דרום תל-אביב אזור אסון; 2 צעירים נהרגו בטביעה במעלית מוצפת; אצבע מאשימה כלפי ראש העיר

שבת של גשם ללא הפסקה הציפה אזורים גדולים בדרום העיר, נזק אדיר לכלי רכב, חנויות ובתים, ואסון טרגי של הצפת חניון תת קרקעי שהוביל למותם של שני צעירים במעלית. תושבי דרום העיר זועמים על העירייה והעומד בראשה וטוענים להמשך ההזנחה של שכונותיהם. הגשם צפוי להימשך.

שלוש שעות בלבד הספיקו אמש כדי להציף אזורים נרחבים בדרום ומרכז העיר, כמות משקעים חריגה גרמה לקריסה מוחלטת של התשתיות העירוניות, שלא היו ערוכות למצב.

משחק הכדורגל שהיה צפוי להיערך באיצטדיון בלומפילד החדש בוטל, וברחבי העיר נצפו תושבים מפלסים דרכם באמצעות קייקים וסירות.

לאורך השבת הוזעקו כוחות הצלה לבניינים רבים שהוצפו – ואף נאלצו לחלץ נהגים שנתקעו בתוך שלוליות ענק בתוך העיר ובכבישים הראשיים. צוותי מד”א טפלו בתושבים שחולצו מדירות שהוצפו בדרום תל אביב, בהם צעירה בת 25, קשישה בת 80, גבר בן 55 ובת 28 שסבלו מפגיעות קור והיפותרמיה.

בשכונת התקווה אירע החמור מכל, שני צעירים קיפחו את חייהם בטביעה במעלית בקומה 1- שהוצפה בבניין חדש. 

מפרטים ראשוניים הסתבר כי המעלית נלכדה בקומת המרתף, כנראה בעקבות קצר חשמלי. ככל שנקפו הדקות המרתף שהוצף הוביל להצפתה של המעלית והצעירים ששהו בה ותושבים שנחלצו לעזרתם לא הצליחו לפתוח את המעלית התקועה.

כוחות ההצלה שהגיעו למקום (יש שאומרים באיחור) ניסו אף הם לסייע, חלקם ניסר את גג המעלית בעת שצוללנים ניסו לפתוח את המעלית באמצעות מפתח מיוחד. לבסוף חולץ הגבר במצב קשה והועבר לבית החולים שיבא תל השומר, שם נקבע מותו. בהמשך אותרה האישה והועברה תוך פעולות החייאה לבית החולים איכילוב בעיר – שם נקבע גם מותה.

תושבי דרום העיר מפנים אצבע מאשימה לעיריה ולעומד בראשה ראש העיר חולדאי: “זהו מחדל של עיריית תל אביב, כולם יודעים את זה, הניקוזים היו סתומים, התשתיות בשכונות הדרום גרועות”, טענו התושבים.

תיעוד ההצפות בוידאו מטעם “הקול היהודי”

שולה קשת חברת הקואליציה של חולדאי וראש ועד שכונת נווה שאנן העלתה פוסט מחאתי ובו כתבה:

“אני שולחת את תנחומיי מעומק הלב למשפחותיהם של שני ההרוגים היום במעלית שהוצפה בבניין בשכונת התקווה בדרום תל אביב.

מזה שנים שחורף אחרי חורף תושבות.ים ופעילות.ים בדרום תל אביב מתריעות.ים בפני העירייה על התשתיות הלקויות, על התחזוקה הקלוקלת, על הניקוז הבלתי מספק. והנה, למרות ההתרעות, העיר תל אביב ויפו הוצפה עד לכדי כך שרחובות שלמים עלו על גדותם. הדבר הסב נזק אדיר ממדים לרכוש, לתשתיות ולמרבה הצער גבה גם חיים.

היקפי הפגיעות היו עד כי כך גדולים בשל היעדרן של תשתיות ראויות ותחזוקה קלוקלת של התשתיות הקיימות, בדגש על אזורי דרום העיר ויפו. מדובר בתעודת עניות לעיריית תל אביב יפו ולעומד בראשה, שהפעם היא גם עלתה לשני א.נשים בחייהם.

אנחנו מצביעות על כך שוב ושוב ושוב: הזנחת שכונות דרום תל אביב עולה לנו בחיים. אני יודעת שאולי יהיה קשה לשמוע זאת, אבל זה לא מקרי שאירוע מהסוג הזה קורה דווקא בדרום העיר. נכון – גם שאר העיר מוצפת, אבל באף מקום אחר מלבד דרום העיר ויפו אין תחזוקה כ״כ עלובה ורשלנית של התשתיות. למה צריכים לקרות אסונות כאלה כדי שהעירייה והמדינה יזכרו לקחת אחריות? ואיפה ראש העירייה שיתייצב לתת הסברים?

בכוונתי להגיש נושא זה לסדר היום של מועצת העיר הקרובה, לדון בהשלכות אירועי הסופה ובמתן הסברים לציבור כיצד נערכים למנוע הישנותם של אסונות מהסוג הזה.”

גם הפעילה החברתית שפי פז יצאה כנגד ראש העיר חולדאי בפוסט משלה:

מדף הפייסבוק של שפי פז

תושבים נוספים אשר הביעו את מחאתם על המצב הקשה בעקבות הסערה איימו כי בכוונתם לתבוע את העירייה בשל המחדלים שלטענתם הובילו לנזקים הקשים אותם חוו. לדברי התושבים מדובר בהזנחה רבת שנים של העירייה, השנה לטענתם העירייה לא דאגה לנקות ולפתוח את פתחי הניקוז, בשנים קודמות בשכונת הארגזים העירייה דאגה מבעוד מועד למשאבות למניעת הצפות ואילו השנה נמנעה מכך.

גולשים רבים זעמו על ראש העיר חולדאי, האשימו אותו במחדל ובאסון בו מצאו הצעירים את מותם, וקראו למשפחות לתבוע אישית את העומד בראשות העירייה. בפוסט אישי אותו כתב אלי ציפורי מי שהיה כתב כלכלי בכיר בעיתון גלובס הופנתה האחריות לאסון ישירות כלפי ראש העיר חולדאי. כך נכתב בפוסט:

” חולדאי – האחראי הישיר למותם של שני אנשים בעקבות ההצפות בשכונת התקווה!

ההזנחה והרשלנות הפושעת והאפלייה של רון חולדאי, ראש מדינת צפון ת”א, בתשתיות הכבישים בדרום ת”א – גבתה היום מחיר כבד בחיי אדם: ואת מי חולדאי מאשים? את ״משבר האקלים״

אם ההצפות היו בתחום אחריותו של נתניהו – חבריו של חולדאי בתשקורת כבר היו מקימים מהומת אלוהים; כולם שותקים היום – הם הרי נמצאים ביחסי שחיתות עיתונאית עם חולדאי. החונטה התשקורתית אוהבת להלל את רון חולדאי כראש עירייה משובח. מעניין מה תהיה תגובת החונטה התשקורתית על ההצפות הנרחבות היום בת”א, כשרובן התרכזו בדרום ת”א וביפו, שגבו מחיר כבד בחיי אדם (בשכונת התקווה).

להזכירנו, עיריית ת״א היא העירייה העשירה בישראל וחולדאי מכהן בה כראש עיר כבר יותר מ-20 שנה.ובכן, לידיעת החונטה התשקורתית ולמקרה שחולדאי, ראש מדינת צפון ת”א, יברח כרגיל מאחריותו (והוא ברח כצפוי והפיל את האשמה על ״משבר האקלים״): על-פי סעיף 249 לפקודת העיריות נקבעה סמכותה של העירייה לסלול כל רחוב ומדרכה שאינם רכוש הפרט ולדאוג לתקינותם. על פי סעיף 235 לפקודת העיריות, מחובתה של העירייה לפקח על הבנייה של כל רחוב ולדאוג לתיקונו ולתחזקותו (כולל ניקוזו), למנוע ולהסיר מכשולים מהרחובות וכן לנקוט אמצעי זהירות נאותים נגד תאונות בשעת בנייתם או תיקונם של רחובות, ביבים או תעלות. על פי פסיקת בית המשפט בעניין תחזוקת הדרכים הציבוריות, כפי שהופיע באחד מדוחות המבקרים, קבע בית המשפט העליון עוד בשנת 1962 כי “העירייה היא הרשות הציבורית עליה הוטלה האחריות להחזיק במצב תקין את הדרכים הציבורית הנמצאות בתחום שיפוטה. תפקיד זה אינו בגדר ‘רשות’ גרידא אלא הוא נמנה עם התפקידים העיקריים וההכרחיים אשר כל עיירה מחוייבת למלאם, שאם לא כן לא יהיו חיים תקינים לתושבי המקום”.

גם בשורה של פסקי דין מאוחרים יותר נקבע כי הרשות המקומית אחראית לדרכים הציבוריות שבתום שיפוטה ומוטלת עליה חובת זהירות כלפי המשתמשים בהן. הרשות המקומית חייבת לנקוט אמצעי זהירות סבירים כדי למנוע נזק למשתמשים בדרכים ציבוריות – לדאוג לתקינותם של הכבישים המשרתים את הציבור הרחב, לפיתוח הכבישים ולתחזקותם.

רון חולדאי, אם כן, הוא האחראי הישיר לתוצאה הטראגית היום ולהזנחה הפושעת בתשתיות כבישים ומדרכות, במיוחד בדרום ת”א. זה סוד די גלוי, אבל מוסתר היטב אצל החונטה התשקורתית: חולדאי סולד מתושבי דרום ת”א, הם לא מהמילייה שלו, הוא בעצמו איש גס רוח שמפגין זאת לא פעם בישיבות – והוא לוקה ביהירות ובגזענות. חברי החונטה התשקורתית מריעים לו, בין היתר, כי הוא מחלק להם מדי שנה או שנתיים את פרס “סוקולוב” במשחק מכור: עשרה שופטים מהצד השמאלי של המפה בוחרים ארבעה “עיתונאים” מהצד השמאלי כמובן. כולם, ללא יוצא מן הכלל, לא מותחים ביקורת על מעלליו של חולדאי והזנחת דרום ת”א. ככה נראה שוחד ושחיתות עיתונאית – חלוקת “פרסים” תמורת סיקור אוהד.”.

רק בשעת לילה מאוחרת הביע ראש העיר חולדאי בפוסט את תנחומיו למשפחות הנספים באסון המעלית, מה שגרר עוד יותר זעם ברשתות החברתיות והוכיח לטענת תושבי דרום העיר שראש העיר פשוט “לא סופר אותם…”.

גבר ואישה טבעו למוות במעלית שהוצפה בדרום ת”א – וידאו של ערוץ חדשות כאן

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.