר על כליאת המסתננים עד החלטה אחרת בעניין, ודחתה את הדיון לתאריך י"ד בחשון. עד אז ביקשה השופטת את תשובת המדינה לעתירה.

בתגובה להוצאת הצו אמר השר ישי כי הוא מצר על ההחלטה. "החלטה זו מעכבת מלפתור אחת ולתמיד את בעיית ההסתננות לישראל. כולי תקווה כי שופטי בית המשפט יתירו בסופו של דבר את הרחקתם של כל המסתננים השוהים בניגוד לחוק ברחובות ישראל, אל מתקני שהייה כתחנות ביניים בדרך חזרה למולדתם".

שר הפנים אף קרא לארגוני השמאל לדאוג בראש ובראשונה לטובת אזרחי מדינת ישראל הנפגעים משהותם של העובדים הזרים בארץ.

הכל כרגיל בגינת לוינסקי

אמירות לחוד ומעשים לחוד

אולם נראה כי ישי הזדרז להאשים את בית המשפט וארגוני השמאל, בשעה שלפחות לטענת הפרקליטות, אין לו להלין אלא על עצמו.

בתשובה שהגישה הפרקליטות לפני מספר ימים לבית המשפט בתשובה לעתירה, טענה כי שר הפנים לא הוריד כל הוראה לביצוע הקשורה לגל המעצרים עליו הצהיר בתקשורת. "שר הפנים לא הנחה את מנכ"ל רשות האוכלוסין או מי ברשות האוכלוסין להתחיל לפעול להרחקתם בכפייה של מסתננים מסודאן השוהים בישראל או להעביר את כל מי שמוצאם מסודאן השוהים בישראל, למתקני משמורת החל מיום 15.10.12", כתבה הפרקליטות בתגובתה. "וממילא רשות האוכלוסין וההגירה לא פעלה כאמור, ואין בכוונתה לעשות כן עד לקבלת הנחייה מפורשת ככל וזו תבוא".

בנוסף הצהירה המדינה כי אם תתקבל החלטה שכזו היא תפורסם ותינתן התראה של 30 יום מראש לפני כל מבצע שכזה, ובקשה לדחות את העתירה שכן אין לה על מה שתתבסס.

ארגוני השמאל, שהיו מרוצים, כך נראה, מתשובת המדינה, החליטו למשוך את עתירתם והיא נמחקה.

"התאכזבנו מהחובבנות שלו"

"אלי ישי התחיל טוב, אבל הוא לא יסודי במהלכים", אמר היום בשיחה עם הקול היהודי שלמה מסלאווי, חבר מועצת העיר תל אביב ויו"ר ועד הפעולה של שכונות דרום ת"א. "לא מזמן הוא הודיע מעל גלי האתר כי ב-15 באוקטובר עוצרים את כל מי שלא יעזוב מרצונו, אך מסתבר שהוא לא טרח להגיש בצורה מסודרת לביהמ"ש את הבקשה. חיכינו לדיון וזה לא קרה".

מסלאווי לא בורר במילים ביחס להתנהלותו של שר ישי. "אנחנו התאכזבנו מהחובבנות שלו. הוא שר, יש לו את כל האנשים וכל המשאבים כדי להוביל מהלך כזה, הוא יודע שחייבים להגיש את העתירה".

"אנשים לא מטומטמים. הם רוצים תוצאות," אומר מסלאווי. "גם מדרעי התאכזבנו. ציפינו שדרעי יכנס והנושא יעלה על סדר היום, במיוחד שהוא גדל ככה ומכיר את האנשים בשכונות. מרבית הבוחרים של ש"ס מגיעים ממקומות כאלה".

בשבוע שעבר פרסמה לשכת האוכלוסין וההגירה כי בחודש האחרון עמד מספר המסתננים מגבול מצרים על 54 בלבד, לעומת אלף ואף אלפיים בחודשים הקודמים.

אולם את תושבי השכונות בדרום תל אביב הנתונים האלו לא מרגיעים. בשבוע שעבר ערכו התושבים הפגנה גדולה במחאה על אוזלת ידה של המשטרה בטיפול בתופעה, וקראו לממשלה להתחיל ולפנות באופן מיידי את המסתננים הרבים הפגועים בחיים היומיומיים בשכונות. הם אף נשאו ארון קבורה עליו רשמו את שמות השכונות המתפרקות לטענתם בעקבות המצב הקשה, בו השתנו רחובות העיר השתנו לבלי היכר, ומתקבלים דווחים רבים בגין גנבות או תקיפות ואף אונס מצד המסתננים.

"קוראים לנו גזעניים אבל אנחנו בסך הכל רוצים לשמור על החיים שלנו ושל הסובבים אותנו, אנחנו לא נברח כמו שרוצים שאנחנו נעשה", הכריזה בתסכול מאי גולן, תושבת שכונת נווה שאנן, במהלך ההפגנה.

'מצעד האבל' בדרום תל אביב בשבוע שעבר

לשים פלסתר במקום בו צריך ניתוח

מסלאווי מספר כי למרות העובדה שבעקבות הלחץ כמעט ונפסק זרם המסתננים, עדיין נותרה בעיה גדולה של בין 60 ל-70 אלף מסתננים שכבר נמצאים כיום בתחומי ישראל. "הם גרמו לקריסה של כל המערכות, בבריאות בחינוך, בדיור. המשטרה לא מצליחה להתמודד עם מה שקורה כאן. אנחנו פליטים בשכונות שלנו. לפני פרק זמן נערך כאן סיור של הוועדה לביקורת המדינה ומשטרת תל אביב שקבעו שיש עלייה של 400% בפשיעה".

גם נציג המטה להצלת דרום תל אביב, מביע תסכול מהתנהלותו של שר הפנים. "אנחנו מאוכזבים. כנראה ההצהרה של אלי ישי היתה הצהרה לרייטניג בלבד. הוא לא הוריד לביצוע שום החלטה. זה הזמן, לפני הבחירות, לראות מה מצהירות המפלגות".

"חוץ מבן ארי שלא יכול לעזור כי הוא סיעה קטנה מדי, אף אחד לא עשה באמת שום דבר. אלי ישי אכזב, ראש הממשלה אכזב, גם הסיפור של האוהלים היה ממש חלם, לא יאומן. אם המדינה לא יכולה לבצע את זה, אנחנו בבעיה. נגזר גזר דין מוות על השכונות".

גם לדעתו, הנתונים שהציגה רשות ההגירה לא מספקים. "העצירה של זרם המסתננים עוזרת אולי ברמה הלאומית. ברמה השכונתית יש כל יום עוד סיפורים עצובים. רק בשבוע שעבר התפרסם סיפור אונס נוסף בידי סודנים. ארגוני נשים אספו כסף לקניית גז מדמיע לנערות פה. להסתפק בעצירת זרם המסתננים זה ממש מצחיק, כמו לשים פלסתר במקום בו צריך ניתוח", הוא מסכם בתסכול.

את תגובתו של השר אלי ישי לכתבה לא הצלחנו לקבל.

כתבה: רחל בן צור – באדיבות האתר "הקול היהודי".

לקריאת סיקור ההפגנה וצפייה בתמונות – לחצו כאן.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן