אני מאשים ! מאמר מאת תושב שכונת-שפירא בדרום תל-אביב

מדוע ראש עיריית תל-אביב, מר רון חולדאי הוא האשם העיקרי למצב הקשה בשכונות דרום העיר, וכיצד עדיין ביכולתו לנקות במעט את הכתם הגדול הרובץ על הקריירה ארוכת השנים שלו כראש העירייה.

במרוצת עשרות השנים האחרונות קמו ונפלו בישראל אין ספור ממשלות, התחלפו ראשי ממשלה, שרי פנים, שרי משטרה ומפכ”לים. במהלך כל אותה תקופה ארוכה רק אדם אחד בודד נשאר כל העת על כסאו ובתפקידו רם המעלה ורב העוצמה. זהו מר רון חולדאי ראש עיריית תל-אביב. היום מר חולדאי מנסה לברוח מאחריותו למצב הקשה הפוקד את שכונות דרום העיר אשר הפכו בעל כורחם למדינה זרה בתוך המטרופולין הענק של מרכז ישראל.

בראשית מאמרי ברצוני להבהיר מספר נקודות:

א.      אינני בא בשום טענה לשום שוהה בלתי חוקי בישראל ! רצונם להשתלב ב-“אמריקה של המזרח התיכון” הוא ברור, מובן והגיוני מאד. מה גם שידוע להם שאין למדינת ישראל שום מדיניות נוקשה שתאסור עליהם לממש את חלומם ולכן הם גם מוכנים לשלם כסף רב למבריחי גבולות שעושים עבורם את המסע לארץ הרבה יותר פשוט ונוח.

ב.       מדינת ישראל צריכה לכבד פליטים שאכן סכנת קיום רובצת על ראשם. כך היה תמיד והיה זה ראש ממשלת ישראל מר מנחם בגין ז”ל שעם היכנסו לתפקיד הורה על קליטתם בארץ של מאות פליטים מוייאטנם שנסו מארצם באותה תקופה בגלל המלחמה הקשה שפקדה אותה.

ג.        אין לי בעיה עם זרים שמעמדם בארץ הוסדר חוקית במרוצת השנים האחרונות מתוקף צווים כאלה ואחרים שהוציאה המדינה.

ד.       גם אני תמכתי כמו רבים אחרים בזמנו במאבק לגבי סוגיית “ילדי העובדים זרים” ומתן אישורי קבע לשהייתם בארץ, זה נראה הומני ונכון וההחלטה שקיבלה מדינת ישראל בנושא ראויה לציון.

ה.      אבל,  יש לי גם יש לי ביקורת קשה מאוד כאזרח המדינה ותושב העיר תל-אביב, שומר חוק ומשלם מיסים וארנונה, כלפי עיריית תל-אביב, ממשלת ישראל וקובעי המדיניות שאיפשרו ומאפשרים באוזלת יד חמורה להציף את ערי ישראל בכלל ואת שכונות דרום תל-אביב בפרט בעשרות אלפי מסתננים ומהגרי עבודה ואשר הפכו את חייהם של תושבי השכונות החלשות לבלתי נסבלים.

 

אני מאשים !

מר רון חולדאי ועיריית תל-אביב הזניחו וממשיכים להזניח באופן בוטה את שכונות דרום העיר ותושביה.

נראה כי להפיכת דרום העיר לפח הזבל של תל-אביב היתה יד מכוונת כחלק ממדיניות העירייה ליצור גם בתל-אביב ‘עיר תחתית’ כמקובל בכל ערי העולם ואשר בה יתרכז צילה האפל של העיר הגדולה…

ואיפה בתל אביב הגדולה יש אזור שבו נוכל לארגן לנו ‘עיר תחתית’ לתפארת ? נכון, בדרום העיר.

האזור החלש ביותר מבחינה סוציואקונומית של תושביו. הסביבה בה תושביה נמצאים במאבק הישרדות יומיומי ואין להם שום יכולת, כוח ומשאבים להילחם מול המפלצת הדורסנית והכוחנית שנקראת עיריית תל-אביב. באזור בו שכבות האוכלוסיה כל כך חלשות גם ככה, כך שלא יקרה כלום אם נהרוס להם את איכות החיים עוד טיפה כי כבר מלכתחילה היא לא היתה משהו. שהרי ברור לכולנו שברגע שהמצב בשכונות מרכז וצפון תל-אביב היה מתקרב לפרומיל מהמצב בשכונות דרום העיר התמונה כולה היתה משתנה והיינו רואים את מר חולדאי פועל נמרצות (בין היתר גם כי הוא עלול לאבד את קהל בוחריו ומשם אף את מקום עבודתו). הבעיה היא שעיריית תל-אביב בשנים האחרונות פשוט איבדה שליטה על הנעשה בשכונות הדרום ואלה הפכו מפח-הזבל של תל-אביב למכולת-הזבל של המדינה כולה וכיום הן נושאות בעיקר הנטל בהתמודדות היומיומית עם בעיית המסתננים בישראל.

התדרדרות השכונות החלה בעיקר בשנות התשעים המאוחרות שעה שהיו אלה עשרות מכוני הליווי, חנויות הסקס, הנרקומנים, הזונות וסוחרי הסמים שמצאו את משכנם בסביבות התחנה המרכזית בתל-אביב. ואיך כל זאת קשור לעיריית תל-אביב ? מישהו מכם קוראים יקרים יכול להסביר לי איך מכון ליווי או בשמו הפחות נעים בית-זונות יכול לפעול בשכונת מגורים בלב העיר תל-אביב באין מפריע ומבלי שעיריית תל-אביב תוציא לו מיידית צו סגירה ותשלח תביעה משפטית ודרישה לדין פלילי כנגד מפעיליו וכנגד בעלי הדירות או החנויות ? הרי על כל סגירת מרפסת, טיח מתקלף ועמודי בניין חשופים מוציאה כל שני וחמישי עיריית תל-אביב תביעות משפטיות.

אם עדיין לא השתכנעתם.

אז בואו נעבור למוסד הרבה יותר מוכר ומפורסם בישראל…” הבניין בפיין 1 “. הרי כולנו מכירים וזוכרים לשמצה את הבניין המפורסם ברחוב פיין 1 בתל-אביב.

כן, בטח נזכרתם. הבניין הזה שהזונות, הנרקומנים, חסרי הבית, סוחרי הסמים וכל האנשים המסכנים מוצאים בו קצת מרגוע, לפעמים הרבה יותר מקצת מרגוע אם אתם מבינים למה אני מתכוון.

הבניין שהפך להיות נקודת ציון בהיסטוריה הנפלאה של תל-אביב ושבמרוצת השנים שילב בתוכו תחת קורת גג אחת, בית בושת עם תחנת לממכר סמים ובית הארחה לנרקומנים. יתרה מכך, הבניין הפך לא רק לנקודת ציון, אלא, אפילו ליעד תיירותי, עד כדי כך שאפילו הסלב הידוע בוקי נאה זיהה את הפוטנציאל העסקי הטמון בו והחל לארגן ‘טיולי פשע’ למבקרים וסקרנים שהגיעו למקום במיניבוס ממוזג ושמעו סקירה מסמרת שיער על השכונה והמתרחש בה.

אם עיריית תל-אביב הייתה נותנת לתושבי דרום העיר מעט מהיחס שאותו מקבלים רק מספר קילומטרים צפונה, היא היתה מוציאה לבניין, הרעוע גם ככה, צו הריסה או אטימה מיידי, כמו שהיא יודעת לעשות טוב מאד לאלפי בעלי דירות בעיר שפיצלו דירות או שחזית הבניין שלהם אינה מוצאת חן בעיני פקחי העירייה. כך בעצם יכלה העירייה למנוע את הרס שכונת נווה שאנן כולה.

לא זו בלבד שעיריית תל-אביב והעומד בראשה מר רון חולדאי לא מנעו את התדרדרות השכונות, הם לא ניסו מזה עשרות השנים לבצע שום מהלך נדלני נרחב לחזק את השכונות. כזה של פרוייקט נדלני גדול שיכול היה למשוך לאזור אוכלוסיה חזקה או צעירים ישראליים שהיו מחזקים את השכונה.

אם רק רצו, יכלו להעביר לאזור תוכניות פינוי-בינוי ופיתוח אזורי שיקיף את סביבת התחנה הישנה ושכונת נווה שאנן, שכן המרחבים שם עצומים וכל קרקע פנויה בתל-אביב של ימינו הינה מצרך מבוקש.

בעתון גלובס ב-29/1/2006 נכתב : “המחוזית תל-אביב הפקידה את תוכנית לוינסקי – 250 יחידות דיור ובניין משרדים בן 35 קומות”.

ואני מצטט מהכתבה “הוועדה המחוזית תל-אביב הפקידה את תוכנית מתחם לוינסקי בתל-אביב, המציעה 250 יח”ד בשטח של 32 אלף מ”ר ומרכז עסקים ראשי בהיקף של 82 אלף מ”ר, עם אפשרות המרה של חלק מזכויות התעסוקה ל-160 יח”ד נוספות (תוכנית תא/3277)”, ” המתחם גובל בתחנה המרכזית החדשה, ומטרת התוכנית היא לשקם את האיזור ולחדשו. התוכנית כלולה בפרויקט להתחדשות עירונית של משרד השיכון וקודמה ע”י עיריית תל-אביב”.

קישור לכתבה : http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000055314

איזה יופי של תוכנית, כוללת כיכרות ומגדל בן 35 קומות, בטח היו מגיעים לשכונה כמה משפחות ואנשי עסקים חזקים. גלובס אף הגדיל לציין כי התוכנית ‘קודמה ע”י עיריית תל-אביב’….

קודמה לאן ? מישהו יודע ? כפי שנראים הדברים במציאות, כנראה היא קודמה למכונת הגריסה הקרובה למשרדו של מר רון חולדאי.

רוצים דוגמא נוספת ?

ב-2009 התבשרנו סופית כי פונה לחלוטין מתחם הרציפים של תחנה המרכזית הישנה שהיה על שטח של 10 דונמים, וכי תוך שנה תקום במקום מכללה לאומנויות.

כך פורסם באתר דה מארקר בתאריך 3/8/2009:

“לאחר הגסיסה האיטית: התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב תיהרס – ובמקומה תיבנה מכללה לאמנות”, “על שטח התחנה ומבנה המשרדים, שהוקמו לפני כ-70 שנה, תקים מכללת מנשר את משכנה החדש”,

“עיריית תל-אביב תשאיר את שטח התחנה בבעלותה ותייעד אותו לשימוש ציבורי כמו גינה ומוסדות חינוך”.

מצורף הקישור לכתבה :

http://www.themarker.com/realestate/1.552624#.T9LvkHGxRME.email

מישהו מכם יודע מתי מתחילה הבנייה במקום ? כי אני מאד רוצה להירשם למכללה לאמנות, זה ממש קרוב לדירה שלי.

אני מאשים !

 נחזור רגע שוב לבעיית המסתננים בשכונות הדרום.

אנשים באים ואמרים לי “מה כבר עיריית תל-אביב וראש העיר יכולים לעשות, הוא כתב כבר איזה שלושה מכתבים בשנה האחרונה לראש הממשלה והתריע שהמצב קשה….”

אז אם אתם באמת רוצים לדעת מה הוא יכול לעשות, להלן מקבץ קצר מיכולתיו של ראש עיריית תל-אביב אחד האנשים החזקים במדינה ששולט באין מפריע על העיר הגדולה והחזקה ביותר בישראל.

רשימה חלקית של מה יכול ראש עיריית תל-אביב מר רון חולדאי לעשות כדי להביא לפתרון ולו חלקי של מצוקת תושבי דרום העיר הנושאים בנטל המסתננים:

  1. סגירת בתי עסק לא חוקיים. דרום תל-אביב מלאה בחנויות, פאבים ובארים של זרים. עסקים ללא רישוי חוקי, לא משלמים מס למדינה, גוזלים את פרנסתם של העסקים החוקיים. עסקים בהם אין דגש על חוק ממכר אלכוהול, עסקים הפתוחים גם בשבתות. האם לא ניתן להוציא צוי סגירה לעסקים ? האם לא ניתן להטיל קנסות על בעלי העסקים ועל משכירי החנויות ? האם לא ניתן להגיש תביעה משפטית כנגד בעלי הנכסים המשכירים נכסיהם לעסקים בלתי חוקיים ?
  2. הטלת קנסות על בתי עסק שמעסיקים מסתננים. כפי שבוודאי כולם יודעים בעיריית חיפה ובערים נוספות בישראל הוציאו ראשי העיר מכתב לבעלי עסקים בעירם ובו אזהרה כי עסק שיעסיק שוהה בלתי חוקי יקנס במאות ובאלפי שקלים ואף יוצא נגדו צו סגירה זמני. ומה בתל-אביב ?
  3. טיפול בפיצולי דירות. הגשת תביעה, הטלת קנסות ודוחות על בעלי נכסים ודירות שפיצלו דירות באופן לא חוקי או שמשכירים שטחים של מטרים רבועים ומשכנים בהם עשרות אנשים בתנאי תברואה קשים.
  4. טיפול במבנים נטושים. בדרום העיר יש מספר מבנים נטושים ומסוכנים אשר הפכו לבית מגורים למסתננים. הייתי מצפה מהעירייה להוציא למבנים צו הריסה מיידי או צו איטום, המבנים פזורים בתוך השכונות ומהווים סכנה ברורה ומיידית לשוהים בהם.
  5. הפגנה. ארגון הפגנת ענק של תושבי תל-אביב ושאר ערי ישראל כנגד המצב. כיכר רבין יכולה להוות מקום מעולה לגיוס אלפי תושבי המדינה והשכונות להפגנה גדולה שתיזעק את מצוקתם ותדרוש מהממשלה פתרון מיידי למצב.
  6. הגשת עתירה לבג”צ כנגד המדינה. עיריית תל-אביב יכולה לעתור לבג”צ כנגד המדינה אשר תהיה חייבת לספק הסברים מדוע אלפי מסתננים מובלים ע”י המדינה באוטובוסים לתוככי תל-אביב. המדינה תצטרך לספק הסברים על פתרונות ודרכי פעולה למיגור התופעה ולפינוי המסתננים משכונות דרום העיר.
  7. פגישת חירום עם נתניהו. מר חולדאי במקום להסתפק במשלוח מכתבים או משלחות של מי מטעמו, יכול היה לדרוש פגישת חירום אישית עם ראש הממשלה אשר בה יוחלטו צעדים אופרטיביים שכן אילולא כן, יכול מר חולדאי לאיים בהשבתה כללית של העיר ושל מערכת החינוך שלה לזמן בלתי מוגבל. אני בטוח שהורי התלמידים בשכונות דרום העיר היו מגבים אותו במהלך.
  8. מניעת כניסת אוטובוסי המסתננים למרחב תל-אביב. איפה נכתב שהאוטובוסים המובילים מסתננים מדרום הארץ למרכזה אמורים להוריד אותם בגינת לוינסקי הקורסת ? הרי לא חסר בערי המרכז מספיק גינות ופארקים לאכלוסם. מה רע למשל בהרצליה וברעננה ? יש שם אחלה איכות חיים ובטח כמה מסתננים לא יפרו את השלווה. ואתם יודעים מה, אם ראש העיר מר רון חולדאי לא מסוגל למנוע מהם להגיע לתל-אביב אז הייתי מצפה ממנו לשכן אותם בעיר אוהלים מסודרת בפארק הירקון – גני יהושוע. יש שם מרחבים עצומים ובמקום עוד שבוע גאווה או מרתון אפשר לארגן תקציב מסודר (אני מוכן לתרום את חלקי אפילו בהגדלת הארנונה) ולפנות לארקדי גאידמק שיסביר לערייה איך עושים זאת, הרי יש לו נסיון בכך. כך גם הנטל יתחלק על כל שכונות העיר, ותושבי צפון העיר יוכלו להפגין מעט סולדריות עם תושבי שכונות הדרום. מה גם שהרי ברור לכולנו שמבחינת צפיפות אוכלוסין פארק הוא הרבה יותר מגינה… אפרופו גני יהושוע, תשמעו סיפור שסיפרו לי בנושא. לפני כשבועיים החלה התארגנות של תושבי העיר לחלק מזון באופן מסודר מתוך דאגה אמיתית לנזקקים. עד כאן הכל טוב ויפה. אולם היוזמים בחרו לעשות זאת בפארק גני יהושוע. בבוקר אחד הם הקימו שם שולחנות ופרסו אוכל רב ואכן הצליחו להביא למקום גם עשרות נזקקים מקרב השוהים הבלתי חוקיים. מסתבר שלא עברו עשר דקות ובמקום הופיעו פקחי עיריית תל-אביב המסורים. אלו, דאגו מיידית לקפל את השולחנות ולפזר ההתקהלות ואף איימו על המארגנים בהטלת קנסות כבדים. חומר-למחשבה.

אני מאשים !

 אם כן, מה עושה בינתיים מר רון חולדאי ?

מר רון חולדאי דאג ליידע אותנו כי במהלך השנה האחרונה הוא שלח לא פחות מ-3 מכתבים לראש הממשלה נתניהו בהם הוא הסביר לו כמה קשה ובלתי נסבל המצב בשכונות דרום העיר.

בינתיים הוא מתחמק מזה מספר שבועות מפגישה עם ראשי וועד פעילי שכונת שפירא ושולח אליהם נציגים זוטרים. מקורות יודעי דבר אף מספרים שמר חולדאי מדרבן את פעילי הדרום להפנות את זעמם כלפי הממשלה וע”י כך הוא מנקה את עצמו מהאחריות למצב העגום. מדובר בסיוע כספי בדרך כלל עקיף שאסור לחשוף אותו ואשר נועד לשם מטרה זו. לפי מיטב ידיעתי עיריית תל-אביב אף סייעה במימון חסוי של ההפגנה הגדולה שנערכה לא מזמן בשכונת התקווה. כך שלא פלא שמרבית מהדוברים בה לא הפנו אצבע מאשימה כלפי מר רון חולדאי ועיריית תל-אביב… התנהגותו זאת של מר רון חולדאי ברורה לכולנו. הבחירות בפתח ומר חולדאי מהלך בין הטיפות כדי לצלוח אותם. אם מר חולדאי יתערב בנעשה בדרום הוא עלול להזיק לעצמו פעמיים, מחד הוא בעצם מוכיח כי יש לו אחריות למצב וכי יש בידיו לשנות את המציאות, מאידך הוא עלול להיסתבך עם תומכיו בקלפיות שמן הסתם רובם לא גרים בשכונות הדרום וכל שמעניין אותם הוא איכות החיים בשכונותיהם וכיוצא בזה. ואף יתרה מכך, מסתבר כי מרבית תומכיו של חולדאי יודעים להפגין אמפטיה עם המהגרים הבלתי חוקיים על חשבונם של תושבי שכונות הדרום (כך גם נבדק ואומת בסקר שנערך לאחרונה בקרב תושבי העיר).

אני מאשים !

 מגיע לתושבי שכונות דרום העיר תל-אביב לקבל תשובה ברורה וחד משמעית מה יהיה המצב בדרום העיר בעוד חצי שנה, בעוד שנה ואילך ! זוהי דרישה לגיטימית של מי שמשלם לעיריית תל-אביב מדי חודש מיסים שוטפים ומצפה שהעירייה תפעל לטובתו כפי שהיא אמורה לעשות ועושה ביתר חלקי העיר.

כיום שכונות דרום העיר מוצפות באלפי מסתננים אשר כובשים בה כל חלקה טובה ולא ירחק היום שלא ישארו בהן תושביהם הוותיקים ושתגבר עוד יותר ההגירה השלילית מהן של תושביהם הישראלים. לפי נתונים שפורסמו לאחרונה (מתוך אתר עיריית תל-אביב) כיום מדובר על כ-70 אלף שוהים בלתי חוקיים המרוכזים במספר שכונות בדרום העיר, בו בעת שאוכלוסיית הישראלים באותן השכונות עומדת על כ-35 אלף איש בלבד, נתון מדהים לכשלעצמו !

אני קורא מכאן לראש עיריית תל-אביב מר רון חולדאי לקחת אחריות על הנעשה בשכונות הדרום.  להקים מיידית צוות חירום ומנהלת פעולה שיאגדו תחתם אנשי מקצוע ואנשי מפתח מקרב תושבי השכונות. על הצוותים להכין ולהוציא לפועל, תוך מעקב צמוד מספר תוכניות אופרטיביות למיגור תופעת כיבוש שכונות הדרום ע”י המסתננים. כיום, המצב בשכונות דרום תל-אביב הוא עגום, התסיסה בקרב התושבים גואה ובצדק, תחושת הבטחון של תושבי השכונות התערערה, התנאים התברואתיים בסביבת התחנה המרכזית הינם מתחת לכל ביקורת ואנחנו עומדים בפני אסון בקנה מידה ארצי.

אם אתה מר רון חולדאי איבדת שליטה על הנעשה בשכונות הדרום. אם אין לך פתרונות ודרכי פעולה לפחות להקל על חיי תושבי השכונות. אזי עלייך לקחת אחריות. לפנות את כיסאך. ללכת הביתה בהקדם ולהשאיר את ניהול ראש העיר בידי אדם אמביציוני אחר, אשר יציב לעצמו ולעיריית תל-אביב בראש סדר העדיפויות את המטרה החשובה ביותר כיום והיא להציל את שכונות דרום תל-אביב מהמשך כיבושן ע”י השוהים הבלתי חוקיים, לפני שיהיה מאוחר מדי.

אחד העם,

שכונת-שפירא, תל-אביב.

כ’ תמוז תשע”ב.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.