תחקיר בלעדי: האם משטרת ישראל מעלימה מידע מהציבור או מצנזרת אותו בכוונה כאשר מדובר בפשיעת מסתננים ?

מזה שבועות רבים קיימת בקרב תושבי דרום תל אביב התחושה שיש מי שמנסה לייפות את המציאות הקשה בשכונות דרום העיר. תושבים רבים עימם שוחחנו לאחרונה טוענים כי רשויות המדינה והמשטרה בראשן לא מפרסמות לציבור את האמת על המתרחש מידי יום באזור התחנה המרכזית.

“מישהו מנסה לייצר מציאות מדומה שכביכול המצב בשטח רגוע והחוק והסדר בשכונות נשמר, אולם זה לא המצב בכלל”, מציינים בפנינו התושבים.

“רק לאחרונה שמענו מפה לאוזן על “כנופיות אונס” שמסתובבות חופשי בשכונת נווה שאנן ואונסות נשים חלשות שעוסקות בזנות או שלנות ברחוב והנושא בקושי עלה לכותרות. המצב הוא הרבה יותר קשה ממה שהמשטרה או התקשורת מדווחים. יש המון תלונות של אזרחים על תקיפות ומעשי שוד אך הן אינן מדווחות כלל. בחלק מן המקרים אזרחים בכלל לא מגישים תלונה ביודעין כי הם יודעים שהמעשה חסר טעם. ההרגשה היא שיש יד מכוונת במטרה להרגיע את השטח ולהרדים את אזרחי המדינה בנושא בעיית המסתננים”.

זירת רצח בשכונת שפירא

גם מאי גולן תושבת שכונת נווה שאנן מאשרת את תחושות התושבים: “אני אישית חוויתי את התעלמותה הבוטה של התקשורת בישראל, כאשר דיווחתי להם על מקרי פשע מזעזעים שהתרחשו בשכונה ע”י מסתננים, ונתקלתי בחוסר רצון עז לפרסם. כל כך קשה לראות לעתים מקרים שמדווחים בתקשורת (כביכול ע”י המשטרה) על מקרי אונס, ואלימות קשים שהתרחשו בשכונה על ידי מסתננים ומדווחים בתקשורת בצורה כל כך מעוותת שלא נותנת לציבור הרחב לדעת את האמת על מי ביצע אותה, ועד כמה חמור המקרה באמת. אין לי הסבר הגיוני שיכול לעלות על הדעת ל-למה העיוות הטוטלי הזה מצד התקשורת בישראל כלפי המציאות הקשה שמתרחשת כאן בשכונות דרום תל אביב. אולי זה נעשה בכדי לא ליצור פניקה בציבור – אך מצד שני אולי כדי להמשיך ולהשאיר את הפשיעה כאן בפח אשפה של מדינת ישראל כדי שחס ושלום לא יגלוש החוצה.”

לאור הדברים, עשתה בימים האחרונים מערכת האתר תחקיר ברשת האינטרנט בניסיון להבין האם תחושותיהן של התושבים מוצדקות, מהתחקיר עולה מסקנה מעניינת: ככל הנראה האינטואיציות של תושבי דרום העיר נכונות…

מבדיקה מקיפה של דיווחי המבזקים באתר משטרת ישראל מצטיירת תמונה כי יש מי שבמקרה הטוב מעוניין לרכך את המידע על אירועי פשיעת המסתננים אולם במקרה החמור יותר, פשוט לצנזר את המידע לחלוטין או לא לפרסמו כלל !  נראה כי המשפט “זכות הציבור לדעת” לא ממש בא לידי ביטוי כשמדובר בדרום ת”א.

במהלך הבדיקה ניסינו למצוא מקרים שהתרחשו במציאות ולהצליב מידע ממספר אתרים ומקורות על מנת לבחון איך פורסמו הדברים על ידי משטרת ישראל.

מסתבר שהדרך בה נוהגת משטרת ישראל במידע היא מגוונת מאד…

בחלק מן המקרים המשטרה מדווחת על מעורבות המסתננים אך באופן מוצנע ביותר. אין אזכור בכותרת הדיווח כי מדובר בשוהים בלתי חוקיים או מסתננים. כאשר בגוף הידיעה משתמשים במילה המכובסת “נתין זר או נתינים זרים” באיזכורים בודדים בלבד. 

להלן דיווחים שהובאו באופן זה באתר המשטרה:

אין אזכור בכותרת... מדובר בנתין זר לא ברור מאיפה...
שוב אין אזכור בכותרת ומדובר ב"נתינים זרים"

 

נתין זר, מהיכן ?

 

2 בליינים ! האם הדוקרים (רוצחים) הם אפילו לא נתינים זרים ?!
ככה נראית אותה ידיעה על "הבליינים" באתר וואלה...

במקרים אחרים, הדיווח מעוות עוד יותר.

המשטרה מדווחת על המקרה ומציינת את פרטיו אך נמנעת לחלוטין מלאזכר כי המעורבים בו הם מסתננים (אפילו לא נרשם נתינים זרים). לחלק מן הדיווחים מצאנו דיווחים מקבילים ברשת שאישרו שמדובר במסתננים אולם לחלק אחר אנחנו יכולים רק להסיק שכך.

ראו להלן, את הדיווחים באתר המשטרה ואת אותם הדיווחים באתרי רשת אחרים:

 

מה זהות הדוקר ?

 

אחד המקרים הקשים... במי מדובר ?

 

אותו המקרה בפרסום באתר ברשת... מאיפה ידועה הזהות ?

 

מה זהות החשודים ?

 

כאן כבר מישהו העז לרשום את זהותם על אותה הידיעה

 

שוב אין אזכור לזהות המעורבים...

והחמור מכל יש מקרים שכלל אינם מפורסמים ע”י המשטרה, ורק חלק מאתרי החדשות ברשת שלא מצנזרים מידע (ואתרנו בראשם) נוהגים לפרסם אך רק כאשר הם נחשפים למידע אך לא תמיד מתאפשר הדבר:

לדוגמא, מקרה שקרה בשכונת שפירא והאתר הקהילתי היה הראשון שפרסם אותו עם תיאור מלא של המקרה כבר בבוקר אותו היום.

לחצו כאן לכתבה.

כך הוא פורסם רק בשעות הערב באתר YNET (כמבזק ולא ככתבה).

 

למקרה זה אין איזכור כלשהו באתר משטרת ישראל…

אם כן, האם מדובר במגמה של רשויות החוק ? ככל הנראה זאת אף פעם לא נדע ועל כך נאמר כבר פעם: “יש דברים נסתרים, לא נבין לא נדע…”

לפני מספר שבועות פרסמנו באתר את הכתבה: “דוח סודי של משטרת ישראל חושף: דרום ת”א ממלכת הפשע למסתננים…“, מעיון בכתבה ניתן להבין שככל הנראה יש מי שמעוניין להסתיר מהציבור את האמת.

האתר הקהילתי ישמח לתגובתה הרישמית של משטרת ישראל לכתבה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.