אושרה הצעה מתוקנת לחוק העזר העירוני המתיר פתיחת מרכולים בשבת ובחגים

בעקבות החלטת שר הפנים, אישרה היום (א') מועצת עיריית תל אביב-יפו הצעה מתוקנת של חוק העזר העירוני המתיר פתיחת מרכולים בשבת וחגים.

ההצעה היא חלק מעמדתה העקרונית של מועצת העיר המבקשת לשמור על צביונה של השבת בעיר והמשך מתן השירותים הנדרשים לתושבים כפי שנתנו לאורך השנים. בדומה להצעה הקודמת גם הצעה זו מבטאת את הרוח התל אביבית הדואגת לקיום יום מנוחה בשבת כערך סוציאלי במדינת היהודים, לצד מתן השירות הנדרש למימוש החופש של כל אחד ואחת ליהנות מיום המנוחה בדרכו.

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי: "אני מאמין כי ההצעה הנוכחית בה נלקחו בחשבון ההערות השונות כפי שבאו לידי ביטוי בהחלטת השר ובפסיקת בתי המשפט בנושא – תביא בסופו של דבר להסדרת המצב החוקי שיאפשר לנו להמשיך לשמור על אותו איזון בו נשמר הערך הסוציאלי של השבת כיום המנוחה במדינת היהודים ורוב רובה של הפעילות המסחרית בעיר לא מתקיימת אך עם זאת מאפשר לכולם לקבל שירות ולהנות ביום זה  על פי דרכם."

להלן עיקרי הצעת החוק המעודכנת:

  • תבוצע חלוקה לאזורים עירוניים ותיקבע מכסה אזורית למספר ההיתרים, על בסיס הקריטריונים שלעיל.
  • ההיתרים יינתנו לתקופה של שנתיים, יהיו אישיים ובלתי ניתנים להעברה.
  • ייקבע מנגנון הגרלה או תורנות בין מבקשי ההיתרים, במקרה בו הוגשו יותר בקשות מהמכסה.
  • תינתן עדיפות למרכולים וקיוסקים בצירים ראשיים ומרכזים מסחריים, בהם קיימת בד"כ פעילות ענפה בשבת (מסעדות ובתי עינוג).
  • יישמר תמהיל של קיוסקים ומרכולים שיאפשר שירות מגוון ומתאים לצרכי האוכלוסייה השונים.
  • יובטח מנגנון למניעת מטרדים והפרעות וכן איסור פתיחה בסמוך לבתי כנסת פעילים.

יצויין כי בתקופת הביניים וכל עוד לא שונה החוק בהתאם להצעת העירייה, לאור פסיקת בית המשפט, עיריית תל אביב-יפו אוכפת כנגד עסקים הפועלים בשבת בניגוד לחוק העזר.

ממטה המאבק של העסקים הקטנים והמכולות נמסר בתגובה:

"חולדאי הפך את "הישראבלוף" לאידאולוגיה. זוהי החלטה הזויה, המתבססת על נתונים מגוחכים וכוללת הגרלה מופרכת, שלא קיימת בשום מקום אחר בארץ. ההצעה שיסגרו רק את מחצית מסניפי טיב טעם ו- am-pm, מתעלמת מחוקי המנוחה והעבודה בישראל. זהו ניסיון נוסף להונות ולמסמס את החלטות בית המשפט העליון ושר הפנים. חוק העזר יאפשר לטייקוני העיר להמשיך לעשוק את עובדיהם ולהמשיך לפגוע בעסקים הקטנים ולמנוע מהם את יום המנוחה.

בעלי המכולות בעד עיר חופשית בשבת ובעד תחרות הוגנת, כאשר הציבור מבין את מניעי הטייקונים ודוחה את הניסיון הציני של התאגידים הגדולים להפוך זאת למאבק דתי."

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן