בלעדי: תגובתם הרשמית של המפלגות בנוגע לבעיית המסתננים כמענה לפניה המיוחדת של האתר הקהילתי

לקראת הבחירות לכנסת ה-19 פנה לפני מספר שבועות ביוזמה בלעדית ומיוחדת האתר הקהילתי של שכונות דרום תל אביב אל ראשי המפלגות בדרישה לקבל את התייחסותם הברורה לעניין בעיית המסתננים

הפניה לראשי המפלגות ודובריהם נעשתה באמצעות מכתב מסודר ומפורט אשר נשלח באמצעות מיילים ופקסים ואף בפניה טלפונית בחלק מן המקרים.

לקריאת הכתבה בנושא הפנייה המיוחדת ותוכן המכתב המלא – לחצו כאן.

במסגרת הפניה התבקשו נציגי המפלגות לענות על מספר שאלות ממוקדות בנושא בעיית המסתננים:

א.      האם אתה והמפלגה בה הנך עומד בראשה מודעים לבעיה הקשה השוררת בשכונות דרום תל אביב בעקבות השוהים הבלתי חוקיים (המסתננים) מארצות אפריקה ? ומה דעתכם בנושא ?

ב.      כיצד אתה והמפלגה בה הנך עומד בראשה פעלתם אם בכלל בכנסת האחרונה כדי לתת מענה לבעיית המסתננים בשכונות דרום תל – אביב  ?

ג.       כיצד בכוונתך כראש המפלגה לפעול בנושא זה ומה הפעולות אותן תבקש מפלגתך ליישם  ?

ד.     האם בכוונתכם לפעול למען פינויים של המסתננים מהשכונות בדרום תל אביב והחזרתם לארץ מולדתם החוקית ? ואם כן, כיצד בכוונתכם לעשות כן  ?

ה.     האם במצע הבחירות או בפרסומים הרשמיים של מפלגתכם במערכת הבחירות הקרובה תציינו את הבעיה של המסתננים ואת הדרך בה הנכם מתכוונים לפעול בנושא ( אם בכלל ) ?

האתר הקהילתי קיבל מענה מן המפלגות הבאות, (סדר הרשימה בהתאם למועד קבלת התשובה):

עוצמה לישראל – בראשות בן ארי ואריה אלדד

הבית היהודי – האיחוד הלאומי – בראשות נפתלי בנט

הליכוד – בראשות בנימין נתניהו

חד"ש – בראשות דב חנין

יש עתיד – בראשות יאיר לפיד

לא השיבו עד עתה:

קדימה, העבודה, עם שלם, ש"ס, בל"ד, רע"מ תע"ל, יהדות התורה, ישראל ביתנו, העצמאות, מר"צ.

להלן תשובת המפלגות

עוצמה לישראל – בראשות ד"ר מיכאל בן ארי ואריה אלדד:

"המחדל של פלישת המסתננים לארץ, עמד במרכז הפעילות שלי בשנים האחרונות. כמובן שהנושא יעסיק אותי בקדנציה הבאה. הצלחנו לסחוף את הממשלה לחסום את התופעה וכמעט לעצור זאת. עכשיו הגיע הזמן לשוב הביתה. עם ישראל לארצו לתחושת הבטחון שלו. והאפריקאים חוזרים לארצותיהם. יש לרסן את התערבות בתי המשפט. בכל מה שקשור לבטחון המדינה, ואם יש צורך יש להשתמש בתקנות לשעת חרום.

זוהי שעת חרום האם זו תהיה מדינת היהודים או מדינת אזרחי כל העולם שבאים ומנשלים אותנו מארצנו היחידה. צריך להפריך את השקר שאנחנו והם פליטים, הם פולשים וגזלנים אנחנו בני הארץ הזאת.

לרשותכם תמיד באהבה ובדאגה.

ד"ר מיכאל בן ארי"

הבית היהודי – האיחוד הלאומי – בראשות נפתלי בנט:

"בתחילת ימיה של הציונות בישראל השתמשו היהודים שהיו בארץ בשיטת ההתיישבות שנקראה "חומה ומגדל",קביעת עובדות של יישוב יהודי בארץ לפני שמישהו יכל להגיד מילה או לחשוב לפנות את ההתיישבות החדשה. היום אחרי 64 שנות קיום, שיטה זו מופעלת נגדנו. פעם אחר פעם מגיעים מסתננים בלתי חוקיים מגבול מצרים הפרוץ וקובעים עובדות בשטח. אנחנו עובדים פה, אנחנו שייכים לפה, אנחנו רוצים להישאר במדינת ישראל ולהיות ישראלים. כל רצון להתמודד עם הפרת חוקי המדינה זוכה בפרץ של שיח זכויות אדם מזוייף מצד ארגוני השמאל בישראל. כל הצגה של נתוני הפשיעה שמחמירים מדי יום ובגידול הדמוגרפי הבעייתי מתוייג ישר כגזענות.

למרות הטיפול החלקי של מדינת ישראל בבעיה על ידי חסימת הגבול שעדיין לא הושלמה, והחזרת מספר זעום של המסתננים לארצותם באפריקה אין בכך פתרון שלם של הבעיה עד שמדינת ישראל תחזיר את כל המסתננים הבלתי חוקיים (לגבי הפליטים שמספרם זעום מבין האפריקאים יש לתת להם להישאר). בינתיים אחוזי הפשיעה של המסתננים עולים לגבהים חדשים, וקשה מאוד להאשים אותם כאשר הם גונבים אוכל או כסף על מנת לחיות אבל קשה יותר לגלות רחמים כאשר תושבי דרום תל אביב ובעיקר התושבות חיות בפחד מאונס ושאר עבירות מין שמתרחשות ברחובות באופן חופשי.

פתרונות רבים ניתנו לבעיית המסתננים שכבר פה, לאזרח אותם, לתת להם עבודה בקיבוצים, ולהתעלם מכך שהם פה. כל הפתרונות האלה מהווים פגיעה משולשת במדינת ישראל.

הראשונה היא הפגיעה בריבונות הישראלית על גבולותיה, גבולות ישראל הוכחו כפרוצים לכל מי שירצה לעבור אותם ולמצוא פה עבודה או יותר גרוע לבצע פיגועים בישראל כמו שראינו על הכביש לאילת או בתקרית הנגמ"ש שרק בנס לא נגמרה באסון גדול יותר. רק לשם השוואה , לכל יבשת אירופה נכנסו ב 2011 כ 60 אלף מסתננים מאפריקה ולישראל נכנסו כ 20 אלף.

השנייה היא המחילה הבלתי מתקבלת על עברות על שלטון החוק (חוק ההסתננות), לא יכול להיות שללא סיבה עבירות פליליות מצד אנשים שהם אפילו לא אזרחי ישראל יימחלו מכל שיקול כלשהו.

השלישית היא המצב הנוראי בו חיים יהודים בכל איזור שהשתלטו עליו מסתננים. לא נוכל לזנוח את אחינו מכל שיקול שיעלה על הדעת.

מדינת ישראל הקימה במאות מיליוני שקלים מתקני שהייה. שר הפנים רוצה להשתמש בהם ובית המשפט עוצר בעדו. הגיע הזמן להפעיל את שלטון החוק על המפרים אותו ולתת יכולת משילות לריבון , לממשלה."

הליכוד – בראשות בנימין נתניהו:

"לפני 4 שנים קיבלנו את המדינה ללא גדר בגבול עם מצרים ותופעת המסתננים התרחבה, הגבול היה פרוץ למחבלים,למבריחים ולמסתננים. ממשלת נתניהו והליכוד הם שקידמו את הקמת גדר הביטחון בגבול סיני והביאו למצב שממציאות של אלפי מסתננים בחודש, מדובר כיום על 23 מסתננים בחודש שגם הם אינם מגיעים לערי ישראל. כך נבלמו גם פעולות טרור מסיני, תוך פעילות אינטנסיבית להשבת המסתננים שכבר נמצאים בערים השונות לארצות מוצאם. ממשלת הליכוד בראשות נתניהו תמשיך לפעול בנושא גם לאחר הבחירות."

חד"ש – בראשות מוחמד ברכה:

"1. במהלך כהונת הכנסת האחרונה עסקה ממשלת ישראל בהגברת ההסתה, הגזענות, והטינה בין תושבי השכונות הוותיקים למבקשי החיים. היא לא סיפקה מענה ראוי העונה על צרכי תושבי השכונות, וגם התעלמה מחובתה לקלוט ולטפל במבקשי החיים באופן שימנע את העמקת המצוקה והקושי. נציגי חד"ש בכנסת ובתל אביב יפו נפגש לאורך השנים האחרונות באופן רצוף עם תושבים ונציגי וועדי השכונות, כמו גם עם נציגים של ארגוני הסיוע לפליטים ועם פליטים החייים במקום.

2. במהלך הקדנציה האחרונה עסקה חד"ש רבות בבלימת מאמצי הממשלה למרר את חיי מבקשי החיים באמצעות חקיקה ורדיפה שרירותית, אך גם בקידום פתרונות קונקרטיים שישפרו את תנאי החיים של תושבי השכונות. קידמנו יוזמות שבכוחן לפתור לפחות חלק מהבעיות היומיומיות איתן מתמודדים התושבים כתוצאה מהזנחת השכונות על ידי הממשלה והעירייה: קראנו להשקעה בתשתיות בשכונות הדרום, הצענו ונלחמנו עבור תוכניות לשיפור התחבורה הציבורית בדרום העיר, ונאבקנו על הקדמת סגירת התחנה המרכזית החדשה, שגורמת לבעיות בריאותיות, סביבתיות וחברתיות קשות ביותר לתושבי שכונת שפירא ונווה שאנן.

3. סיעת חד"ש תומכת בגיבוש מדיניות אחראית והומנית לסוגיית מבקשי החיים. אנו תומכים בפיזורם של מבקשי החיים ברחבי הארץ על מנת שעול הקליטה לא ייפול על כתפיהם של שכונות הדרום בלבד. אנו גם קוראים לממשלת ישראל לאפשר למבקשי החיים לתרום לחברה ולכלכלה בישראל באמצעות הסדרת מעמדם ותנאי העסקתם, כמו גם את גישתם לשירותי רווחה בסיסיים. זאת במקום לדחוף את מבקשי החיים לעוני ולמצוקה וכך להגביר את הנטל על השכונות בהן הם נקלטו. אנו מאמינים שבמקום להשקיע מיליארד שקלים בשנה בכליאת מבקשי החיים, על הממשלה להשקיע את הכסף בשיפור תנאי החיים של תושבי השכונות. השקעה כזו יכולה לחולל מהפך בתנאי החיים בשכונות, ולתקן שנים של הפלייה וקיפוח בתשתיות ובתקציבים.

4. סיעת חד"ש תפרסם בשבוע הקרוב את תוכניתה בנושא מבקשי החיים ושיפור תנאי החיים בשכונות הדרום באתר האינטרנט שלה, כמו גם בפרסומים אחרים בתקשורת ובמרחב הציבורי. אנו מקווים כי נוכל להמשיך לעבוד יחדיו, הן עם תושבי וועדי השכונות והן עם מבקשי החיים ונציגיהם על מנת לקדם פתרונות אמיתיים למצוקות התושבים ומבקשי החיים, מהן הממשלה והעירייה מתעלמות ואף מחריפות. "

יש עתיד – בראשות יאיר לפיד:

"יו"ר "יש עתיד" קיים לפני שלושה חודשים סיור בשכונות דרום תל אביב וקיים מפגש עם ועד השכונות. עוד בפגישה זו אמר לפיד לתושבים כי למרבה הצער, אין פתרון קסם לבעיה בשום מקום בעולם. בישראל, אין אפילו אפשרות להתווכח עם מדיניות ההגירה של הממשלה, מפני שלממשלת ישראל אין שום מדיניות הגירה נראית לעין.

לצד הגדרת מדיניות הגירה מסודרת, חייבת מדינת ישראל להשלים סוף סוף את בניית הגדר בגבול עם מצרים, על מנת למנוע את המשך החרפת הבעיה, ולהקים מחנה מעצר בדרום שבו יוחזקו המסתננים במקום להעבירם למרכז הארץ.

עלינו לייצר הבחנה בין בין פליטי דארפור, שהם אנשים שניצלו מרצח-עם ועלינו לסייע להם, לבין מהגרי העבודה שרובם הגיעו מאריתריאה. אותם, למרבה הצער יש להתחיל לגרש בחזרה לאפריקה. אם האו"ם ימנע מאתנו לגרשם לאריתריאה עלינו לפנות למדינות אפריקאיות נוספות ולברר מי מהן מוכנה לקלוט את המסתננים תמורת תשלום. במקביל מתחייבת הקמת ועדת חריגים הומניטארית בעלת סמכויות רחבות."

 

תמונה שווה אלף מילים - מתוך מצעד האבל של שכונות דרום תל אביב

האתר הקהילתי של שכונות דרום תל אביב מודה למפלגות שענו והשיבו לפניה המיוחדת.

לדעתנו הנושא הוא אחד הנושאים החשובים של מערכת הבחירות הקרובה ומן הראוי שהמפלגות המבקשות את אמון הציבור תבהרנה את עמדתם בצורה הברורה ביותר.

אין נכונה יותר מהאמרה כי "המבחן האמיתי הוא במעשים ולא בדיבורים".

תושבי ישראל חזו כבר בכנסת היוצאת מי הביע התייחסותו לבעיה וניסה למצוא לה פתרונות ומי העדיפו מנגד להתעלם ולהתחמק מלדון בנושא.

אנו סמוכים ובטוחים כי ציבור המצביעים ובעיקר תושבי דרום תל אביב ידעו לקבל את ההחלטה הנכונה עבורם בסוגייה סבוכה זו.

האתר ישמח לקבל את תגובתם של המפלגות שעדיין לא השיבו ולפרסמם כלשונן.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן