הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 22 בפברואר 2021 שהתקיימה באמצעות ועידה חזותית – ZOOM

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 22 בפברואר 2021 שהתקיימה באמצעות ועידה חזותית – ZOOM

הודעת מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, בתום ישיבת הממשלה מיום 22 בפברואר 2021 שהתקיימה באמצעות ועידה חזותית –  ZOOM:   

א. בפתח ישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו:

"אתמול יצאה לדרך הפעימה השנייה של תוכנית היציאה מהסגר, בעצם תוכנית ההשתחררות מהקורונה. אנחנו פתחנו שכבות נוספות במערכת החינוך, את המסחר, בתי המלון וחדרי הכושר, תרבות וספורט, כמובן גם שירותים נוספים למחזיקי "תו ירוק".

המשימה העיקרית שלנו היא סיום חיסון בני ובנות 50 ומעלה, אלה הגילים עם כמעט כל התחלואה והתמותה, אבל חשוב גם שאלה מתחת לגיל 50 יתחסנו, כי המוטציה מכה גם בהם, היא מכה גם בילדים. מי שעוד לא התחסן – זה הזמן, לכו להתחסן.

אני שומע דיווחים כאילו יש מחסור בחיסונים – אלה דיווחים לא נכונים. חיסוני "פייזר" ימשיכו להגיע גם במהלך חודש מרץ ו-5 מיליון בוגרים יוכלו להתחסן. בנוסף יגיעו עד אמצע חודש מרץ מאות אלפי חיסוני "מודרנה" ובהמשך עוד מיליוני חיסונים.

כלומר, אנחנו נוכל לחסן את כל האוכלוסייה הבוגרת של ישראל, במידה שמאה אחוזים ירצו להתחסן, ואני מאוד מקווה שכך יהיה. בכל מקרה, אנחנו המדינה היחידה בעולם שיש לה האפשרות לחסן את כל אזרחיה בזמן כל כך קצר וזו ברכה ענקית. זה לא אומר שאנחנו יכולים לפרוק כל עול. שמעתי שיש ראשי ערים שמתכננים לפתוח את החינוך בערים שלהם, בכיתות שעדיין לא אושרו, אבל שמעתי גם בסיפוק שכמה וכמה מראשי הערים שנכללו ברשימה של 15 הערים הודיעו שהם לא ינהגו כך ובצדק, משום שהמגפה עדיין פה, וכפי שאמרתי, המוטציה הבריטית מכה בצעירים. ילדים עדיין לא מחוסנים, החיסון יגיע רק בהמשך. לפי מה שאני שומע מ"מודרנה" ו"פייזר", באפריל צפויים להגיע אישורים, והחיסונים לילדים זמן קצר לאחר מכן.

אנחנו פתחנו את המסחר שרובו מיועד למבוגרים ללא "תו ירוק" לא כי רצינו בזה, אלא משום שהקניונים למשל מכילים שירותים חיוניים שאי אפשר למנוע אותם מכלל האזרחים. למשל מרפאות, למשל בתי מרקחת או שירותי מזון. כלומר, אנחנו פועלים, פותחים בזהירות ובהדרגתיות וחובה להתנהג באחריות.

לכן אני קורא לכל ראשי הערים לא לפרוק עול, לא לעשות דין לעצמם, לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות ששומרות על התעדוף הנכון של שמירה על החיים ועל הבריאות של הבוגרים והילדים כאחד.

אני ביקשתי כינוס של הממשלה מחר לישיבה שתדון בהגבלות חג הפורים. אני מזכיר לכם שבפורים האחרון הייתה עלייה עצומה של תחלואה, ואנחנו לא רוצים שהדבר הזה יישנה הפעם. אנחנו רצינו מלכתחילה לפתוח את הסגר הזה ולהנהיג את "התו הירוק" אחרי פורים, מאחר שלא הייתה הסכמה על זה, לצערי, בממשלה, החלטנו לפתוח קודם, אבל לשים הגבלות. בינתיים מקדם התחלואה עולה, זה קורה, ולכן אנחנו צריכים לעשות הכול כדי לעבור את חג הפורים הזה במינימום תחלואה. אנחנו שומעים על התארגנויות של מסיבות, בניגוד להנחיות, בימי החג, ועלינו למנוע זאת. לכן ביקשתי ממשרד הבריאות ומהמל"ל שיציגו מתווה שמצד אחד יאפשר את שמחת החג בצורה מבוקרת, ומן הצד השני לא יביא להתפרצות מחודשת של המגפה. כאמור, אני אביא את הנושא הזה להחלטת הממשלה מחר. אני מזכיר לכם שהשאננות יכולה להרוג, ועל כולנו להמשיך ולהקפיד על הנחיות משרד הבריאות.

אתמול סיירתי בחוף הים באשדוד. יש כאן אסון אקולוגי עצום – 1,000 טונות של נפט וזפת שנערמים על החופים שלנו ואנחנו חייבים לפעול מהר לאסוף אותם. אני מסביר שאם אנחנו לא עושים את זה, זה מחלחל כבר לתוך הקרקע, במיוחד בשטחים הסלעיים, וזה נזק שיישאר איתנו שנים ארוכות. לכן צריך לפעול מהר.
ביקשתי מהשרה גמליאל להציג היום סקירה על הנעשה בחופי הים ולהביא תוכנית מתוקצבת לניקוי החופים באופן מיידי. אני גם מאוד התרשמתי מאוד מההתגייסות של האזרחים, דיברתי עם ראשי ערים אתמול וגם היום, ואני מאוד מתרשם מהערבות ההדדית, מהסיוע שנותנים אחד לשני, וכמובן הסיוע שהממשלה תיתן כאן בכל הכוח כדי להציל את החופים הנהדרים שלנו.

אנחנו נצביע היום בממשלה על כך שוועדת בדיקה שהקמנו בנושא מניעת אסונות במכינות הקדם צבאיות, תקבל סמכויות של ועדת חקירה. אנחנו צריכים להבטיח שבני נוער שמגיעים למכינות, יחזרו הביתה בשלום. יש לחקור את האסון הנורא הזה שהתרחש בנחל צפית בכל האמצעים ולדאוג שהטרגדיה הנוראה הזאת לא תישנה. אני לא יכול לשכוח את המפגש המטלטל שלי עם המשפחות, עם האבות והאימהות, הצעירים רובם, שאיבדו את ילדיהם. זה דבר שפשוט אסור שיחזור ויקרה, אני בטוח שכולם יתמכו בהחלטה הזאת.

אני מביא היום לאישור הממשלה גם החלטה לפיצוי המשפחות שנפגעו בפרשת ילדי תימן, המזרח והבלקן. זו עוד פרשה, אחת הכואבות בתולדות מדינת ישראל, ואני גאה על כך שאני מוביל את הממשלות ששמות סוף לדבר. הגיעה העת שהמשפחות שהתינוקות שלהן נלקחו מהן יקבלו הכרה מהמדינה ומממשלת ישראל וגם פיצוי כספי. אינני אומר שהפיצוי הכספי יכפר על הסבל הנורא שהמשפחות האלה עברו ועוברות, זה פשוט בלתי נסבל ובלתי ניתן לטשטוש. אני מבקש מכל שרי הממשלה לתמוך בכך ולהביא למשפחות שסבלן גדול מנשוא, את מעט הנחמה שמגיעה להן. אני גם מבקש משר החינוך לכלול את פרשת ילדי תימן בספרי הלימוד של תלמידי ישראל, כי צריך להכיר את הדבר הזה.

אני רוצה להודות לשרים, לשרות, לחברי הכנסת ולחברות הכנסת, כולל חברת הכנסת לשעבר נורית קורן, שפעלו בעניין הזה בנמרצות, ואנחנו רואים שיש שכר לעמלם."

ב. בהתאם לסעיף 2(ד) לחוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה), התש"ף-2020 (להלן – החוק)  ולנוכח העובדה שעדיין ישנו סיכון ממשי להתפשטות רחבה של נגיף הקורונה ולפגיעה ממשית בבריאות הציבור, החליטה הממשלה להאריך את תוקפה של ההכרזה על מצב חירום בשל נגיף הקורונה ב-60 ימים נוספים עד ליום י"ט באייר התשפ"א (1 במאי 2021).

ג. מתוך הבנה עמוקה והכרה בסבלן של משפחות עולי תימן, המזרח והבלקן אשר עניין ילדיהן נדון במסגרת ועדות הבירור שהוקמו לבדיקת הפרשה, הממשלה החליטה לאשר מתווה כספי אשר יקבע זכאות למשפחות, שבמסגרת בדיקת הוועדות הללו נמצא כי ילדן נפטר או שאין ממצא שיכול להעיד על גורלו, לקבלת סכום כספי בגין הפרשה. הסכום הכספי ישולם לבני המשפחה בהתאם לכללים שייקבעו על ידי ועדת היגוי שתוקם לעניין זה.

ממשלת ישראל מביעה צער על האירועים שהתרחשו בימיה הראשונים של המדינה.

ד. הממשלה אישרה, בהתאם לסעיף 8א(א) לחוק הממשלה, התשס"א-2001, את קביעת ממלא מקום שר המשפטים, כי לוועדת הבדיקה שמונתה על ידי שר ההתיישבות למניעת אסונות תוך כדי פעילות מכינות קדם צבאיות יהיו הסמכויות של ועדת חקירה לפי סעיפים 9 עד 11 ו-27(ב) לחוק ועדות חקירה, התשכ"ט-1968.

ה. הממשלה שמעה סקירה מאת השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, על זיהום הנפט אשר פגע בחופים רבים במדינת ישראל ואשר מאיים על בעלי החיים והטבע בסביבה הימית האקולוגית. השרה תיארה את ממדי האסון האקולוגי  ואת הנעשה לשם ניקוי מיידי של טונות הנפט והזפת שנערמו לאורך החופים. בתום הסקירה הינחתה הממשלה את השרה להגנת הסביבה לגבש בהקדם תוכנית למימון ולניהול מבצע הניקיון  ולהביאה לאישור הממשלה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן