עיריית תל אביב-יפו תאפשר לבתי כנסת להרחיב את שטח התפילות גם למרחב הציבורי

עיריית תל אביב-יפו תאפשר לבתי כנסת להרחיב את שטח התפילות גם למרחב הציבורי

לקראת חגי תשרי ומתוך רצון לאפשר לתושבי העיר לקיים את מנהגי ותפילות החגים גם בצל משבר הקורונה וההנחיות המחייבות צמצום התקהלויות בחללים סגורים, תאפשר עיריית תל אביב-יפו לבתי הכנסת, בתיאום עם המועצה הדתית של העיר, להרחיב את שטח התפילות אל המרחב הציבורי הסמוך לבתי הכנסת.

בנוסף, תסייע העירייה במקרה הצורך גם באמצעים לוגיסטיים כדוגמת חיבור לנקודות חשמל וחלוקת כסאות לשימוש המתפללים.

בעיר תל אביב-יפו כ-450 בתי כנסת ובימים הקרובים תוביל המועצה הדתית מאמץ מיוחד למפות את הצרכים השונים של הקהילות והמניינים בכל חלקי העיר. לאור הצורך לפצל תפילות למספר מניינים, העירייה והמועצה הדתית אף תקיימנה בשבועות הקרובים קורסים חינמיים בתקיעת שופר, שכן ברוב הקהילות יש רק אדם אחד המוכשר כבעל תוקע.

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי: "הזכות לתפילה ולהתכנסות דתית היא בסיסית, ונעשה הכל כדי לאפשר לעשרות אלפי מתפללים בעיר לקיים את מצוות החג גם תחת מגבלות הבריאות. עוד מימיה הראשונים של העיר העברית הראשונה, המסורת היהודית הייתה בעלת חשיבות גדולה בחיי היום-יום. כפי שאמר ראש העיר הראשון, מאיר דיזנגוף: "אנו משתדלים שתהיה רוח של יהדות חופפת על מפעלנו ועל העיר הזאת – שתשרור בה רוח של אחוה, שלום ואהבה".

לצורך הסדרת הנושא תפרסם העירייה היתר כללי לבתי הכנסת אשר יאפשר להם להתרחב ולקיים את התפילות במרחבי תפילה בשטח הציבורי הסמוך לבתי הכנסת. התפילות תתקיימנה בהתאם למגבלות ההתקהלות ולהנחיות משרד הבריאות לבתי תפילה במועדים אלו:

ראש השנה– החל מיום כ"ט באלול התש"ף (18.9.20) ועד ליום ב' בתשרי התשפ"א (20.9.2020).

יום כיפור– החל מיום ט' בתשרי תשפ"א (27.9.2020) ועד ליום י' בתשרי תשפ"א (28.9.2020).

סוכות– החל מיום י"ד בתשרי תשפ"א (2.10.2020) ועד ליום ט"ו בתשרי תשפ"א (3.10.2020).

הושענה רבה  ושמחת תורה– החל מיום כ"א בתשרי תשפ"א (09.10.2020) ועד ליום כ"ב בתשרי תשפ"א (10.10.2020).

ההיתר מטעם העירייה יאפשר עריכת תפילות מצומצמות במרחב הציבורי, לבית הכנסת פעיל בשגרה אשר מספר המתפללים בו דרך קבע אינו מאפשר את התפילה במבנה בשל הנחיות משרד הבריאות. התפילות תתקיימנה כאמור במרחב  ציבורי פתוח הסמוך לבתי הכנסת, במקום שיתואם עם העירייה. במתחמי התפילה יישמרו כלל הנחיות הקורונה, כפי שיתעדכנו מעת לעת, לרבות מגבלת איסור ההתקהלות במרחב הפתוח במועד קיום התפילות, עטיית מסכות, ריחוק פיזי, מדידת חום וכיו"ב.

בקשות לסיוע יוגשו על ידי בתי הכנסת למועצה הדתית באמצעות טופס מקוון, אשר יפורסם באתר האינטרנט של העירייה.

לינק לטופס המקוון- https://forms.gle/RTPhrpNAwXmNMzFE8

חבר המועצה חיים גורן: "מתוך דאגה לציבור הגדול הנוהג לפקוד את בתי הכנסת ב'ימים הנוראים', ראש השנה ויום הכיפורים, חשוב לנו מאד להציע פתרונות שיאפש1רו את קיום התפילות מתוך אחריות לכלל הראשון במעלה "ונשמרתם מאד לנפשותיכם". אני ממליץ לכל קהילה ובית כנסת להצטרף ליוזמה העירונית ולקיים את התפילות בצורה הטובה והראויה ביותר, ואני מזמין את כל הציבור להצטרף לתפילה, שתתחדש עלינו שנה טובה, בריאה ומתוקה!" 

חבר המועצה משה חיים: "אני מברך על היוזמה החשובה שתאפשר לתושבים לקיים את תפילות החג כהלכה, גם בימים אלו. בהזדמנות  זו אבקש לברך את תושבי העיר העברית הראשונה, שנזכה לשנה טובה, בריאות, שגשוג, אחווה ורעות."

יו"ר המועצה הדתית אלדד מזרחי: "אני רוצה להודות לראש העירייה על הסיוע העירוני המיוחד לקהילות בתי הכנסת ברחבי העיר, המאפשר קיומן והתרחבותן של תפילות הימים הנוראים למרחב הציבורי, והמבטיח את צביונם המיוחד של חגי תשרי והשתתפותו של הציבור הרחב בתפילות אלו."

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן