הישג גדול לח"כ מירי רגב, יו"ר וועדת הפנים – 1.5 מיליארד לדיור הציבורי

בתום מו"מ מפרך עם נציגי משרד האוצר על נוסח הצעת החוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור (הוראת שעה), התשע"ד – 2014, הגיעה ח"כ מירי רגב, יו"ר וועדת הפנים להישג ענק – העברת 1.5 מיליארד ₪ לטובת הדיור הציבורי ופרויקטים חברתיים קשורים.

כזכרו בתחילת הדיון על החוק, הידוע יותר כחוק הותמ"ל, התנתה ח"כ רגב את העברת החוק, שעיקרו הליכי תכנון מהירים להקמת שכונות חדשות במתחמים גדולים, בכך שהחוק יכלול גם דירו בר השגה. מכיוון שהאוצר הסכים בסופו של דבר לכלול רק דיור להשכרה בהצעת החוק ולא דיור ציבורי, התנתה ח"כ רגב את העברת החוק בחיזוק הדיור הציבורי.

אתמול, בוועדת הכספים, אושרה העברה תקציבית אל משרד השיכון של 1.1 מיליארד ₪ לקרן לדיור ציבורי. משרד השיכון, ירכוש באמצעות הקרן כ- 1000 דירות חדשות עבור זכאי דיור ציבורי שזכאותם הוכרה אך לא היו דירות פנויות עבורם. משרד האוצר גם התחייב להקצרת 110 מלש"ח לשנה במשך שלוש שנים שייועדו לשיפוץ של כ- 12,000 יח"ד בדיור הציבורי. 40 מיליון ₪ נוספים יוקצו על פני תקופה של שלוש שנים לטובת שיפוץ והפעלת מועדוניות לילדים בשכונות שבהם גם דיור ציבורי. ח"כ רגב אמרה כי היא "מסתובבת בשכונות ורואה את הילדים שמסתובבים כי אין להורים שלהם כסף לחוגים ולבי נחמץ. כעת לאחר שיפוץ של כ- 130 מועדוניות, ציודם מחדש והקצאת תקציב לתפעולם יהיה לילדים לאן ללכת".

חברי הכנסת מהאופוזיציה שנכחו בדיון תמר זנדברג, דוד אזולאי ודב חנין בירכו אישית את ח"כ רגב על השיגיה. ואולם, ח"כ דב חנין הדגיש כי "עם זאת שאני מברך אותך, את הממשלה לא צריך לברך כי הם בסך הכל החזירו לאזרחים 1.1 מיליארד מתוך 3 מיליארד שהיו חייבים להעביר על פי חוק". ח"כ דב חנין שאל את מר רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד שסייע לח"כ מירי רגב, מה לדעתו הכיוון הנכון להמשך הפעלת הדיור הציבורי ונענה כי כעת יש למפות 7000-10000 יח"ד לשיפוץ, יש לרכוש עוד דירות ולחדד את הקריטריונים לרכש הדירות. מר מלמד הוסיף כי ראוי גם לעדכן את גובה הסיוע הניתן לשכר דירה.

הוועדה פיצלה היום את החלק התכנוני של החוק מהחלק הקנייני, המסובך יותר. החלק התכנוני הוצג היום. במטרות החוק מופיעות שתי מטרות חשובות: 1. יצירת היצע דיור להשכרה לטווח ארוך. 2. יצירת היצע דיור להשכרה לטווח ארוך ובמחיר מופחת. בהצעה המתוקנת נקבע כי בכל תכנית יהיו 30% מהדירות מיועדות להשכרה. 15% להשכרה במחיר מופחת ו- 15% להשכרה במחירי שוק. בנוסף הועלה סף מספר יח"ד בתכנית ותמ"ל, ההופך אותו לתכנית כזו ל- 750 דירות לפחות ו- 500 דירות במגזר הערבי.

ח"כ דב חנין הצביע על כשל משמעותי בחוק, להבנתו – החוק מחייב אמנם התחלת ביצוע התכנית תוך 4 שנים אך החוק דורש בסך הכל ביצוע של 25% מעבודות התשתית בשטח התכנית.

הוועדה תדון בשבוע הבא (יום שלישי) בהסתייגויות לחוק וצפויה לאשר את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית ביום רביעי הבא.

צילום הכנסת: google street view

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן