חה"כ מירי רגב בסיור בדרום תל אביב: יש כאן מדינה בתוך מדינה; העירייה וראשיה צריכים לספק הסברים

ראינו הערב מדינה בתוך מדינה; לא ייתכן שנשים מבוגרות פוחדות לצאת מהבית; ברור לכולם שבצפון תל אביב זה לא היה קורה; עיריית תל אביב תצטרך לענות לשאלות; אני מתכוונת לערוך דיון מקיף בכנסת עם ראשי כלל הגורמים ולהתחיל לפעול בנושא, המצב הזה לא יכול להמשיך ולהתקיים.

אלו חלק קטן מההתבטאויות ששמענו הערב מצד יושבת ראש ועדת הפנים והגנת הסביבה חברת הכנסת מירי רגב הערב בביקורה בשכונת נווה שאנן. חברת הכנסת הביאה הערב לסיור בדרום תל אביב את מרבית חברי הכנסת המרכיבים את הוועדה. הסיור התחיל לקראת השעה שש בערב והסתיים בישיבה מן המניין שננעלה לקראת השעה 21:00.

במהלך הסיור נכנסה חברת הכנסת רגב לעובי הקורה והפתיעה רבים מהתושבים והמלווים באופן בחינתה את השטח ורצונה לחקור ולמצות את הסיור עד תום. בתחילת הסיור נפגשה רגב עם 2 דיירות מבוגרות המתגוררות בבניין שלם שכולו מאוכלס על ידי מסתננים. היא ראתה ונכנסה לדירה מחולקת בבניין באופן בלתי חוקי אשר הפכה ל3 דירות בנות חדר ומאוכלסת כולה על ידי מסתננים. בשיחה שערכה עם הדיירות הישראליות היא הבינה עד כמה מצב ביטחונן האישי בשפל ואף שמעה מהן מדוע עם רדת החשיכה הן מסתגרות בבתים.

חברי הוועדה המשיכו לעבר מדרחוב נווה שאנן שהפך לשטח הפקר לממכר סחורה גנובה, מלא כיום בבתי עסק לא חוקיים ופאבים וברים המוכרים אלכוהול ללא פיקוח. רגב הפתיעה את מלוויה שעה שנכנסה וסחפה אחריה את כלי התקשורת ל-"לחמארה" לא חוקית שהוקמה במגרש פתוח ואליה מגיעים מדי ערב עשרות מסתננים ששותים אלכוהול וצופים במסכי ענק לרקע מוזיקה רועשת.

רגב הפליאה את הנוכחים כאשר פנתה לאחד ממפעילי המקום ושאלה אותו שאלות על העסק אותו הוא מנהל. מסתבר שהשכרת המקום עולה לו כ-11,000 ש"ח והעסק מכניס הכנסות חודשיות של כ-14,000 ש"ח בחודש. רגב המשיכה בתחקור לעיני מצלמות התקשורת, ושאלה מה הוא עושה בסכום הכסף שנשאר בידיו והאם הוא עוזר למשפחתו באפריקה. האיש לא התחמק וענה כי כ-2,000 ש"ח הוא שולח למשפחתו ובשארית הכסף הוא מצליח לכלכל את עצמו.

רגב מתשאלת את מפעיל המקום

בהמשך הסיור שוחחה רגב עם בעלי העסקים הישראלים הבודדים שנשארו ברחוב. אלה סיפרו לה שקשה להם לשרוד במצב הקיים וכי כל יום יכולים לפנות אותם מהעסק כי המסתננים משלמים הרבה כסף כדי לשכור במקומם את החנויות.

במהלך הערב מטבע הדברים היו שיחות נוקבות בין התושבים הישראלים שליוו את חברי הוועדה ובין מסתננים שגרים בשכונה ומצאו עניין בהמולה הרבה. באחת השיחות פנה אחד מהתושבים לאחד המסתננים ושאל אותו אם תמורת 2,000 דולר הוא מוכן לעזוב את המדינה. בתגובה השיב לו המסתנן בנאצות ואמר לו שיש להם מספיק כסף… ברוב חוצפתו אף הטיח בפניו המסתנן כי הוא מוכן לתת לישראלי 4,000 דולר ובתנאי שזה ישוב לרוסיה (לחצו כאן לצפיה ביוטיוב בשיחה המקוממת).

תקרת בית הכנסת שהפך לפאב

חברי הוועדה ההמומים אף נכנסו לבית כנסת שהפך לפאב בלב השכונה. תושב דתי שהיה מתפלל במקום סיפר בשברון לב איך הפך המקום לנגד עיניו למקום טמא. בתקרת בית הכנסת העתיק ניתן היה לראות צורת מגן דוד אשר כוסתה על ידי מפעיליו הזרים בשכבת טיח על מנת לטשטש את עברו הקדוש של המקום. בפניה לחברי הכנסת הדתיים שהיו במקום הסביר התושב כי ברגע האחרון הוא וחבריו הצליחו להציל את שאריות ספרי הקודש שהיו שם. תושב אחר סיפר בפני חברי הוועדה כיצד לפני מספר שבועות הוצת בית הכנסת אותו הוא מפעיל ברחוב לוינסקי. לדבריו נשרפו ספרי התפילה, הפרוכת וחלק מארון ספרי הקודש ולבית הכנסת נגרם נזק רב. לטענתו הנושא לא פורסם בשום כלי תקשורת בארץ.

בסיום הערב התכנסה הוועדה יחד עם התושבים במרתף בית הכנסת היחיד שעדיין פועל בשכונה לצורך ישיבה מן המניין. רגב פתחה את הישיבה ואמרה כי הערב ראינו בלב תל אביב מדינה בתוך מדינה, בלי חוקים בלי אכיפה, בהפקרות מוחלטת ואסור שהמצב הקיים יימשך. רגב ציינה כי בעקבות הסיור הערב, עיריית תל אביב והעומד בראשה יצטרכו לספק הרבה הסברים למצב.

בשלב זה ניתנה זכות הדיבור לתושבי דרום העיר. חלק מהתושבים סיפר על חוסר הביטחון האישי, על מקרי הפשיעה הרבים הלא מדווחים ועל הסיטואציות היומיומיות הקשות שעוברות עליהם.

עלי, תושב השכונה סיפר איך איבד את מקום עבודתו לטובת המסתננים. הוא סיפר שיש בעיה קשה עם בעלי הנכסים בשכונה, לדבריו תמורת בצע כסף הם מחלקים את הדירות ומשכירים את החללים באלפי שקלים, כך הוא אישית מצא את עצמו נאלץ לצאת מדירה בת 2 חדרים שעליה שילם כאלפיים ש"ח ובמקומו נכנסו מסתננים ששילמו כ-3,800 ש"ח עבור אותו שטח מצומצם. עלי סיפר כיצד שכניו, זוג מבוגרים ניצולי שואה הוכו בחדר המדרגות לא אחת על ידי מסתננים הגרים בבניין. לדבריו הקשיש שהוכה צלצל למשטרה וביקש ניידת שתגיע אליו, השוטר שאיתו הוא שוחח אמר לו שאם ברצונו להגיש תלונה עליו להגיע באופן עצמאי לתחנת המשטרה. בשבת האחרונה תיאר עלי כי חלק מהרחוב נסגר לצורך חתונה של מסתננים, רמקולים נפרסו במדרכה והשמיעו מוזיקה רועשת. כשהתקשר למשטרה אמרו לו שהנושא לא באחריותם וכי מדובר בהתקהלות לא חוקית ועליו לפנות למוקד העירייה. לטענתו העירייה לא עשתה דבר ורק בשעות הערב המאוחרות הגיעה למקום ניידת שפיזרה את משתתפי האירוע.

עובד, תושב אחר, הזהיר את חברי הוועדה כי אם המצב יימשך קיים חשש אמיתי שצעירים ישראליים שיותקפו עלולים לקחת את גורלם בידם, להשיב באלימות בחזרה והאחריות לתוצאות תהיינה על הרשויות וחברי הכנסת. תושב אחר שאל את רגב מה יקרה אם מחר תהיה שריפה באחד מהמועדונים הלא חוקיים ועשרות אנשים ימצאו בה את מותם ? מה תגיד אז וועדת החקירה שתוקם ומי ייקח על כך אחריות ?!

דן פאר מוועד שכונת נווה שאנן, אמר לחברי הוועדה כי בסיור אותו הוא ערך בשכונה יחד עם ראש העיר חולדאי לפני כשנה הוא הבין שהעירייה בעצם בחרה בשכונות דרום תל אביב כפתרון לעשרות אלפי המסתננים וזאת על מנת שלא יזלגו צפונה לעבר שכונות מרכז וצפון תל אביב. דן סיפר לחברי הוועדה כיצד מתוך מטרה למנוע מאלפי המסתננים להגיע לבית החולים איכילוב נפתחה עבורם לא מזמן בהשקעה של למעלה מ-3 מיליון ש"ח מרפאה קדמית בתוך התחנה המרכזית החדשה. לוי, תושב קריית שלום אמר לחברת הכנסת רגב כי כבר למעלה מחודש מתחמק ראש העיר חולדאי מלהשיב לפניית התושבים שביקשו ממנו להצטרף לצד המדינה בדיון הקרוב בבג"צ בנוגע לחוק ההסתננות. לדבריו ראש העיר חולדאי הוא אחד הגורמים העיקריים האחראים למצב הקשה של שכונות דרום תל אביב כיום.

ישיבה מן המניין במרתף בית הכנסת היחיד בשכונה

חבר המועצה מר שלמה מסלוואי, ראש וועד הפעולה שנלווה לרגב בסיור וישב לצידה בוועדה אמר כי המהלך המיידי אותו צריכה מדינת ישראל לבצע הוא פינוי אלפי מסתננים כבר היום מלב השכונות, בשלב ראשון למחנה השהייה שהוקם בנגב ובהמשך בחזרה לארצות מוצאם. לדבריו אין מדינה בעולם בה שוהים בלתי חוקיים מתהלכים באין מפריע בלב שכונות וערים. גם באוסטרליה הגדולה מהגרים בלתי חוקיים מוחזקים במחנה מעצר וגם בתורכיה ובמדינות אחרות רואים את אותן המראות, אין שום סיבה שמדינת ישראל תנהג באופן שונה.

הישיבה ננעלה בהחלטה והבטחה של יושבת הראש חברת הכנסת רגב לקדם דיון מקיף בכנסת בנוכחות שר הפנים, גורמי אכיפה ומשטרה, נציגי עיריית תל אביב והעומד בראשה בשיתוף תושבי דרום העיר שם יבחנו הדברים ויוחלט על הצעדים הבאים על מנת להציל את שכונות דרום העיר. רגב הפנתה אצבע מאשימה כנגד ראש העיר חולדאי ולא חסכה ממנו ביקורת לאור הדברים שנגלו לעיניה בסיור. היא סיימה בהבטחה כי בכוונתה לפעול בהקדם לשינוי המצב שנגלה הערב לעיני חברי הוועדה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן