במעמד שר האוצר ושרת התרבות נחתם הסכם הבראה בתיאטרון "הבימה"

במעמד שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, ושרת התרבות, לימור לבנת, חתמו היום  סגן החשבת הכללית,  יאיר טל, מנכ"לית משרד התרבות והספורט, אורלי פרומן,  ויו"ר דירקטוריון תיאטרון "הבימה", יוחנן צנגן,  על תכנית הבראה, מתן סיוע מיוחד ומחיקת חלק מחוב התיאטרון למדינה. הסכם ההבראה נועד לאפשר לתיאטרון הלאומי להיחלץ מהגרעון המצטבר והקשיים הכספיים המלווים אותו כבר למעלה משני עשורים.

תכנית ההבראה שעליה מבוסס ההסכם כוללת: ביצוע צעדי התייעלות של התיאטרון בתחום כוח האדם והשכר לעובדים הקבועים, הגבלת שכרם של שחקנים בעלי חוזים אישיים, הסדרת חובותיו, התנהלותו באיזון תקציבי, פיקוח ובקרה של חשב מלווה מטעם המדינה על יישום תכנית ההבראה ומילוי התחייבויות התיאטרון במשך תקופת ההסכם. כמו כן, בשנתיים הקרובות, תלווה ועדת מעקב המורכבת מנציגי משרד האוצר ומשרד התרבות והספורט את יישום התכנית. מחיקת החוב הקיים של התיאטרון למדינה מותנה בעמידת התיאטרון במתווה תכנית הבראה זו.

במסגרת תכנית ההבראה תעביר המדינה לתיאטרון סיוע באמצעות מענק בסך 6.5 מלש"ח והלוואה בסך 5 מלש"ח לתקופה של 6 שנים, כשהתיאטרון יקבל גם הלוואה בסך 1.5 מלש"ח מבנק מסחרי. כמו כן, הסכימה המדינה למחוק 18.5 מלש"ח מסך החוב הכולל של הבימה למדינה ( 24 מלש"ח ) בגין הלוואות שהועמדו לו בעבר, כשהיתרה תחל להיפרע בעוד 6 שנים, לאחר סילוק ההלוואות האחרות של התיאטרון.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ אמר: "אני מברך על ההגעה להסכם להצלתו של התאטרון הלאומי "הבימה" לאחר מו"מ ארוך ומורכב ומקווה שההסכם יאפשר את יציאתו של התאטרון לדרך חדשה ומוצלחת לאחר שנים לא פשוטות. אנו רואים חשיבות בחיזוקו של התאטרון הלאומי ולכן מדינת ישראל אף השקיעה סכומים נכבדים בשיפוץ משכנו בשנים האחרונות. יתרה מכך אנו רואים חשיבות בחיזוקה של התרבות במדינת ישראל ופעלנו למען זאת רבות, בין היתר באמצעות ההסכם הרב שנתי בנושא עם משרד התרבות".

שרת התרבות לימור לבנת: "לאורך שני העשורים האחרונים התנהל תיאטרון 'הבימה' בצל חובות כספיים שהלכו ותפחו, ולאחרונה ריחפה סכנה מוחשית על המשך קיומו. נוכח העובדה שמדובר בתיאטרון הלאומי של ישראל, החליטה הממשלה לעשות מאמץ מיוחד כדי להצילו, ואכן הסכם זה לא היה מושג ללא תחושת מחויבות עמוקה להמשך שגשוגו של מוסד מפואר זה. יחד עם זאת יש להדגיש כי מדובר בהסכם הבראה מורכב הדורש מידה רבה של אחריות ומחויבות ליישומו מצד הדירקטוריון והנהלת הבימה. אני מאמינה שאם הדירקטוריון והנהלת הבימה ימלאו בנחישות את תנאי ההסכם, הרי שתוכנית ההבראה תצליח והתיאטרון יוכל ליהנות מיציבות כלכלית ופריחה תרבותית. אני רוצה להודות נציגי משרד התרבות ולנציגי משרד האוצר שהשקיעו בשנה האחרונה לילות כימים ופעלו ללא לאות למציאת פתרונות יצירתיים אשר אפשרו היום את חתימת ההסכם".

מנכ"לית  משרד התרבות והספורט, אורלי פרומן: "הצלת תיאטרון הלאומי 'הבימה' היה יעד מורכב שליווה אותנו במהלך תקופה ארוכה, ועשינו זאת בנחישות רבה תוך כדי צליחת משוכות לא מעטות. כולי תקווה שעתה נקצור את הפירות והציבור בישראל ייהנה מרפרטואר אמנותי עשיר ואיכותי. במקביל, סייענו בשנים האחרונות למוסדות תרבות נוספים להתחזק ולהתייצב כלכלית, ביניהם, תיאטרון 'החאן' בירושלים, מוזיאון תל אביב לאמנות, הבלט הישראלי, סימפונטה ישראלית באר שבע, תיאטרון באר שבע, התזמורת הקאמרית הישראלית, בית הספר למשחק 'בית צבי' ועוד. אני מאחלת לתיאטרון 'הבימה' ולכל גופי התרבות שנה של פריחה אמנותית."

יו"ר דירקטוריון "הבימה", יוחנן צנגן: "התיאטרון הלאומי 'הבימה' יוצא היום לדרך חדשה. הדירקטוריון, ביחד עם ההנהלה, נחושים להצעיד את 'הבימה' להצלחות חדשות. תודה למשרד התרבות ומשרד האוצר על שיתוף הפעולה המצוין ואני בטוח ששיתוף פעולה זה יימשך לטובת התרבות הישראלית."

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן