רוה"מ ושר הביטחון לשעבר, גיבור ישראל, אריאל (אריק) שרון הלך לעולמו

ראש הממשלה ה-11 של ישראל ואחד המצביאים והמנהיגים הבולטים בתולדות המדינה, נפטר בבית החולים שיבא. שרון, שלחם בכמעט כל מלחמות ישראל, השתחרר מצה"ל כאלוף וכיהן גם כשר ביטחון, היה שרוי בתרדמת מאז 2006. 

ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, מת היום (שבת) בגיל 85 בבית החולים שיבא תל-השומר. שרון הותיר שני בנים, גלעד ועמרי. "לפני 20 דקות זה נגמר", אמר בשעה 14:19 רוני סחייק, בנו המאומץ של שרון, בעת שיצא מהמחלקה בבית החולים שיבא בתל השומר. בשעה 14:45, שעה לאחר מותו של שרון, התייצב בנו גלעד מול המצלמות והודה לאנשי הצוות בשיבא ובהדסה עין כרם, שטיפלו באביו במשך שמונה שנים. "אנחנו חייבים תודה להמונים בארץ ובעולם שהתפללו לשלומו. הוא הלך כשהוא החליט ללכת", אמר גלעד שרון. מיד לאחר הדיווח על מותו הגיעו חולים רבים ובני משפחותיהם למחלקה שבה אושפז. (וואלה).

אריאל שרון (צלם: יעקב סער, לע"מ)

אריאל (אריק) שרון (ה' באדר תרפ"ח, 26 בפברואר 1928 – י' בשבט תשע"ד, 11 בינואר 2014) היה ראש הממשלה האחד עשר של מדינת ישראל, שר בממשלות ישראל, חבר הכנסת מטעם הליכוד, מייסד ויו"ר מפלגת קדימה. לפני כניסתו לחיים הפוליטיים היה איש צבא, ממפקדי הצנחנים, מקים יחידה 101 ואלוף פיקוד הדרום. שרון לחם במלחמת העצמאות ונפצע מקליע שפילח את בטנו בקרב לטרון.
בתחילת שנות ה-50 הקים את יחידה 101 והוביל את פעולות התגמול. כמפקד חטיבת הצנחנים במבצע סיני היה מפקד קרב המיתלה. במלחמת ששת הימים זכה לתהילה על הקרבות שניהל באום-כתף ובאבו עגילה. הכריע את הטרור ברצועת עזה בתחילת שנות ה-70 כאלוף פיקוד הדרום. במלחמת יום הכיפורים חצה עם אוגדתו את תעלת סואץ והביא למפנה העיקרי במלחמה. שרון היה ממייסדי מפלגת "הליכוד", שחרתה על דגלה את חזון ארץ ישראל השלמה.
במשך שלושים שנות פעילותו הפוליטית, בלט שרון בגישתו המיליטנטית למלחמה בטרור ובתמיכתו במפעל ההתנחלויות, ואף כונה "אבי ההתנחלויות". כשר הביטחון הוביל את צה"ל למלחמת לבנון הראשונה, וכראש ממשלה הוביל במרץ 2002 את ישראל למבצע חומת מגן.
בשנת 2003, לאחר שנבחר בשנית לראשות הממשלה, חל מפנה בעמדותיו של שרון: הוא הכריז על תוכנית ההתנתקות, ובאוגוסט 2005 פינה את כל ההתנחלויות מרצועת עזה וכן ארבע התנחלויות בצפון השומרון.
בנובמבר אותה שנה פרש מהליכוד והקים את מפלגת "קדימה". ב-4 בינואר 2006 לקה באירוע מוחי חמור, שהביא להעברת סמכויותיו כראש הממשלה וכיו"ר תנועת "קדימה" לאהוד אולמרט. נפטר לאחר 8 שנים בהם היה שרוי בתרדמת.
(למידע מורחב מויקיפדיה – לחצו כאן).
 
ראש הממשלה בנימין נתניהו הספיד את שרון:
"מדינת ישראל מרכינה את ראשה על לכתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. לאריאל שרון היה חלק מרכזי במאבק על ביטחונה של מדינת ישראל לאורך כל שנותיה. הוא היה בראש ובראשונה לוחם אמיץ ומצביא דגול, מגדולי המפקדים בצבא ההגנה לישראל. משחר נעוריו התייצב לשרת את עם ישראל בשדה הקרב. הוא עשה זאת כחייל במלחמת העצמאות, כמפקד במבצע סיני ובמלחמת ששת הימים, ועד ליום הכיפורים. בתווך הקים שרון את יחידה 101 וקידם את תפיסות היוזמה והתגמול במלחמה נגד הטרור שהפכו לנכס צאן ברזל של מדיניות ישראל. כשפשט מדים המשיך בדרכו לפעול למען עם ישראל, הן בתפקידיו הרבים בממשלות ישראל וכמובן כראש הממשלה ה-11 של מדינת ישראל. זכרו יהיה נצור לעד בלב האומה."
שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר:
"נתיבי חייו של אריאל שרון שזורים בתולדותיה של מדינת ישראל, ונוכחותו בצמתים המרכזיים של קיומה רשומה בספרי ההיסטוריה שלה. איש האדמה ובן הארץ הזו, שהקדיש למענה את חייו, לא אחת תוך חירוף הנפש. אריאל שרון היה בראש ובראשונה מצביא צבאי יוצא דופן וממעצביו של צה"ל כצבא החותר למגע ולהכרעה מהירה של האויב. הוא הפגין את מצביאותו בשדה המערכה, הן בקרבות מול צבאות סדירים והן בלחימה בטרור. למרות שבמהלך הדרך התגלעו בינינו חילוקי דעות מהותיים, תמיד הערכתי את ניסיונו ואת מנהיגותו. תנחומיי לבניו עמרי וגלעד, אשר סעדו את אביהם במסירות בשמונה השנים האחרונות, ולשאר בני המשפחה. מערכת הביטחון, ששרון היה בשר מבשרה ואף עמד בראשה, מרכינה היום ראש עם לכתו."
השר נפתלי בנט מסיעת 'הבית היהודי' אמר:
"אריאל שרון ז"ל – האיש שתמיד היה בנקודת ההכרעה. אריאל שרון היה גדול המצביאים שקמו למדינת ישראל. במלחמת העצמאות בקרבות לטרון נפצע וננטש בשדה הקרב עד שהגיעו לחלצו וניצל. בשנות ה-50 יזם את פעולות התגמול. הקים את יחידה 101, שפעלה מעבר לקווי הגבול ובשטח האוייב ויצאה בלילות לתקיפות יזומות. במקום להגיב ולהתגונן – התקיף ויצר הרתעה. במבצע קדש פיקד על יחידת הצנחנים שלחמה במתלה. ב-1967 פיקד על אוגדה באחד המבצעים המזהירים בתולדות צה"ל והביא להתמוטטות הצבא המצרי בסיני.ומעל הכל – ב-1973 כשצה"ל ספג שבועות של כישלונות ומשה דיין דיבר על "חורבן בית שלישי", הוא הביא למפנה והפך את ההפסד לניצחון בכיתור הארמיה השלישית ליד התעלה. אריק שרון הציל במלחמה זו את מדינת ישראל.אחרי האינתיפאדה הפלסטינית, שגבתה מעל 1000 קורבנות, יזם את מבצע חומת מגן. המבצע הוכיח, בניגוד למה שאמרו "מומחי הביטחון", שטרור כן ניתן להכניע בכוח. באחרית ימיו יזם וביצע את תכנית ההתנתקות – החרבת גוש קטיף וגירוש 8000 תושביו. בערב זה נזכור את מעשיו הגדולים ונותיר את המחלוקת על אחריתו לימים אחרים. יהי זכרו ברוך."
נשיא המדינה פרס ספד אף הוא:
"חברי הקרוב, אריק שרון, נכנע היום בקרב ההירואי שניהל על חייו. אריק היה חייל אמיץ ומדינאי נועז, שתרם רבות לביטחונה ולביצורה של מדינת ישראל. אריק אהב את עמו ועמו אהב אותו, הוא היה מגדולי מגניה של ישראל ומחשובי אדריכליה, שלא ידע פחד ומעולם לא פחד מחזון. שרון ידע להחליט ולבצע. כולנו אהבנו אותו וכעת הוא יחסר לנו מאוד. אני שולח את תנחומיי לבני משפחת שרון היקרים".
יו״ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, ספד לשרון:
"אריק שרון ז"ל היה גיבור ישראל, מצביא נועז ודגול ומנהיג שצמח מתוך אש המלחמות וגבורת הקרב. עם לכתו, אני נזכר בדברים שהוא אמר כשספד למשה דיין: ״איש, שמעולם לא כבדו שערי ישראל על כתפיו". כזה בדיוק היה אריק. בלתי נלאה בנכונות הבלתי נתפסת שלו לשאת את משא העם, בכל תחום, בכל חזית, בכל מצב ובכל זמן. זה לא סוד שדרכנו נפרדו עם החלטתו לסגת מצפון השומרון ורצועת עזה. חלקתי לחלוטין על דרכו, אך לעולם לא שכחתי את זכויותיו הרבות כלוחם, כמפקד, כנבחר ציבור וכראש ממשלה. יהי זכרו ברוך ותנחומי למשפחה האוהבת."
 

( מאתר YNET - צילום: gettyimages, דובר צה"ל, AFP)

ארונו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון יוצב מחר למשך מספר שעות ברחבת הכנסת.

ביום שני בבוקר יתקיים טקס אשכבה במשכן ולאחר מכן יחל מסע הלוויה.

ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים תתכנס היום בשעה 21:00 כדי לדון בסידורי ההלוויה, בשיתוף נציגי הצבא, המשטרה, שירותי הביטחון, משרד ראש הממשלה וגורמים נוספים.

יהי זכרו ברוך !

הערה: תמונת הנושא צולמה על ידי הצלם יוסי גרינברג, לע"מ, במהלך יום הכיפורים ובה נראים שרון יחד עם חיים בר-לב ומשה דיין.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן