"ארגוני השמאל מחרחרים ומסיתים" – הוגשו המלצות ועדת המומחים בראשות פרופ' סופר לנושא בעיית המסתננים

ועדת המומחים אותה הקים שר הפנים אלי ישי לטיפול במסתננים שבדרך ולאלו השוהים במדינה, הגישה אמש (שלישי) המלצותיה במסיבת עיתונאים מיוחד לשר.

הוועדה בראשות פרופ' ארנון סופר קיימה שלוש פגישות והמליצה על תוכנית למניעת הסתננות באמצעות הקמת גדרות חדשות לאורך הגבול הירדני, חיזוק כוחות הצבא וגיבוש מדיניות לגבי טיפול בארגוני הזכויות הממתינים למסתננים המגיעים לגדרות. "התייחסו להמלצה זו", ביקש פרופ' סופר, "כי ארגוני השמאל מחרחרים ומסיתים". הוא הסביר כי יש למנוע מהם את הדבר.

באשר לטיפול בכ-65 אלף מבקשי המקלט השוהים בישראל המליצה הוועדה על "ריכוז כל המסתננים השוהים באשרה מכוח סעיף 2(א)5 לחוק הכניסה במתקני משמורת באמצעות הסרת ההגנה הקבוצתית עליהם". שר הפנים עצמו הכריז כבר בעבר על כוונתו לכלוא את מבקשי המקלט הסודנים והאריתראים במתקני משמורת אך עד כה תוכנית זו נתקלה בהתנגדות של היועץ המשפטי לממשלה שכן בהתאם לאמנת הפליטים מ-1951, שישראל חתומה עליה, לא ניתן לגרש מישראל את נתיני סודן ואריתריאה.

בדו”ח שהוגש לשר ישי הומלץ בין היתר גם על גיבוש מדיניות לגבי הטיפול בארגוני הזכויות, הממתינים למסתננים שצובאים על הגדרות ובין היתר יוקצו משאבים עבור: הקצאת כוחות ביטחון וחיזוק חיל הים, העברת המסתננים למתקני משמורת והפסקה מוחלטת של העברתם למקומות אחרים בארץ.

הוועדה המליצה עוד כי יש להחמיר עם אלו שמדריכים את המסתננים על הדרכים להונות את ישראל במהלך כניסתם לארץ, לאכוף את חוקי ההעסקה על מעסיקים, להעניק תמריצים כלכליים לכל מי שמוכן לחזור מרצון לארץ מוצאו או למדינה שלישית, למצוא מדינה שלישית לקליטת המורחקים, ולעקוב אחר מצבן של מדינות המוצא ולא תמיד לקבל את עמדת האו”ם.

השר ישי במסיבת העיתונאים:

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן