הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 1 במרץ 2021 שהתקיימה באמצעות ועידה חזותית – ZOOM

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 1 במרץ 2021 שהתקיימה באמצעות ועידה חזותית – ZOOM

הודעת מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, בתום ישיבת הממשלה מיום 1 במרץ 2021 שהתקיימה באמצעות ועידה חזותית –  ZOOM:   

א. בפתח ישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו:

"אנחנו פותחים את ישיבת הממשלה קודם כול בדגש על המאמץ העיקרי: המאמץ העיקרי שלנו הוא להשלים את מבצע החיסונים לכלל האוכלוסייה, אבל בראש ובראשונה לאוכלוסייה מעל גיל 50. אנחנו עושים בזה מאמץ אדיר והשבוע אנחנו רותמים את הרשויות המקומיות למאמץ. שר הבריאות, יו"ר השלטון המקומי, אריה דרעי, הפרויקטור ואני שוחחנו עכשיו בשיחת ZOOM עם ראשי הרשויות הערביות, שם יש פער מסוים והמרצנו אותם. אני חייב להגיד שהם גם נרתמו בעצמם לסגור את הפער בחברה הערבית.

אם אנחנו מצליחים לחסן את ה-200,000 עד 300,000 איש מעל גיל 50 שנותרו עדיין לא מחוסנים, במידה רבה ניצחנו את הקורונה. אנחנו מחסנים עשרות אלפים ביום וזה ייקח לנו עוד ימים, במאמץ גדול עוד שבועיים כנראה, אבל הדבר הזה מוציא אותנו מכלל הסכנה כי כמעט כל התחלואה הקשה וכמעט כל מקרי המוות נמצאים בגילים הללו.

לכן אנחנו חייבים לעשות שני דברים במקביל: להמשיך לשמור על הכללים, להמשיך לרוץ קדימה, לטוס קדימה במאמץ של חיסון האוכלוסייה בכלל ובפרט האוכלוסייה מעל גיל 50.

אני חייב להגיד שההפרות בפורים, הן בציבור החילוני והן בציבור החרדי, הן בלתי נסבלות. אני מקווה שהן גם לא יעלו לנו ביוקר.

אנחנו נדון היום בישיבה בפעימה השלישית של תוכנית היציאה מהסגר. לאור התמונות הקשות האלה מסוף השבוע, נצטרך לשמוע כמובן את דעת המומחים ולהחליט כיצד לפעול. אנחנו רוצים קודם כול להמשיך בפתיחה של מערכת החינוך, להחזיר גם את שכבות ז'-י' ללימודים, זה כמובן יקרה בערים "הירוקות", "הצהובות" ו"הכתומות" עם אחוז מתחסנים גבוה.

אנחנו נוכל להמשיך להתקדם במתווה "הדרכון הירוק" לפתיחת המשק, אם נמשיך להגדיל את מספר המתחסנים ונמשיך לייצב את החולים הקשים. אני חייב להגיד שפה יש התייצבות מבורכת, ה-R אומנם עולה, ה-N אומנם עולה – מספר הנדבקים המאומתים ליום עולה, אבל אם נצליח לשמור על מספר יציב ואפילו להוריד את מספר החולים הקשים אנחנו בעצם משיגים את היעד שלנו. במידה רבה זהו המדד החשוב ביותר: מספר החולים הקשים, כי זה קובע את המגבלה של מערכת הבריאות שלנו ושל בתי החולים.

במקביל, שרת התחבורה תציג בישיבה הזאת מתווה שיאפשר לנו לשמור על הכניסות לישראל הגנה נגד מוטציות, אבל יאפשר גם לישראלים לחזור ארצה בצורה בטוחה להצביע בבחירות. זו זכות יסוד שאנחנו כמובן שומרים עליה.

הצגתי אתמול עם שר החינוך ושר האוצר תוכנית להארכת שנת הלימודים עד סוף יולי, זה דבר הכרחי. הילדים שלנו ובני הנוער צריכים להשלים פערים שהצטברו בשנה האחרונה, ואנחנו יודעים עד כמה זה חשוב לתת להם גם את המטען האינטלקטואלי וגם את המטען הרגשי של לימוד בקבוצות. אנחנו נעשה את זה בתקופת הקורונה משום שצריך להבין שיש לנו המקור התקציבי לזה. זו תהיה קופסת קורונה ואני רוצה שתבינו את ההיקף שלה: זה בערך בין 1% ל-2% ואולי 3% ממה שהוצאנו עד עכשיו, ויש לנו כלכלה חזקה מאוד שמאפשרת לנו לעשות זאת, עם ריביות מהנמוכות בעולם. החינוך לא צריך להיות במחלוקת, אני מצפה מכל חברי הממשלה לתמוך בהצעה הזאת, היא חשובה לחינוך של ילדי ישראל.

השבוע יגיעו לישראל קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, וראש ממשלת דנמרק, מדה פרדריקסן. הם מגיעים לכאן כדי ללמוד ולהתרשם ממבצע החיסונים הענק שלנו. אנחנו גם נדון יחד בתאגיד בין-לאומי לייצור חיסונים.

בכל מקרה אנחנו דנים כבר בנושא הזה עם חברת "פייזר", במיוחד על מרכיב המחקר והפיתוח. אני חושב שזו משימה מאוד חשובה כדי להפוך את ישראל למעצמת חיסונים עצמאית שיכולה לייצר לעצמה וגם לאחרים חיסונים. אבל יש משהו לא פחות חשוב ולא פחות דחוף, כי במקביל אנחנו עובדים על הבאת עוד 36 מיליון חיסונים לאזרחי ישראל כדי להבטיח את בריאות אזרחינו.

אני רוצה להסביר למה: החיסונים שיש לנו, אף אחד לא יודע את תוקף עמידתם. אנחנו רשמנו ב"דרכון הירוק" חצי שנה, זה אולי בערך יהיה שנה, אנחנו מקווים שיותר, אנחנו צריכים להיערך לתרחיש הגרוע. התרחיש הגרוע אומר שנצטרך לחסן כל חצי שנה 9 מיליון אזרחים בשני חיסונים, זה 18 מיליון חיסונים לחצי שנה, 36 מיליון חיסונים רק לשנה הקרובה. אם אנחנו לא עושים את זה ויפוג תוקף החיסון, אז הכול חוזר מחדש: תחלואה, מוות, סגרים. כל העולם מתחרה על החיסונים הללו.

אני נחוש שוב להביא את ישראל למעלה הרשימה. אני לא רוצה להגיד שאנחנו ירקנו דם, אבל בעשרות שיחות, במאמץ אינסופי מול ראשי החברות הללו, הצלחנו להביא הנה 12 מיליון חיסונים כדי לחסן את האוכלוסייה הבוגרת, כי לילדים עדיין אין חיסונים, זה יגיע להערכתי בחודשים הקרובים. כלומר, אנחנו חייבים לדאוג להביא עוד עשרות מיליוני חיסונים כדי שלא נחזור על כל פרשיית הקורונה בשנה הקרובה, וזו משימה עליונה שלקחתי על עצמי.

אני חייב להגיד שאני נעזר מאוד בשר הבריאות ובצמרת משרד הבריאות, הם עושים בעניין הזה עבודה חשובה. אני חושב שחברת "פייזר" וחברת "מודרנה", כשהן רואות שאנחנו נחושים בעניין הזה ושאנחנו מוכנים לפעול ולקבל החלטות, יש לנו סיכוי טוב, גם כאן, להקדים את כל העולם, וזה לא דבר שהוא מובן מאליו. זה לא מובן מאליו שמדינה של 9 מיליון מתוך כלל האנושות, של 8 מיליארד בני אדם, כלומר אנחנו פרומיל של האנושות, ואנחנו משיגים את כל יתר המדינות. אני נחוש לעשות את זה גם בשנה הקרובה עם יתרת החיסונים.

במקביל, שר האוצר ואני מביאים היום לממשלה החלטה על מענקים לאוכלוסיית הנכים בעלות של 560 מיליון ₪. זוהי החלטה חשובה, היא מממשת את ההבטחה של הממשלה לציבור הנכים, היא מאפשרת את התקציב שיסייע להם, ובייחוד יסייע להם בתקופת הקורונה.

במקביל, אני עובד גם על הצעת החלטה לתיקון העיוותים שהצטברו במהלך השנים, שהוצגו לי בביקורי בבית הלוחם עם נכי צה"ל. אני חייב להגיד לכם, זה היה ביקור מרגש מאין כמוהו עם יו"ר הארגון עידן קלימן ועם צמרת הארגון. לשמוע את האנשים האלה, לשמוע את הסבל שהם עוברים, אנשים שמשלמים יום יום בגופם ובנפשם על כך שהם הגנו עלינו. אני חושב שיש לנו חוב מוסרי ענק להם, אני מקווה לפרוע את החוב הזה ואני בטוח שכולכם תצטרפו לזה. זה דבר ראשון במעלה שגם הוא מייחד את מדינת ישראל.

אני מביא היום להחלטת הממשלה את התוכנית לחיזוק יישובי המגזר הערבי ולצמצום הפשיעה. היקף התוכנית: 150 מיליון ₪. המדיניות הזו היא המשך ישיר לתוכנית החומש חסרת התקדים שהעברנו בשנת 2015 ותוקצבה ב-15 מיליארד ₪ עבור החברה הערבית, ועוד 6 מיליארד ₪ מאז 2011 בתוכניות שונות לבדואים בצפון, לבדואים בדרום, לחיזוק הבטיחות שם ודברים אחרים. כלומר, קרוב ל-21 מיליארד ₪ שתוקצבו, מתוך זה הוצאו מיליארדים רבים.

התוכנית הזאת תביא להקמת והרחבת תחנות משטרה חדשות וקיימות. אנחנו נקים תחנות כיבוי אש ומבנים קהילתיים לשירותים קהילתיים בישובים הערביים. גם הולכת ומוקמת כרגע יחידה מיוחדת במשטרת ישראל למאבק בפשיעה במגזר הערבי. אני רוצה לברך את שר הבט"פ והמפכ"ל שעושים רבות בעניין הזה.

אנחנו נמשיך לחזק את הרשויות המקומיות במגזר הערבי, ונילחם יחד בפשיעה ובאלימות. אני מבקש להודות לכל מי שסייע בקידום התוכנית, למשרדי האוצר, הבט"פ, החינוך והפנים, העבודה והרווחה, שוויון חברתי וחיזוק וקידום קהילתי. אני רוצה גם להודות לך, מנכ"ל המשרד ומזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, אתה מנצח על כל זה, וגם לשר הביטחון שעזר בעניין הזה. אני מודה גם לך, ואני לא אומר את זה מן השפה אל החוץ. אני חושב שכולם נוטלים חלק כרגע במאמץ גדול.

חשוב שנמשיך לעבוד יחד, נפתור את הבעיות האמיתיות שיש לציבור בישראל. אנחנו מצליחים להוציא את ישראל כאלופת העולם בחיסונים. יש לנו עוד אתגרים, אנחנו צריכים להשלים את החיסון של הבוגרים, אנחנו פותחים את המשק, את החינוך, את התרבות, אני מקווה שבקרוב גם את הספורט, אני מקווה בימים הקרובים. אנחנו יוצאים, חוזרים חזרה אל החיים, וחשוב שנעשה את זה יחד, כי אנחנו מייצגים את כל אזרחי ישראל, בלי יוצא מן הכלל."

ראש הממשלה החליפי, בנימין גנץ, אמר:

"גם אני רוצה לברך על הנושאים החשובים שעולים בישיבה הזאת, הן על הנושא של קידום התוכנית למיגור הפשיעה בחברה, הן על אישור המענק החצי שנתי לנכים, שתכף אני אומר עליו עוד מילה אחת, ברשותך, וכמובן על אישור הענקת "אות לבנון" לחיילי צה"ל וצד"ל, מערכה שנמשכה כמעט עשרות שנים עם הרבה מאוד חללים וחברים שכולנו השארנו מאחור. כמי שהיה החייל האחרון לצאת מלבנון, אני מאוד שמח על הזכות שנפלה בחלקי להמשיך ולקדם את העניין הזה, כמובן בשיתוף עם הרמטכ"ל, בוועדה מיוחדת שהוקמה בצה"ל בראשות נשיא בית הדין הצבאי. אפשר יהיה לשאול שאלות והרמטכ"ל ירחיב בעניין הזה.

אני שמח, כאמור, שאנחנו מקדמים את סוגיית הנכים. נכי צה"ל, קודם כול הם חשובים לכולנו, בוודאי שחשובים לי. אנחנו נמצאים איתם במשא ומתן מתמשך תוך ניסיון לפתור את הבעיות של נכי צה"ל ותוך מגבלות המשאבים שעומדים לרשותנו, כנ"ל גם יתר ציבור הנכים. אני שמח שאנחנו מביאים את ההצעה הזאת להצבעה היום, בהמשך לדיון שערכנו אתמול בוועדת שרים לענייני חקיקה. אני מצטער על הסיבוב הפוליטי שחלק מהשרים עשו על העניין הזה. אני מזכיר לכולנו שאנחנו מביאים הצעת תשלום לנכים בגלל שאין לנו תקציב מדינה, לכן ההחלטה הזאת היא החלטה נדרשת. חבל שזהו המצב, אבל לפחות אנחנו נעשה את הצעד המינימלי הזה.

אני רוצה להזכיר לכולנו שלצד הדברים האלה יש לנו עדיין עשרות מינויים במשרד החוץ ועוד מינויים מקצועיים במשרדים השונים שתקועים כי הממשלה לא מסוגלת לקבל החלטה. חבל שככה, אנחנו חייבים לחלץ אותם.
באשר לנושא הקורונה – אני חושב שיש לנו בעיה מאוד חמורה בשדה התעופה. הוועדה ששקלה שיקולים שאני מקווה שהם ענייניים, אבל הדרך היחידה לדעת שהם ענייניים היא לפרסם את ההחלטות של הוועדה עצמה.
אנחנו צריכים להגיע למצב שכל ישראלי שרוצה לחזור הביתה, יכול לחזור הביתה. אפשר לעשות את זה עם בדיקות לפני טיסה, בדיקות אחרי טיסה, שהייה בבידוד אחר כך ולגרום למצב שהישראלים יכולים לחזור הביתה.
בדקתי וחקרתי, במרבית מדינות העולם, במרבית המוחלטת של מדינות העולם, אין איסור על אזרחים לחזור לארצם. יש איסור לאנשים אחרים להיכנס, אבל אין איסור לאנשים לחזור לארצם. זהו המצב במרבית מדינות העולם, הגיע הזמן שגם אצלנו זה יהיה ככה. אני מקווה מאוד שהמתאר שמובא היום, אכן יהיה מתאר שיקודם.

נושא החינוך – צריכים להחזיר קודם כול את תלמידי כיתות ז'-י' בערים "ירוקות" ו"צהובות" בחזרה ללימודים. בהמשך אני מקווה כמובן שיהיה אפשר ביתר המקומות, כשהמצב הבריאותי ישתפר. אני חושב שהעומק החיסוני שלנו מאפשר לנו לבצע את הצעדים האלה בצורה שהיא יחסית בטוחה, ואז כמובן שנוכל ללכת להשלמת הלימודים בתקופת הקיץ או על בסיס החופשות שישנן, מתוך הידברות עם המורים. אני חושב שהמורים עבדו קשה גם בתקופת הקורונה למרות שהם עשו את זה בצורות אחרות, אבל עדיין צריך לבוא איתם בדין ודברים ולגרום למצב שאנחנו מסוגלים לתת להם את הפיצוי הנאות וביחד איתם להתקדם קדימה ולצאת לדרך."

ב. הממשלה אישרה את החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה בעניין טיוטת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 218 – הוראת שעה)(מענק חד-פעמי חלף הגדלת קצבאות הנכות לשנת 2020) (תיקון), התשפ"א-2021, שעניינה הארכת מתן המענקים החד פעמיים למקבלי קצבאות נכות שניתנו בתיקון מס' 218 לחוק הביטוח הלאומי חלף הגדלת קצבאות הנכות בשנת 2020 בדרך האמורה בסעיף 220ב לחוק הביטוח הלאומי, כך שיינתנו גם בעבור המחצית הראשונה של שנת 2021 בשתי פעימות בסופו של כל רבעון.

כמו כן קבעה הממשלה מקור תקציבי לטיוטת החוק האמורה וכן מימון להרחבת סל שירותי הבריאות.

ג. הממשלה אישרה את רשימת השירותים שיתווספו לסל שירותי הבריאות בשנת 2021 וכן את המקור של  התוספת התקציבית  הנדרשת לצורך הרחבת סל שירותי הבריאות. 
ההוספה לסל השירותים מתבצעת על ידי שר הבריאות, בהסכמת שר האוצר ובאישור הממשלה, על בסיס המלצותיה של הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות.

ד. הממשלה אישרה את הצעת שר הביטחון לקבוע אות מערכה לציון השתתפותם של חיילים במערכה ברצועת הביטחון בדרום לבנון וכן את הצעת תקנות העיטורים בצה"ל הקובעות את התבחינים לזכאות לקבלת אות מערכה מקרב חיילי צה"ל.

ה. הממשלה הסמיכה את ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר, על דעתה, את טיוטת חוק אנשי צבא דרום לבנון ומשפחותיהם (תיקון), התשפ"א-2021, שעניינה הסמכת שר הביטחון להעניק אות מערכה לאנשי צד"ל על השתתפות במערכה ברצועת הביטחון בלבנון, זאת לצד הענקת אות מערכה לחיילי צה"ל שיהיו זכאים לאות.

ו. הממשלה אימצה את עקרונות הפעולה שבדו"ח צוות המנכ"לים בעניין טיפול בפשיעה ובאלימות בחברה  הערבית וכן קבעה פעולות מיידיות בהן יש לנקוט עקב התגברות אירועים פליליים הגובים חיי אדם. בנוסף, הטילה על מנכ"ל משרד ראש הממשלה בתיאום עם הגורמים הממשלתיים העוסקים בנושא  לגבש ולהביא לאישור הממשלה תוכנית פעולה חמש שנתית מפורטת ליישום ההמלצות והעקרונות שבדו"ח.

ז. לאור המעבר המתוכנן של יחידות התקשוב ואמ"ן לבאר שבע ואזור צומת שוקת , הממשלה הטילה על משרד ראש הממשלה להקים צוות בין משרדי בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה שיגבש המלצות לעדכון החלטות ממשלה קודמות שעניינן פיתוח הנגב. הצוות יגיש המלצותיו לממשלה, תוך התייחסות להתערבות הממשלתית הנדרשת, לתוצרי עבודת המטה של משרדי הממשלה הנוגעים בדבר ולמגבלות התקציב והקצאת המשאבים הנדרשים ממשרדי הממשלה השונים.

ח. הממשלה החליטה לקדם פתרונות בנוגע לאיגום ולשיתוף של כלל המידע הממשלתי הנוגע לדיור ולתשתיות אשר יוכלו לסייע למשרדי הממשלה וגופי התשתית הרלוונטיים בשיפור איכות תהליכי התכנון והביצוע של בינוי והקמת תשתיות והגברת יעילותם, זאת נוכח פערי המידע והחסמים בשיתוף המידע בין גופים ממשלתיים שונים אשר גורמים לתופעות של תכנון חסר או תכנון יתר לפרויקטי הקמת תשתיות וכתוצאה מכך להקצאת משאבים שאינה מיטבית, לעיכובים בלוחות הזמנים לביצוע וליצירת חסמים רבים.  

ט. הממשלה תיקנה את החלטתה מס' 566 שעניינה תוכנית לחיזוק החוסן האזרחי בשדרות וביישובי  רצועת עזה לשנים 2022-2021. במסגרת התיקונים החליטה הממשלה, בין היתר, להטיל על משרד ההתיישבות לבחון הכנת תוכנית לתמיכה בגרעיני התיישבות שמסייעים לקהילות עולים בעוטף עזה; להגדיל את התקציב שהוקצה לתוכנית השימור והפיתוח של אתרי המורשת והארכיאולוגיה באזור עוטף עזה ולערוך תיקונים הנוגעים לאופן יישום התוכנית להיערכות לאירועי קיצון ושינויי אקלים.

י. הממשלה אישררה את החלטתה וקבעה כי הפעימה השלישית של היציאה מהסגר תתקיים כמתוכנן  ובין היתר יתחדשו   ביום 7.3.2021 הלימודים בכיתות ז'-י' ביישובים ירוקים וצהובים וביישובים כתומים שבהם שיוער המתחסנים הינו גבוה.

יא. במסגרת ההיערכות לפתיחת מערכת החינוך, שר החינוך הציג נתוני תחלואה בקרב תלמידי כיתות ד' ו-ז' ונתוני התחסנות והחלמה בקרב עובדי הוראה.  שר החינוך ציין כי  הסיכונים לצוותי חינוך דומים לרוב המקצועות האחרים ושיעורי ההדבקה במוסדות החינוך משקפים את מה שקורה בקהילה.

יב. הממשלה החליטה להקים צוות שרים אשר יגבש המלצה לממשלה בעניין מתווה לחזרת אזרחי ישראל מחו"ל בתהליך מבוקר המצמצם את הסיכון הבריאותי ויציגה לממשלה בישיבתה  הקרובה.

יג. הממשלה התקינה תקנות סמכויות מיוחדות  להתמודדות עם גיף הקורונה החדש (הוראת שעה) (הגבלת פעילות והוראות נוספות) (תיקון מס' 33), התשפ"א-2021.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן